Jednou z nejpodstatnějších výhod monk fruit je, že dokáže regulovat hladinu cukru a lipidů v krvi, může mít antivirové a protirakovinné účinky.
Toto je 3. část seriálu „Dokonalý průvodce, jak se zbavit cukru“.
V této sérii se budeme zabývat správnými a špatnými sladidly, odhalíme nečekané výsledky vyřazení cukru a objevíme nejlepší způsob, jak toho dosáhnout.
Po předchozím výkladu o stévii si získalo značnou pozornost přírodní sladidlo zvané monk fruit. Jednou z předností tohoto sladidla je, že dokáže regulovat hladinu cukru a lipidů v krvi. Může mít také účinky proti viru covid-19 a dokonce i proti rakovině.
Monk fruit je známé také pod názvem mnišské či mnichovo ovoce, nebo také jako luo han guo. Jeho plody se navenek podobají malému melounu. Starobylí Číňané jej po staletí používali jako přírodní sladidlo a tradiční lék.
Podle přehledového článku uveřejněného v Frontiers in Pharmacology obsahuje mnišské ovoce různé výživové látky, včetně mogrosidů, vitaminu C, stopových prvků, kyseliny linolové a dalších nenasycených mastných kyselin.
„Monk fruit skutečně obsahuje přírodní cukry. Jsou to především fruktóza a glukóza. Na rozdíl od většiny ovoce však přírodní cukry z mnišského ovoce nejsou ve skutečnosti zodpovědné za sladkost. Intenzivní sladkost naopak pochází ze skupiny sloučenin zvaných mogrosidy,“ uvedl v rozhovoru pro Epoch Times Taylor Wallace, docent na Friedman School of Nutrition Science and Policy na Tuftsově univerzitě a generální ředitel společnosti Think Healthy Group LLC.
„Extrahované mogrosidy z mnišského ovoce, získané jeho zpracováním, nemusí nutně obsahovat fruktózu nebo glukózu. Jedná se tedy o velmi podobné sloučeniny, jaké můžete vidět v jiných vysoce koncentrovaných sladidlech,“ řekl pan Wallace.
Mogrosidy jsou 200- až 350-krát sladší než sacharóza a sladidlo z monk fruit se v podstatě získává z mogrosidů. Podle přehledu publikovaného v časopise Molecules tvoří mogrosidy asi 1,2 % čerstvého mnišského ovoce a 3,8 % sušeného ovocného prášku.
„Mogrosid, jakožto přírodní sladidlo pocházející z rostlin, je tvořen řadou různých molekul, jejichž chuť se liší,“ řekl deníku Epoch Times Nate Yates, viceprezident globální platformy pro snižování cukru ve společnosti Ingredion Inc.
Mogrosid V je nejhojněji zastoupenou sloučeninou a zralé plody mnišského ovoce jsou výjimečně sladké právě díky vysokému obsahu mogrosidu V.
„Po dalším zjemnění a extrakcí je chuť čistší a příjemnější,“ uvedl Yates.
Účinky cukru z mnišského ovoce proti cukrovce
Stejně jako stévie je i cukr z mnišského ovoce sladidlo s nulovým obsahem kalorií. Často se popisuje, že má podobnou chuť jako třtinový cukr, který je vysoce kalorickým sladidlem.
V randomizované kontrolované studii, kterou v roce 2017 zveřejnil časopis International Journal of Obesity, bylo 30 zdravých mužů požádáno, aby konzumovali klasickou snídani, a hodinu před obědem jim byly nabídnuty nápoje obsahující sacharózu, aspartam, stévii nebo sladidlo z mnišského ovoce. Poté si mohli z nabídky vybrat oběd a jejich večeře byla zaznamenána. Kromě toho byly v různých okamžicích studie prováděny odběry krve a měření pocitu chuti k jídlu.
Výsledky ukázaly, že u jedinců, kteří konzumovali nápoje obsahující sacharózu, došlo během hodiny před jídlem ke zvýšení hladiny cukru a inzulínu v krvi, zatímco u těch, kteří konzumovali nápoje obsahující některé z dalších sladidel, včetně z mnišského ovoce, ke zvýšení hladiny cukru a inzulínu nedošlo.
Po následném sledování dospěli vědci k závěru, že přírodní sladidla, včetně sladidla z mnišského ovoce, měla ve srovnání se sacharózou nejmenší vliv na hladinu cukru v krvi a sekreci inzulinu po jídle.
Nedávný systematický přehled a metaanalýza provedená kanadskými vědci ukázala, že v krátkodobém horizontu, stejně jako voda, nápoje slazené nekalorickými umělými nebo přírodními sladidly neovlivňují metabolismus a hormonální funkce.
