George Citroner

18. 2. 2024

Nový výzkum odhaluje alarmující zdravotní rizika, jako jsou srdeční problémy, psychické potíže a rizikové chování u dětí, které konzumují energetické nápoje s obsahem kofeinu a cukru.

Red Bull vám možná „dodá křídla“, ale vašim dětem může způsobit bezesné noci.

Energetické nápoje se zapsaly do kultury mládeže díky svým drsným značkám a příslibům extrémní energie. Za křiklavými barvami a chytrými slogany se však skrývají obrovské dávky kofeinu a cukru, které podle vědců mohou poškodit vyvíjející se organismus a mozek dětí.

Zatímco některým dospělým občasný energetický nápoj nevadí, podle nové studie jsou pro děti neregulované, kofeinové koktejly, které jsou snadno dostupné bez věkového omezení, nebezpečnou kombinací.

Ostatně na to upozorňují odborníci z řad lékařů i v České republice. Státní zdravotní ústav varoval, že častá konzumace energetických nápojů škodí organismu a uvítal by omezení dostupnosti. K té se zřejmě schyluje, neboť poslanci zdravotnického výboru se chystají předložit novelu zákona, který by zavedl regulaci prodeje dětem do 15 let. 

Rozsáhlý výzkum upozorňuje na rizika energetických nápojů pro děti

Vědci z Newcastle University a Teesside University ve Spojeném království provedli rozsáhlý rozbor 57 studií z let 2016-2022 publikovaných v časopise Public Health a zjistili, že užívání energetických nápojů dětmi má negativní dopad na jejich zdraví. Studie zahrnovaly více než 1,2 milionu mladých lidí ve věku 9 až 21 let z více než 20 zemí.

Vědci dospěli k závěru, že běžně dostupné energetické nápoje mohou zvyšovat vážná rizika pro fyzické a duševní zdraví dětí.

Rozbor spojuje konzumaci energetických nápojů s vyhledáváním různých vzrušujících zážitků, delikvencí, špatným spánkem a špatnými studijními výsledky. Dále spojuje tyto nápoje se zvýšeným rizikem sebevražd, psychických potíží, příznaků poruchy pozornosti/hyperaktivity (ADHD), depresí a paniky, alergických onemocnění, inzulinové rezistence, problémů se zuby a opotřebením chrupu. 

Vzhledem k vysokému obsahu cukru a kofeinu měli uživatelé energetických nápojů zvýšený index tělesné hmotnosti (BMI), abnormální srdeční rytmus a hypertenzi ve srovnání s těmi, kteří tyto nápoje nekonzumovali.

Ukázala se výrazná souvislost mezi energetickými nápoji a rizikovým chováním, jako je kouření, pití alkoholu, nárazové pití a sklony k užívání návykových látek, přičemž chlapci mají tendenci konzumovat energetické nápoje více a častěji než dívky.

S konzumací energetických nápojů jsou spojena četná zdravotní rizika. (The Epoch Times)

Omezení studie

Vědci nespecifikovali žádné konkrétní značky energetických nápojů ani nevyčíslili zdravotní rizika pro mladé konzumenty v porovnání s těmi, kteří tyto nápoje nepijí.

Vypovídající hodnota studie je omezená, protože byla pozorovací a nemohla prokázat, že energetické nápoje přímo způsobují nežádoucí účinky. Je možné, že tyto nápoje jsou jednoduše oblíbené mezi již tak nezdravými skupinami.

Přesto se vědci domnívají, že kofein, zejména v kombinaci s cukrem, by mohl vysvětlovat pozorovaná poškození. „Pravděpodobný mechanismus zdravotních a behaviorálních účinků [energetických nápojů] je připisován kofeinu,“ napsali autoři studie.

Lékaři varují před konzumací energetických nápojů dětmi

Podle údajů německé agentury Statista třetina z 10 046 osob ve věku 18-29 let uvedla, že v prosinci 2023 pravidelně užívala energetické nápoje.

