Cukr může poškodit střevům a dokonce zvýšit riziko vzniku rakoviny tlustého střeva.
Toto je 10. část seriálu „Dokonalý průvodce, jak se zbavit cukru“.
V této sérii se budeme zabývat správnými a špatnými sladidly, odhalíme nečekané výsledky vyřazení cukru a objevíme nejlepší způsob, jak toho dosáhnout.
Možná se vám to bude zdát těžko uvěřitelné, nebo si to možná nebudete chtít připustit:
Cukr může škodit střevům a dokonce zvýšit riziko vzniku rakoviny tlustého střeva.
Cukr zvyšuje riziko dvou onemocnění tlustého střeva
Idiopatické střevní záněty (IBD) jsou obecně považovány za střevní onemocnění, které je nejvíce přímo spojeno s cukrem.
Crohnova choroba a ulcerózní kolitida jsou dva hlavní typy zánětlivých střevních onemocnění. Tato onemocnění mohou být velmi vyčerpávající a často se projevují příznaky, jako jsou úporné průjmy, bolesti břicha, krvácení z konečníku, krvavá stolice, úbytek hmotnosti a únava.
Problematika IBD se v poslední době vyskytuje stále častěji.
Přehledový článek publikovaný v časopise Clinical Gastroenterology and Hepatology v roce 2022 zdůraznil, že četné epidemiologické poznatky ukazují na přímou souvislost mezi vysokou spotřebou cukru v západní stravě a zvýšeným rizikem idiopatických střevních zánětů.
Časopis Inflammatory Bowel Diseases zveřejnil rozsáhlou studii, která na základě průzkumu více než 366 000 dospělých z různých evropských zemí odhalila, že u osob, které konzumují největší množství cukru a nealkoholických nápojů, je výskyt ulcerózní kolitidy 1,68krát vyšší než u těch, kteří ho konzumují nejméně. Jiný přehled navíc ukázal, že s každými dalšími 10 gramy cukru zkonzumovanými denně se riziko Crohnovy choroby zvýšilo přibližně o 1 %.
Z četných populačních studií dále vyplývá, že přibližně 10 % pacientů s IBD se domnívá, že konzumace sladkých potravin může vyvolat nemoc a zhoršit její příznaky. Již zmíněný narativní přehled z roku 2022 také poukázal na to, že pacienti s Crohnovou chorobou často uváděli zvýšenou konzumaci cukru předtím, než začali pociťovat zdravotní obtíže.
Jak cukr vyvolává střevní záněty?
Narušuje střevní mikrobiom
Strava s vysokým obsahem cukrů může vést k výrazným změnám ve složení střevní mikroflóry během velmi krátké doby. Bakterie, kterým se daří na jednoduchých cukrech, se rychle množí, zatímco počet bakterií závislých na vláknině, jako jsou bakteroidy, se může snížit. Bakteroidy jsou velmi prospěšné pro lidský organismus i pro zdraví střev, částečně díky své schopnosti štěpit vlákninu na mastné kyseliny s krátkým řetězcem.
Mastné kyseliny s krátkým řetězcem jsou pro střeva nezbytné a slouží jako životně důležité živiny pro buňky střevní sliznice. Podporují nejen imunitní a bariérové funkce střev, ale také stimulují jejich obnovu, čímž zmírňují střevní záněty. Při stravě s vysokým obsahem cukrů jsou mastné kyseliny s krátkým řetězcem ve střevě rychle vyčerpány.
Ve střevech pacientů s IBD bylo pozorováno snížení hladiny mastných kyselin s krátkým řetězcem.
Strava s vysokým obsahem cukrů může také vést ke snížení množství bakterií Akkermansia, prospěšných mikrobů, které regulují tloušťku sliznice a podporují funkci střevní bariéry.
Cukr zároveň podporuje rychlý růst škodlivých bakterií.
Experiment publikovaný v časopise Science Translational Medicine v roce 2020 odhalil, že u myší krmených sacharózou se ve střevech výrazně zvýšil počet bakterií rozkládajících mucin, což vedlo ke ztenčení vrstvy střevního hlenu a zhoršení kolitidy.
„Je to přímý důkaz toho, že konzumace cukru zvyšuje citlivost organismu na vznik kolitidy,“ řekl Hasan Zaki, odborný asistent na oddělení patologie na University of Texas Southwestern Medical Center, v rozhovoru pro Epoch Times. „To vše se může stát během několika dní.“
Strava s vysokým obsahem cukrů vede také ke zvýšení relativního počtu proteobakterií ve střevě. Tyto bakterie jsou nositeli toxických lipopolysacharidů, což vede k zánětu a narušení integrity střevního epitelu.
Cukr nejen narušuje rovnováhu střevních bakterií, ale také snižuje celkovou mikrobiální rozmanitost. Produkce mastných kyselin s krátkým řetězcem je rovněž závislá na rozmanitém střevním bakteriálním prostředí a spolupráci různých bakteriálních druhů.
Přispívá ke zvýšené propustnosti střev
Cukr může vést ke zvýšené střevní propustnosti, běžně označované jako „děravé střevo“.
Může také změnit strukturu střevní sliznice, což vede ke ztenčení střeva a produkci vysokých hladin reaktivních forem kyslíku, které nakonec způsobují poškození.
Látky, které by se obvykle neměly dostat do těla, jako jsou bakteriální lipopolysacharidy, které se do krevního oběhu dostávají ze střeva, mohou vést k endotoxemii, která zhoršuje místní i systémový chronický zánět.
Hromadění cukru v tlustém střevě navíc zvyšuje střevní osmotickou zátěž, která zadržuje nadbytečnou vodu ve střevech. Tím se také zrychluje fermentační proces střevní mikroflóry, což má za následek nadýmání, bolesti břicha a střevní dysfunkce.
