Vladislava Mašková

25. 4. 2024

Ministerstvo zdravotnictví 24. dubna odvolalo hlavní hygieničku ČR Pavlu Svrčinovou. Ve funkci skončila na vlastní žádost, oznámil prostřednictvím ČTK mluvčí ministerstva zdravotnictví (MZd) Ondřej Jakob.

„V poslední době jsem seznala, že je třeba zodpovědnost za tuto nejvyšší odbornou funkci v oblasti veřejného zdraví předat dál, proto jsem požádala pana ministra o uvolnění z funkce hlavní hygieničky,“ uvedla Svrčinová.

Pavla Svrčinová vystudovala Lékařskou fakultu hygienickou na Univerzitě Karlově v Praze. Doktorát následně získala na Ostravské univerzitě.

Ve funkci hlavni hygieničky byla od roku 2021, kdy se řešila pandemie covidu-19. Vystřídala ve funkci Jarmilu Rážovou. Během pandemie řešila například povinné testování ve školách a firmách nebo situaci kolem nákazy koronavirem během letu českých sportovců na olympijské hry v Tokiu.

Za jejího vedení se také začalo více řešit stravování ve školách a nemocnicích. Dále pak vznikla například národní strategie boje s obezitou, srdečními nemocemi nebo řešení problematiky energetických nápojů či soli ve stravě.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) Svrčinové za její práci poděkoval. „Funkce hlavní hygieničky se ujala v nesmírně těžkém období a pomáhala vyvést Česko ze stavu pandemické pohotovosti,“ uvedl v tiskové zprávě.

Bývalý hlavní hygienik Vladimír Valenta o jejím odchodu říká, že se o něm již nějakou dobu hovoří ve spojitosti s černým kašlem, jehož rizika měla podcenit.

„O jejím odchodu už se hovořilo delší dobu, především kvůli jejímu vystupování během epidemie černého kašle. To opravdu nebylo dobré a vyvolalo to hodně velkou vlnu kritiky,“ řekl serveru Lidovky.cz.

Na její místo bude vypsáno výběrové řízení, kterým byl pověřen ředitel odboru ochrany veřejného zdraví MZd Matyáš Fošum, který rovněž převzal kompetence hlavního hygienika v přechodném období.

S využitím zprávy ČTK.

Související témata

Přečtěte si také

VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce
VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce

Přijít s opravdu dobrým migračním paktem je dle europoslance Tomáše Zdechovského jako vytvořit dobré hudební dílo. Diskutovali jsme i o řadě dalších témat, která občany „pálí“.

Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje
Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje

Evropská unie svými klimatickými politikami a Green Dealem uměle snižuje vlastní ekonomický výkon a přivádí nás do chudoby, sdělil bývalý premiér Mirek Topolánek.

Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři
Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři

24. května vyvrcholilo jedno z největších letošních cvičení Pozemních sil Armády ČR s názvem Joint Fires 2024. Kromě něj se naše armáda zapojila v květnu i do několika mezinárodních cvičení.

Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny
Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny

Spojené státy a Evropská unie (EU) vyjádřily obavy z nadměrné výrobní kapacity Číny v různých odvětvích, od oceli a hliníku až po lithiové baterie, nové energetické produkty, elektromobily a solární panely.

Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident
Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident

Tisíce lidí dnes oslavily s českým národním hokejovým týmem v Praze zisk titulu mistrů světa.