Milan Kajínek

26. 4. 2024

Co je to dezinformace a jak se proti ní dá bojovat? To řešili představitelé třech českých médií a politolog Alexander Tomský na konferenci nazvané Svoboda projevu a boj s dezinformacemi.

Definovat, co je to „dezinformace“, je podle šéfredaktora Lidových novin Veselina Vačkova těžké. Částečně proto, že je ve hře subjektivní vnímání reality každého člověka nebo vývoj lidského poznání, který ukazuje, že to, co bylo jednou považováno za nepravdivé nebo nemožné, se nakonec může ukázat jako pravdivé a možné.

Historický vznik pojmu „dezinformace“ je podle Vačkova možné vysledovat do období komunismu a vlády ruského diktátora Stalina, kdy se tyto přístupy využívaly k psychologickým operacím tajných služeb. V angličtině a tedy ve spojitosti s Velkou Británií tento pojem znamená „ovlivňování veřejného mínění psychologickými operacemi“.

Podle politologa Alexandera Tomského jsou dezinformace doménou zejména válečných konfliktů, kdy je obě strany využívají pro své vlastní účely vedení války. Jsou historicky zejména nástrojem tajných služeb.

Podle Pavla Štrunce z deníku Echo lze za dezinformaci označovat úmyslné šíření lži s určitým záměrem. „Lež je lepší termín než dezinformace,“ říká Štrunc.

Jaký je úkol médií?

Média podle řečníků nemají za úkol bojovat s dezinformacemi. Úkolem médií je informovat.

„Informování je jeden z hlavních nástrojů, jak neblahým věcem okolo dezinformací čelit,“ míní Vačkov. Pomocí kvalitního a pravdivého zpravodajství mohou být podle něho některé dezinformace přirozeně rozptylovány.

Pokud novinář objeví lež, může lháře „upozornit a konfrontovat“, říká Štrunc. „Novináři mají informovat a dívat se kriticky na všechny informace.“

„Nikdy jsem nevnímal, že je úkolem médií s někým nebo s něčím bojovat,“ říká místopředseda Rady České televize Pavel Matocha. „Úkolem médií je informovat.“

Prosazování ideologie pod rouškou boje proti dezinformacím

Politolog Tomský upozorňuje, že z historických zkušeností jsou snahy o cenzuru často poháněny nějakou ideologií. Dnes se podle Tomského takové ideologie v EU a v ČR vytvořily kolem genderu, covidu nebo války na Ukrajině.

S tím také souvisí společenské paradigma nebo narativ, co je považováno za „dezinformaci“ nebo za „nežádoucí názory“, a co má tedy být potlačováno.

V této souvislosti zmínil Matocha, že během nedávné pandemie se pod takovým tlakem ocitla témata jako původ nového koronaviru nebo účinky nových mRNA vakcín.

V těchto oblastech se udělovaly nálepky „dezinformátor“ pro ty, kteří tvrdili, že virus se jeví jako laboratorně upravený nebo že s velkou pravděpodobností unikl z čínského virologického institutu ve Wu-chanu. Později se ukázalo, že byl virus ve wuchanském institutu skutečně upravován a pravděpodobně z laboratoře unikl a rozšířil se do celého světa.

Jako zaručená informace se podle Matochy také šířilo prohlášení, že po vakcinaci novou mRNA vakcínou nebudou očkovaní přenášet virus a očkování bude postačovat jedno na dobu celého života. Dnes víme, že se tato prohlášení nezakládala na pravdě a nebyla pro ně faktická opodstatnění ani v době, kdy se tyto informace šířily.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce
VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce

Přijít s opravdu dobrým migračním paktem je dle europoslance Tomáše Zdechovského jako vytvořit dobré hudební dílo. Diskutovali jsme i o řadě dalších témat, která občany „pálí“.

Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje
Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje

Evropská unie svými klimatickými politikami a Green Dealem uměle snižuje vlastní ekonomický výkon a přivádí nás do chudoby, sdělil bývalý premiér Mirek Topolánek.

Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři
Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři

24. května vyvrcholilo jedno z největších letošních cvičení Pozemních sil Armády ČR s názvem Joint Fires 2024. Kromě něj se naše armáda zapojila v květnu i do několika mezinárodních cvičení.

Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny
Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny

Spojené státy a Evropská unie (EU) vyjádřily obavy z nadměrné výrobní kapacity Číny v různých odvětvích, od oceli a hliníku až po lithiové baterie, nové energetické produkty, elektromobily a solární panely.

Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident
Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident

Tisíce lidí dnes oslavily s českým národním hokejovým týmem v Praze zisk titulu mistrů světa.