ČTK

23. 4. 2024

Čtení s dětmi v raném dětství zvětšuje jejich slovní zásobu, nutnou pro následné rozvíjení komunikačních schopností a fantazie. Projeví se to mimo jiné za 15 až 20 let v jejich schopnosti vypořádat se s větším množstvím literatury, třeba i té odborné. Důležitá je přitom pravidelnost četby či prohlížení si obrázkových knih, ne už tolik jejich množství. Účastníkům konference S knížkou do života v pražském sídle Senátu to dnes řekl klinický psycholog a psychoterapeut Radek Ptáček.

Rodiče by se podle něj neměli bát brát při četbě s potomky některé knihy do rukou opakovaně, důležité je i to, aby knihy byly v domácnosti malým stále po ruce, tedy v dolních policích knihoven. Stejně tak by měly být malým „čtenářům“ ve věku mezi třemi a šesti lety uzpůsobeny veřejné knihovny, uvedl.

Děti jsou podle Ptáčka v současnosti kvůli digitálním technologiím omezovány na běžném mluveném projevu i v běžné interakci s hračkami. Roste proto počet těch, u kterých se projevuje lehké vývojové opoždění, mají nízkou slovní zásobu či špatně rozumí i mluvenému projevu. Čtení je přitom základním prostředkem pro rozvíjení řečové funkce a socializaci.

Začít s ním je třeba mezi druhým až šestým rokem, současně psycholog varuje před sledování multimediální tvorby. Doba strávená u tabletu zvyšuje pravděpodobnost poruchy pozornosti, uvedl. Problém tkví i v tom, že si utvářející se mozek při sledování většího množství podnětů zvykne na rychlé stimuly, což vede k vyhledávání silnějších a silnějších podnětů, jakými mohou být později i drogy, řekl. Doporučil proto „návrat k běžným stimulům, jakým je čtení“.

Projekty podporující čtení, mezi které patří iniciativa S knížkou do života, zvyšují kvalitu života rodin a celé společnosti, uvedl Ptáček. Mnoho rodin má podle jeho zkušeností tendenci nepodporovat čtení, proto oceňuje aktivity státu či organizací.

Projekt Bookstart v českém prostředí pojmenovaný S knížkou do života je mezinárodní iniciativou, do které se zapojují různé typy knihoven. Oslovuje rodiče a zve je s dětmi k nejrůznějším aktivitám, nabízí například seznamy četby vhodné pro děti v různém věku. Pro batolata a jejich rodiny chystá balíčky – součástí je kniha a průkazka do knihovny.

Přečtěte si také

Profesionální baristé odhalují tajemství přípravy dokonalé domácí kávy
Profesionální baristé odhalují tajemství přípravy dokonalé domácí kávy

Nejdůležitější části vybavení, které potřebujete, a další tipy, jak si co nejlépe připravit vaši ranní kávu.

Jak by dopadly eurovolby, kdyby měl každý dva hlasy? Otestujte si novou metodu
Jak by dopadly eurovolby, kdyby měl každý dva hlasy? Otestujte si novou metodu

Průzkum vychází z metody D21, kterou vyvinul Karel Janeček a která má najít řešení širší společenské shody, eliminovat extremisty a předcházet tomu, že volič volí „menší zlo“.

Nová studie: Aktivní ve středním věku, zdraví ve stáří
Nová studie: Aktivní ve středním věku, zdraví ve stáří

Mnohé studie prokázaly, že udržení nebo zvýšení aktivity ve středním věku významně ovlivňuje kvalitu života ve stáří.

Čínské vojenské výdaje v roce 2022 dosáhly 710 miliard dolarů, více než trojnásobek toho, co tvrdil Peking
Čínské vojenské výdaje v roce 2022 dosáhly 710 miliard dolarů, více než trojnásobek toho, co tvrdil Peking

V roce 2022 čínský režim oznámil, že jeho výdaje na obranu v tomto roce budou činit 229 miliard dolarů.

Proč by se muži měli dobře oblékat
Proč by se muži měli dobře oblékat

Zevnějšek o vás může mnohé prozradit a ukázat okolí některé vaše kvality, například zralost, vůdcovství či schopnost postarat se.