ČTK

22. 4. 2024

Severní Korea odpálila několik zřejmě balistických raket krátkého doletu ve směru Japonského moře, informovala dnes podle agentur jihokorejská armáda. Potvrdilo to i Japonsko.

Soul uvedl, že severokorejští vojáci rakety odpálili z oblasti kolem Pchjongjangu a že uletěly vzdálenost asi 300 kilometrů.

„Jihokorejská armáda v rámci příprav na další odpaly posílila dohled a informace o severokorejských balistických střelách sdílí s americkými a japonskými úřady,“ uvedlo vedení jihokorejské armády.

Japonské ministerstvo obrany potvrdilo, že KLDR odpálila nejméně jednu raketu, velmi pravděpodobně balistickou. The Japan Times uvádějí, že zatím není zřejmé, proč informace o počtu odpálených raket udávané Soulem a Tokiem nejsou jednotné, ale že Japonsko má podle všeho potíže všechny případy odpálení raket vysledovat.

Japonský premiér Fumio Kišida na sociální síti X uvedl, že pověřil příslušné činitele, aby získali co nejvíce informací o dnešním incidentu a zajistili bezpečnost v letectví a námořní dopravě. Podle japonské vlády nevznikly žádné škody. Japonská televize NHK dříve informovala, že raketa dopadla mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu.

Severní Korea poměrně často testuje svoje rakety, balistickou střelu středního doletu odpálila do Japonského moře naposledy začátkem tohoto měsíce a krátce nato Pchjongjang oznámil, že úspěšně otestoval novou hypersonickou raketu středního doletu na tuhé palivo, která je podle expertů určená k zasahování vzdálených cílů na tichomořském ostrově Guam, což je autonomní území Spojených států.

V reakci na rostoucí hrozbu, jakou severokorejský zbrojní program představuje, zintenzivnila Jižní Korea vojenská cvičení se Spojenými státy a s Japonskem.

Rezoluce Rady bezpečnosti OSN zakazují Severní Koreji, aby odpalovala balistické rakety bez ohledu na jejich dosah vzhledem k tomu, že mohou nést jadernou hlavici. Pchjongjang však rezoluce opakovaně porušuje.

Související témata

Přečtěte si také

„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA
„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA

„Úplný kreténismus“, „kdo hlídá vaše hlídače?“, „všimněte si, že ty zákony se vždy hezky jmenují“ – účastníci konference pořádané Společností na obranu svobody projevu hodnotili nové unijní zákony a prezentovali své postoje ke svobodě slova.

Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti
Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti

Premiér Petr Fiala (ODS) hájil ve Sněmovně zavedení možnosti korespondenční volby pro Čechy žijící v cizině.

Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo
Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo

Europarlamentní frakce Identita a demokracie (ID) dnes s okamžitou platností vyloučila Alternativu pro Německo (AfD) ze svých řad

Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova
Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova

Její stavba se táhne už dlouhých 15 let, ovšem k velké nelibosti místních se letošní otevření dálnice D49 může opět odložit. Ekologičtí aktivisté totiž uspěli se svou stížností u soudu...

Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa  zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie
Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie

Evropské elektrické sítě je třeba urychleně modernizovat a navýšit investice, jinak Evropě hrozí, že nedosáhne svých klimatických cílů, upozorňují...