Zabraňuje regeneraci střev
Regenerace tlustého střeva je rychlá, kmenové střevní buňky se neustále dělí, zatímco staré buňky se neustále vylučují. Studie publikovaná v roce 2023 však odhalila, že strava s vysokým obsahem cukrů může tento mechanismus narušit. Studie také zjistila, že cukr přímo ovlivňuje množení epitelových buněk tlustého střeva, čímž zpomaluje jejich růst, a toto poškození se s vyššími koncentracemi cukru stupňuje.
Strava s vysokým obsahem cukrů může navíc změnit vrozenou imunitní funkci tlustého střeva a snížit počet střevních imunitních buněk, což snižuje jejich schopnost reagovat na poškození tkáně.
Hasan Zaki zdůraznil, že je důležité si uvědomit, jak cukr škodí lidskému tělu, a uvedl: „Vydáváme spoustu peněz na boj s těmito nemocemi, což není správným řešením.“
„Myslím, že bychom měli mít nějaké legislativní opatření, abychom si uvědomovali, že cukr je škodlivý, stejně jako je škodlivé kouření.“
Spojitost mezi cukrem a rakovinou tlustého střeva a konečníku
Cukr je také spojován s výskytem, recidivou a úmrtností na rakovinu tlustého střeva a konečníku.
V rámci prospektivní kohortové studie zahrnující pacienty ve třetím stadiu rakoviny tlustého střeva bylo zjištěno, že u osob, které konzumovaly dvě a více porcí nápojů slazených cukrem denně, bylo riziko návratu rakoviny tlustého střeva nebo úmrtí o 67 % vyšší než u osob, které konzumovaly méně než dvě porce měsíčně. U pacientů, kteří měli nadváhu a zároveň byli méně fyzicky aktivní, se riziko zvýšilo ještě více, až na 122 %.
Dřívější studie provedená vědci z Utažské univerzity ukázala, že vysoký příjem cukru i strava s vysokým glykemickým indexem zvyšují riziko vzniku rakoviny tlustého střeva o více než 50 %.
„Konzumace velkého množství cukru vede ke zvýšení zásob energie ve formě tuku, což nepřímo zvyšuje riziko rakoviny tlustého střeva,“ uvedl Jeremy Kortmansky, docent klinické medicíny (lékařské onkologie) na Yale School of Medicine, vedoucí pracovník sítě Smilow Cancer Hospital a ředitel klinického oddělení gastrointestinální lékařské onkologie v Yale Cancer Center, v rozhovoru pro Epoch Times.
Nepřímou souvislost mezi konzumací cukru, obezitou a rakovinou lze vysvětlit několika způsoby. Podle doktora Kortmanského je jednou z obzvláště přesvědčivých teorií vztah mezi obezitou a inzulinovou rezistencí. Obézní jedinci mají často vyšší hladinu inzulínu, který může stimulovat receptory inzulínu podobného růstovému faktoru rakoviny, a tím aktivovat dráhy, které podporují rozvoj a růst rakoviny. To narušuje růst a dělení střevních buněk, což vede k abnormální obnově buněk, při níž staré buňky neodumírají.
Pokud jde o teorii, podle níž zánět vyvolaný cukrem zvyšuje riziko vzniku rakoviny, doktor Kortmansky vysvětlil, že zánět v těle často vede k místnímu poškození a změnám DNA v buňkách. Za normálních okolností by zánět způsobil odumření těchto problematických buněk, ale pokud přežijí, existuje potenciální riziko vzniku rakoviny.
Kromě toho existují studie, které prokázaly přímou souvislost mezi cukrem a rakovinou.
Studie na zvířatech publikovaná v časopise Science v roce 2019 potvrdila, že kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy přímo podporuje růst a progresi nádorů kolorektálního karcinomu a tento účinek je nezávislý na obezitě. Lewis Cantley, vedoucí výzkumník studie a profesor na katedře buněčné biologie Harvard Medical School, v rozhovoru pro Epoch Times zdůraznil, že tento účinek se může týkat i lidí.
„Spotřeba kukuřičného sirupu s vysokým obsahem fruktózy se dramaticky zvýšila v 60. letech 20. století. Během následujících 20 let došlo k dramatickému nárůstu počtu případů kolorektálního karcinomu u relativně mladých dospělých,“ upozornil s tím, že tito lidé mají obvykle mutace KRAS. Mutace KRAS jsou onkogeny s nejvyšší mírou mutací mezi rakovinami a jsou spojeny s rakovinami s vysokou úmrtností.
„Prokázali jsme, že perorální podávání kukuřičného sirupu s vysokým obsahem fruktózy myším má stejný účinek na zvýšení výskytu kolorektálního karcinomu v souvislosti s mutacemi KRAS.“
Pouhých 5 až 25 gramů fruktózy může nasytit absorpční kapacitu tenkého střeva, načež se fruktóza dostane do střevní proximální části tlustého střeva a přijde s ní do přímého kontaktu.
V předběžné klinické studii publikované v časopise The American Journal of Clinical Nutrition v roce 2022 byla provedena analýza lokalizace lézí u 2 733 případů úmrtí na kolorektální karcinom. Výsledky odhalily přímou souvislost mezi vysokou konzumací nápojů slazených cukrem a celkovým příjmem fruktózy a zvýšenou mírou výskytu a úmrtnosti na karcinom tlustého střeva v jeho proximální části.
Zajímavé je, že tento významný vztah neexistoval v distálním tračníku ani v konečníku. Vědci se domnívají, že tato zjištění poskytují důkaz, že cukr ve stravě může přímo přispívat ke vzniku kolorektálního karcinomu.
V následujícím dílu si povíme o řadě změn, které cukr v těle způsobuje.
Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.