Podle Barryho Searse, biochemika a tvůrce Zónové diety, diety s nízkým obsahem sacharidů, představují energetické nápoje s vysokým obsahem sacharidů a kofeinu riziko, ať už je konzumují děti nebo dospělí. „Bezpečnější volbou jsou nápoje, které pomáhají udržovat stabilní hladinu cukru v krvi, například mléko bez laktózy,“ uvedl pro Epoch Times Sears, který se na této studii nepodílel.

„Energetické nápoje jsou dětem a mladým lidem nabízeny jako zdroj energie a zlepšení výkonnosti, ale naše poznatky nasvědčují tomu, že ve skutečnosti více škodí než pomáhají,“ uvedla v tiskovém prohlášení Amelia Lakeová, hlavní autorka studie a profesorka výživy z Fuse, Centra pro translační výzkum v oblasti ochrany veřejného zdraví na Teesside University.

Dodala, že již téměř 10 let bijí na poplach kvůli energetickým nápojům, které jsou dostupné dětem již od 10 let za cenu nižší, než kolik stojí balená voda.

Množství kofeinu a cukru obsažené ve většině energetických nápojů není pro zdraví dětí dlouhodobě bezpečné, tvrdí Dr. Jack Wolfson, certifikovaný kardiolog a autor bestselleru „The Paleo Kardiolog: Přírodní cesta ke zdraví srdce“, řekl deníku Epoch Times. Děti by neměly kofein konzumovat v nijak výrazném množství, poznamenal.

„Doušek bio kávy nebo zeleného čaje není problém, ale kofeinové limonády určitě ano. Cukr je jed,“ říká. Zvyšuje srdeční tep a krevní tlak, zvyšuje riziko cukrovky a negativně ovlivňuje mozek a imunitní systém.

Podle odborného článku publikovaného v roce 2022 v časopise Reviews in Cardiovascular Medicine jsou energetické nápoje spojovány také se smrtelnými kardiovaskulárními následky, včetně arytmií, srdečních infarktů a náhlých úmrtí. Velké množství kofeinu, taurinu (aminokyseliny) a cukrů může zvyšovat srdeční frekvenci, krevní tlak a srdeční stahy.

„Děti na tyto nápoje umírají náhle a z dlouhodobého hlediska se ukazuje, že škody jsou katastrofální,“ míní Dr. Wolfson. 

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times. Text byl doplněn českou redakcí.

Přečtěte si také

Umělé povrchy hřišť mohou být karcinogenní. Riziko je větší u dětí, varují české orgány
Umělé povrchy hřišť mohou být karcinogenní. Riziko je větší u dětí, varují české orgány

Pryžové povrchy na hřištích a sportovištích mohou vylučovat zdraví nebezpečné látky, upozorňují světové studie. Některé z těchto chemikálií jsou přitom karcinogenní a představují rizika zejména pro děti. Státní zdravotní ústav proto upozorňuje provozovatele i dodavatele, aby si zajistili zdravotní certifikaci.

Prastará věda vs. moderní farmacie. Jak se daří tradiční čínské medicíně u nás a v Evropě
Prastará věda vs. moderní farmacie. Jak se daří tradiční čínské medicíně u nás a v Evropě

Farmaceutický monopol? Proč se tradiční čínská medicína v České republice setkává s odporem představitelů medicíny západní?

Plánovaný útok New York Times na Shen Yun
Plánovaný útok New York Times na Shen Yun

Deník Epoch Times 18. března informoval o tom, že The New York Times plánují útok na taneční soubor Shen Yun Performing Arts. Nakolik jsou obavy z tohoto útoku odůvodněné?

Nizozemsko: Pandemická úmluva WHO se v parlamentu setkává s rostoucí skepsí – žádost o odklad
Nizozemsko: Pandemická úmluva WHO se v parlamentu setkává s rostoucí skepsí – žádost o odklad

Tři možné budoucí vládní strany chtějí v nizozemském parlamentu předložit návrh. Podle tohoto návrhu by vláda měla usilovat o odložení rozhodnutí o Pandemické úmluvě ve WHO – nebo o jejím zamítnutí.

Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, uvedl Pellegrini
Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, uvedl Pellegrini

Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, Evropa nejednou jde za hranice selského rozumu, uvedl zvolený prezident Slovenska Peter Pellegrini u příležitosti Dne Země, který připadá na dnešek.