Redakce Epoch Times ČTK

a 21. 4. 2024

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války. Společnost Excalibur Army přijímá rezavějící tanky ze sovětského období, často ještě pokryté bahnem a trávou, a renovuje je pro nasazení v boji, napsala agentura Bloomberg.

Válka může být samozřejmě lukrativní. Díky zvýšeným výdajům evropských států na vojenskou techniku se akcie zbrojovek, jako je třeba německý Rheinmetall, letos dostaly rekordně vysoko.

Michal Strnad je přibližně stejně starý jako Excalibur, který je v současnosti největší a nejziskovější částí společnosti Czechoslovak Group (CSG). Skupina minulý týden oznámila, že jí tržby vzrostly loni na 1,73 miliardy eur (43,8 miliardy korun), což je oproti roku 2021 více než trojnásobek. „I kdyby válka měla zítra skončit, trvalo by roky, než by se prázdné sklady doplnily, a to nemluvím o snahách o navýšení výdajů na obranu a zvětšení produkce,“ řekl Strnad agentuře Bloomberg ve své kanceláři v Praze. „Věřím, že poptávka bude dlouho silná,“ dodal. Společnost, která také vyrábí vlastní bojová vozidla, stejně jako civilní a vojenská nákladní auta, má podle Strnada objednávkovou knihu na příští léta plnou.

CSG expandovala, když v roce 2020 koupila španělský muniční podnik Fábrica de Municiones de Granada a o dva roky později italského výrobce malorážové munice Fiocchi Munizioni. Loni v říjnu oznámila nákup muniční divize americké firmy Vista Outdoors, podle CSG je akvizice nyní v procesu regulatorního schvalování. Bloomberg píše, že jde o akvizici, která ve Spojených státech naráží na jistý politický odpor.

Nové geopolitické podmínky jsou pro zbrojařské firmy požehnáním. Evropa podniká kroky ke zvýšení produkce a posílení vojenské připravenosti v situaci, kdy v USA uvázly prostředky na další vojenskou pomoc Ukrajině a prezidentský kandidát Donald Trump vyhrožuje, že hodí přes palubu ty spojence, kteří neplní požadavky ohledně výdajů na obranu. Exekutiva EU nedávno zveřejnila první Evropskou strategii týkající se obranného průmyslu.

Nicméně zbrojní průmysl se potýká i s problémy. Kvůli rychlému nárůstu počtu zakázek potřebuje více výrobních prostor a zaměstnanců. Potíže jsou také v dodavatelských řetězcích, s vysokými cenami energií, omezeními ve veřejných výdajích nebo s tím, že někteří investoři jsou ohledně financování výrobců zbraní zdrženliví.

Analytici ze společnosti Goldman Sachs minulý týden řekli, že tržní hodnota některých zbrojovek se dostala na příliš vysokou úroveň. Například cena akcií Rheinmetallu za poslední tři roky stoupla o více než 500 procent, čímž překonala většinu amerických technologických firem.

Strnadův otec Jaroslav společnost Excalibur Army založil v roce 1995. Nakupoval vyřazené sovětské tanky a další techniku od budoucích členů NATO ve východní Evropě s cílem získat z nich kov na prodej do šrotu. Objevil ale kvetoucí trh s náhradními díly a použitými bojovými vozidly v končinách, jako je Afrika, a také profitoval z některých blízkých politických vazeb doma. Od té doby Excalibur renovoval těžkou vojenskou techniku, včetně asi 300 sovětských hlavních bojových tanků T-72. Okolo stovky z nich naložili na vlaky a společně s dělostřeleckými granáty poslali na Ukrajinu. Od začátku války na Ukrajině se produkce munice do těžkých zbraní v CSG zvýšila desetkrát a počet jeho zaměstnanců v závodech v osmi zemích se téměř ztrojnásobil na 10.000. V roce 2018 Jaroslav Strnad převedl svůj podíl v CSG na Michala, jehož majetek má podle indexu miliardářů agentury Bloomberg hodnotu nejméně pět miliard dolarů (118,8 miliardy korun) a jeho firma je jedním z nejrychleji rostoucích výrobců zbraní v Evropě. Mluvčí CSG Andrej Čírtek se k finančnímu ohodnocení odmítl vyjádřit.

Firma buduje nové výrobní haly ve třech evropských zemích a za divizi Visty Outdoor nabídla 1,9 miliardy dolarů. Pokud se transakce uskuteční, mohla by CSG refinancovat svůj dluh, který v současnosti obsahuje primárně půjčky od místních bank, prostřednictvím mezinárodních věřitelů a držitelů dluhopisů. Plánuje investovat stovky milionů dolarů do možného zbrojařského podniku typu joint venture na Ukrajině. Tyto plány na expanzi ovšem přicházejí v době, kdy narůstá znepokojení ohledně situace v bojích na Ukrajině, která se potýká se závažným nedostatkem munice. Oteplení také posiluje obavy, že Rusko bude mít lepší šanci prolomit frontu.

Michal Strnad, kterého otec ho do firmy uvedl ještě v době, kdy byl na základní škole, a ve 21 letech z něj udělal jejího výkonného ředitele, říká, že je připraven přivést CSG na další úroveň. Jeho dlouhodobějším cílem je napodobit společnost Rheinmetall z hlediska poměru tržní hodnoty podniku k zisku, což je důležitý ukazatel pro investory.

„Rheinmetallem zatím nejsme, ale doháníme ho,“ říká Strnad. „Na to, že bych něco ze svého majetku prodal, jsem ani nepomýšlel, i když nabídky dostávám každý měsíc. Pokud bych prodal, co bych s penězi dělal? Musel bych jít a koupit něco jiného, takže k čemu by to bylo?“ ptá se podnikatel.

Přečtěte si také

„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA
„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA

„Úplný kreténismus“, „kdo hlídá vaše hlídače?“, „všimněte si, že ty zákony se vždy hezky jmenují“ – účastníci konference pořádané Společností na obranu svobody projevu hodnotili nové unijní zákony a prezentovali své postoje ke svobodě slova.

Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti
Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti

Premiér Petr Fiala (ODS) hájil ve Sněmovně zavedení možnosti korespondenční volby pro Čechy žijící v cizině.

Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo
Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo

Europarlamentní frakce Identita a demokracie (ID) dnes s okamžitou platností vyloučila Alternativu pro Německo (AfD) ze svých řad

Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova
Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova

Její stavba se táhne už dlouhých 15 let, ovšem k velké nelibosti místních se letošní otevření dálnice D49 může opět odložit. Ekologičtí aktivisté totiž uspěli se svou stížností u soudu...

Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa  zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie
Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie

Evropské elektrické sítě je třeba urychleně modernizovat a navýšit investice, jinak Evropě hrozí, že nedosáhne svých klimatických cílů, upozorňují...