Na rozdíl od stévie je v současné době výzkum sladidel z mnišského ovoce na lidech omezený. Četné buněčné modely a pokusy na zvířatech však podle přehledu zveřejněného v časopise Foods naznačují, že mogrosidy mají různé příznivé účinky na cukrovku 1. i 2. typu.
Bylo prokázáno, že mogrosidy regulují hladinu antigenů lymfocytů u myší s diabetem 1. typu a vykazují léčebné účinky jeho příznaků. Podle přehledu Frontiers in Pharmacology může extrakt z plodů mnišského ovoce také zmírňovat a napravovat poškození beta buněk slinivky břišní a podporovat sekreci inzulinu.
Podle přehledu Molecules bylo zjištěno, že mogrosidy účinně snižují hladinu cukru a lipidů v krvi u lidí s diabetem 2. typu. Ve studii zahrnující myši s cukrovkou došlo u těch, kterým byl podáván extrakt z plodů mnišského ovoce nebo mogrosidy, k významnému snížení hladiny cukru v krvi nalačno, glykovaných sérových bílkovin a inzulinové rezistence. Výsledkem léčby bylo také snížení hladiny „špatného“ cholesterolu a zvýšení hladiny „dobrého“ cholesterolu. Podle přehledu Frontiers in Pharmacology mohou mogrosidy navíc zmírnit příznaky diabetické nefropatie.
Nápoje, které se vyrábějí z prášku z mnišského ovoce a vody, již byly v Číně patentovány. Přehled zveřejněný v časopise Frontiers in Pharmacology naznačuje, že tyto nápoje jsou vhodné pro léčbu diabetu.
Podle přehledu potravin mohou sloučeniny flavonoidů obsažené v mnišském ovoci navíc významně snižovat hladinu cukru v krvi a chránit slinivku břišní, zatímco polysacharidy mohou zmírňovat poruchy lipidů a snižovat hladinu glukózy v krvi.
Možná pozitiva mnišského ovoce proti covidu-19
Plody mnišského ovoce se v tradiční čínské medicíně (TČM) již dlouho používají k léčbě kašle, bolestí v krku, bronchitidy a astmatu. Podle přehledu Frontiers in Pharmacology lze záznamy o jeho účinnosti při uvolňování hlenu, zmírňování bolesti, odstraňování horka a zvlhčování plic vysledovat již před 2 000 lety.
„Zejména v létě se doporučuje konzumovat plody mnišského ovoce při příznacích, jako je bolest v krku, nepříjemné pocity v krku nebo kašel,“ uvedl pro Epoch Times Jonathan Liu, profesor čínské medicíny na Georgian College a ředitel Liu’s Wisdom Healing Centre v Kanadě.
Studie publikovaná v časopise Frontiers in Endocrinology v roce 2022 prokázala, že mogrosid V může účinně působit na více oblastí covidu-19, což může pomoci při léčbě osob nakažených tímto virem.
Mogrosidy mohou také zabraňovat uvolňování zánětlivých faktorů, čímž účinně potlačují a snižují plicní fibrózu.
Podle přehledu Molecules četné studie na zvířatech prokázaly, že extrakt z plodů mnišského ovoce může významně potlačit kašel a zvýšit vylučování hlenu. Má také protizánětlivé vlastnosti a může pomoci zvládat astma. Mogrosidy navíc vykazují ochranný účinek proti akutnímu poškození plic.
Protinádorové, protizánětlivé a antioxidační účinky
Mogrosidy vykazují protirakovinné účinky
Mogrosidy vykazují komplexní protinádorové účinky, jak dokazují různé experimenty. Podle přehledu v publikaci Foods mohou zabraňovat invazi a migraci buněk rakoviny plic, vyvolávat buňkovou apoptózu a bránit množení buněk rakoviny tlustého střeva a hrtanu. Kromě toho mohou narušit růstový cyklus buněk rakoviny slinivky břišní a způsobit buněčnou smrt. Podle přehledu Frontiers in Pharmacology bylo zjištěno, že extrakt z plodů mnichova ovoce má také brzdící účinky na rakovinu jater.
Podle článku publikovaného v časopise Cancer Letters mohou mogrosidy navíc pomáhat potlačovat škodlivost karcinogenů. A podle komentáře publikovaném v časopise Future Medicinal Chemistry mohou například pomáhat předcházet rakovině kůže vyvolané působením některých chemických látek.
Studie na zvířatech ukázaly, že fytochemikálie v mnišském ovoci mohou dokonce přímo zabíjet nádorové buňky.
