ČTK

17. 4. 2024

Občanští demokraté chtějí při diskusi o novele zákoníku práce ve Sněmovně jednat o zavedení možnosti okamžité výpovědi s odstupným až osmi měsíčních platů. Novinářům to dnes řekla první místopředsedkyně sněmovního klubu a nová místopředsedkyně ODS Eva Decroix. Návrh změn zákoníku práce v pondělí představil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Okamžitá výpověď mezi nimi není a Jurečka už dříve řekl, že by uzákonění možnosti propuštění bez udání důvodů bez dalších opatření nepodpořil. Podle Decroix běží debata o možnosti rozšířit chystané změny o okamžitou výpověď s odstupným napříč Sněmovnou. ODS by ráda téma prosadila v jednáních sněmovních koaličních formátů, z čehož by podle Decroix mohlo vzniknout „rozumné řešení adekvátní pro všechny“.

Modernizovat pracovní kodex doporučila Národní ekonomická rada vlády (NERV) ve svém souboru 37 kroků na podporu růstu ekonomiky. Zmínila mimo jiné i propuštění zaměstnance bez udání důvodu. Jurečka už dříve řekl, že současné podmínky nechce bez dalších změn překlopit do nějakého módu ‚výpověď bez udání důvodu‘.

„To z mého pohledu není cesta. Pokud by bylo propojení s dalšími opatřeními typu flexicurity, pak se o tom můžeme bavit. Pokud bychom dneska jenom současné parametry nahradili tím, že umožníme výpověď bez udání důvodu, tak to pro mě není věc, kterou bych v zákoníku práce podporoval,“ uvedl ministr. Muselo by se podle něj nejprve vyřešit, kolik by zaměstnavatel vyplácel zaměstnanci odstupných platů a jak by vypadala podpora čerstvě nezaměstnaných ze sociálního systému.

Česko patří v EU dlouhodobě k zemím s nejnižší nezaměstnaností. Zaměstnavatelé si stěžují na nedostatek pracovních sil. Podle NERV by bylo potřeba český trh práce rozpohybovat. Rada ve svém souboru doporučení uvedla, že problémoví zaměstnanci či zaměstnanci bez výkonu jsou v Česku nepropustitelní, pokud hrubě neporuší pracovní kázeň.

„Obtížné propouštění, například v reakcích na externí šoky, váže zaměstnance v méně produktivních firmách, a tím také brzdí rozvoj více produktivních firem, které mají zájem nabírat,“ uvedla rada. Podle ní to vede ke ztrátě konkurenceschopnosti. Podle Decroix by možnost okamžité výpovědi s příslušným finančním „padákem“ dala větší možnosti jak zaměstnavatelům, tak zaměstnancům.

Jurečkův návrh by měla vláda dostat v květnu. Počítá s tím, že část pracovníků v Česku by od příštího roku mohla začít dostávat mzdu v eurech či jiné měně. Zaměstnavatelé by měli rodičům na rodičovské dva roky držet jejich pozici. Výpovědní lhůta by nezačínala až na začátku dalšího měsíce, ale hned od doručení výpovědi. Při pracovníkově pochybení by se zkrátila na měsíc. Prodloužit by se naopak mohly zkušební doby. Na brigády o letních prázdninách by mohli začít chodit už čtrnáctiletí.

Související témata

Přečtěte si také

„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA
„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA

„Úplný kreténismus“, „kdo hlídá vaše hlídače?“, „všimněte si, že ty zákony se vždy hezky jmenují“ – účastníci konference pořádané Společností na obranu svobody projevu hodnotili nové unijní zákony a prezentovali své postoje ke svobodě slova.

Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti
Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti

Premiér Petr Fiala (ODS) hájil ve Sněmovně zavedení možnosti korespondenční volby pro Čechy žijící v cizině.

Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo
Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo

Europarlamentní frakce Identita a demokracie (ID) dnes s okamžitou platností vyloučila Alternativu pro Německo (AfD) ze svých řad

Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova
Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova

Její stavba se táhne už dlouhých 15 let, ovšem k velké nelibosti místních se letošní otevření dálnice D49 může opět odložit. Ekologičtí aktivisté totiž uspěli se svou stížností u soudu...

Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa  zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie
Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie

Evropské elektrické sítě je třeba urychleně modernizovat a navýšit investice, jinak Evropě hrozí, že nedosáhne svých klimatických cílů, upozorňují...