ČTK

25. 4. 2024

Nejvyšší soud Spojených států se dnes vrátil k tématu přístupu k potratům, které dva roky po přelomovém verdiktu nadále hýbe americkou společností. Projednal otázku, zda musí lékaři na základě federálního práva poskytovat interrupce při ohrožení zdraví pacientky, zatímco některé státy to povolují jen při ohrožení života. Devítičlenný soudní senát podle médií případ rozdělil.

Bylo to poprvé, co se nejvyšší soudní instance v USA zabývala souvislostmi státních restrikcí od chvíle, kdy zrušila federální právo na umělé ukončení těhotenství, napsala agentura AP. Rozhodnutí z června 2022 změnilo výklad ústavy platný téměř 50 let a umožnilo zákonodárcům omezovat přístup k potratům, čehož využili republikánští politici v řadě států.

Jeden z nejpřísnějších zákazů zavedli ve státě Idaho. Tamní zákon zakazuje potraty ve všech fázích těhotenství vyjma případů, kdy je ohrožen život matky, nebo u mimoděložního těhotenství. Za porušení tohoto omezení hrozí až pětileté vězení.

Podle vlády prezidenta Joea Bidena je opatření v rozporu s federálním zákonem z 80. let označovaným zkratkou EMTALA. Ten nemocnicím, které čerpají peníze z vládních programů, což je podle rozhlasové společnosti NPR většina, ukládá poskytovat stabilizující péči komukoli, jehož dlouhodobé zdraví je vážně ohrožené. Vláda argumentuje, že lékaři i ve státech se zákazy potratů musí mít v krizových situacích možnost těhotenství ukončit.

Konzervativní soudci, kteří jsou aktuálně u nejvyššího soudu ve většině, se podle AP zdáli být vůči vládnímu stanovisku skeptičtí. „Jak můžete uvalit omezení na to, co smí Idaho postavit mimo zákon, čistě proto, že nemocnice v Idahu se rozhodly účastnit (sociálního programu) Medicare?“ tázal se Samuel Alito, který je autorem předloňského verdiktu rušícího právo na potrat.

Tři liberální soudkyně mezitím poukazovaly na možný dopad státního zákona na zdraví žen. Podle deníku The New York Times ovšem stanoviska některých soudců nebyla zcela jednoduše čitelná a šestičlenná konzervativní většina by nakonec nemusela být jednotná. Verdikt nejspíše přijde na začátku léta, napsal list.

Soudní jednání opět upozornilo na nelehkou situaci, s níž se potýkají lékaři v mnoha amerických státech v době nových protipotratových zákonů. Ukončení těhotenství je v některých případech potřebné ke stabilizaci zdravotního stavu matky, zdravotníci však často neví, zda se takovým zákrokem nevystaví trestnímu stíhání. AP nedávno psala o výrazném vzestupu stížností, podle kterých americké kliniky odmítly těhotným ženám pomoci.

„Každý státní zákaz potratů má výjimku když jde o záchranu života matky. Ovšem to, co je bráno jako životu nebezpečná zdravotní epizoda v Texasu nemusí být dostatečný důvod pro lékaře v Idahu a i nemocnice ve stejném státě mohou po posouzení stejného případu dojít k různým závěrům,“ uvádí v úterním článku na toto téma web Politico.

V Idahu dnes nemocnice situaci řeší tak, že těhotné matky v problémech posílají v sanitkách či vrtulnících za hranice státu, místo aby čekaly na další zhoršení jejich stavu. „Tohle zdržení samo o sobě může pacientce hodně ublížit,“ řekla NPR právnička Lindsey Harrisonová zastupující místní zdravotnickou síť St. Luke’s Health System.

Související témata

Přečtěte si také

VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce
VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce

Přijít s opravdu dobrým migračním paktem je dle europoslance Tomáše Zdechovského jako vytvořit dobré hudební dílo. Diskutovali jsme i o řadě dalších témat, která občany „pálí“.

Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje
Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje

Evropská unie svými klimatickými politikami a Green Dealem uměle snižuje vlastní ekonomický výkon a přivádí nás do chudoby, sdělil bývalý premiér Mirek Topolánek.

Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři
Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři

24. května vyvrcholilo jedno z největších letošních cvičení Pozemních sil Armády ČR s názvem Joint Fires 2024. Kromě něj se naše armáda zapojila v květnu i do několika mezinárodních cvičení.

Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny
Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny

Spojené státy a Evropská unie (EU) vyjádřily obavy z nadměrné výrobní kapacity Číny v různých odvětvích, od oceli a hliníku až po lithiové baterie, nové energetické produkty, elektromobily a solární panely.

Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident
Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident

Tisíce lidí dnes oslavily s českým národním hokejovým týmem v Praze zisk titulu mistrů světa.