Mnišské ovoce prospívá mozku a nervové soustavě
Mogrosidy mohou zmírnit nervové záněty v mozkových buňkách a pomoci zvládnout Alzheimerovu chorobu. Mohou také snížit poruchy paměti a zabránit apoptóze hipokampu. Studie na zvířatech navíc ukázaly, že mogrosidy mohou účinně zlepšit schizofrenní chování u myší a regulovat trvalé poškození nervového systému.
Mnišské ovoce působí jako antioxidant
V přehledu Molecules se uvádí, že mogrosidy jsou antioxidačními látkami, díky čemuž mohou odbourávat reaktivní formy kyslíku a chránit buňky. Mohou také potlačovat oxidační poškození DNA, a tím zpomalovat proces stárnutí. Mogrosidy navíc vykazují významné ochranné účinky proti poškození tkání vyvolanému cvičením, včetně poškození srdce. Z přehledu potravin vyplývá, že by také mohly zlepšit nealkoholické ztukovatění jater tím, že zabraňují hromadění tuku v játrech a tlumí peroxidaci lipidů.
Kromě toho flavonoidy a polysacharidy obsažené v plodech mnišského ovoce vykazují také výraznou antioxidační aktivitu.
Kdo by se měl vyhnout konzumaci cukru z mnišského ovoce?
„Zdá se, že sladidlo z mnišského ovoce je poměrně bezpečné, i když prochází umělým procesem extrakce,“ řekl Wallace.
Podle informací zveřejněných americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv je extrakt z plodů mnišského ovoce klasifikován jako „obecně uznávaný jako bezpečný“. Pro extrakt však nebyla stanovena žádná konkrétní přijatelná denní dávka, což je typické, protože důkazy o bezpečnosti této složky jsou stanoveny pro množství výrazně vyšší, než je nutné k dosažení požadovaného účinku v potravinách.
Podle TČM se má za to, že mnišské ovoce má mírně chladivý charakter a je spojeno s minimálními vedlejšími účinky. Pan Liu však doporučil, aby se lidé se studenou konstitucí, jako jsou ti, kteří mají často řídkou stolici, velký, bledý jazyk nebo vykazují výrazné stopy po zubech na okrajích jazyka, raději konzumaci mnišského ovoce vyhnuli.
Mnišské ovoce navíc patří do čeledi tykvovitých (Cucurbitaceae), kam patří běžné rostliny jako okurka, cuketa, dýně a meloun. Proto je u lidí alergických na tyto potraviny větší pravděpodobnost, že budou alergičtí i na mnišské ovoce.
Výběr sladidel z mnišského ovoce
Mnišské ovoce má řadu zdravotních výhod, ale jeho pěstování může být náročné. Má nízkou klíčivost a pro úspěšný růst vyžaduje specifické podmínky prostředí.
Čerstvé mnišské ovoce se také špatně skladuje a na trhu se objevuje jen zřídka. Sušené plody mnišského ovoce však lze nalézt v některých asijských obchodech s potravinami, v obchodech s čínskou bylinnou medicínou a na internetu.
Tradiční metoda sušení mnišského ovoce zahrnuje sušení za vysokých teplot a horkého vzduchu. V posledních letech se však stále častěji používá nízkoteplotní lyofilizace, která pomáhá zachovat vyšší koncentraci prospěšných látek, zejména mogrosidů.
Sypká prášková sladidla z mnišského ovoce, která jsou běžně k dostání v supermarketech, jsou kvůli své vysoké sladivosti často smíchána s dalšími látkami, jako je například erytritol, a některé výrobky mohou obsahovat i sacharózu. Mnišské ovoce může tvořit pouze asi 1 % složení těchto výrobků.
Domácí sirup a čaj z mnišského ovoce
Můžete si také zkusit vyrobit domácí sirup pomocí sušeného mnišského ovoce.
- Odstraňte slupku a vyjměte dužinu a semena. Dužinu i semena namočte na 30 minut do vody o teplotě 90 °C v poměru 1 gram sušeného ovoce na 15 mililitrů vody. Poté tekutinu sceďte a uschovejte pro pozdější použití.
- Poté můžete dužinu a semena zalít čerstvou horkou vodou a pokračovat v namáčení, ale nezapomeňte při každém dalším nálevu dobu namáčení přiměřeně prodloužit.
- Převařením vyluhované vody z mnišského ovoce ji můžete zredukovat a získat sirup z tohoto ovoce.
Dalším jednoduchým způsobem, jak do čaje přidat mnišské ovoce, je přidat toto sušené ovoce během vaření. Díky tomu je čaj sladší a získá prospěšné látky z mnišského ovoce.
V následujícím díle si povíme o nejkontroverznějším a nejoblíbenějším cukru. Může med bojovat s cukrovkou?
Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.
Překlad byl redakčně upraven.