ČTK

29. 4. 2024

Ani v neděli ve Spojených státech neutichaly studentské protesty spojené s válkou v Pásmu Gazy, které se v posledních dnech setkávají s tvrdou reakcí univerzit a hromadným zatýkáním. V areálu Yaleovy univerzity demonstranti postavili nové stanové městečko po vyklizení předchozího, uvedl místní studentský list. Na druhém konci USA v kampusu Kalifornské univerzity v Los Angeles (UCLA) se střetly propalestinská a proizraelská skupina, což se podle médií neobešlo bez strkanic.

Studenti na vysokých školách napříč USA vyjadřují nesouhlas se způsobem, jakým Izrael vede v Gaze válku proti teroristickému hnutí Hamás, zároveň požadují, aby školy přerušily obchodní vazby a investice, které jsou nějakým způsobem spojené s Izraelem. Protesty nabraly na intenzitě poté, co vedení Kolumbijské univerzity 18. dubna nechalo pozatýkat studenty v „táboře solidarity s Gazou“ uprostřed kampusu.

Podobná stanová městečka se od té doby vyrojila v mnohých univerzitních areálech včetně Yaleovy univerzity ve městě New Haven. Policie jej před týdnem vyklidila a zatkla 44 studentů, dnes ovšem skupina asi 250 protestujících vytvořila v univerzitním areálu nový tábor, informoval web Yale Daily News. Vedení školy uvedlo, že účastníkům protestu hrozí přerušení studia i zatčení.

Některé univerzity na protesty v posledních dnech reagují přivoláním policie, ve vazbě už v této souvislosti skončily stovky lidí. Manifestace jsou převážně poklidné, lídři řady škol je ale považují za příliš rušivé, zatímco někteří židovští studenti uvádí, že je provází projevy antisemitismu a oni se kvůli tomu necítí bezpečně. Protesty také přitahují aktivisty zvenčí, kteří vášně dál rozdmýchávají.

Vypjaté okamžiky v neděli zažil areál UCLA, kde propalestinští studenti minulý týden vytvořili stanové městečko a nyní vedení školy povolilo i proizraelskou manifestaci. Podle deníku Los Angeles Times se „hlučných ale převážně pokojných“ shromáždění zúčastnily stovky lidí a došlo pouze k „menším strkanicím“. Agentura Reuters napsala, že lidé ze dvou táborů na sebe pokřikovali a žduchali se a v některých případech si vyměnili také rány pěstí.

Na místě zasahovala policie, mluvčí univerzitní policejní jednotky ovšem uvedl, že nikdo nebyl zatčen.

Přečtěte si také

VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce
VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce

Přijít s opravdu dobrým migračním paktem je dle europoslance Tomáše Zdechovského jako vytvořit dobré hudební dílo. Diskutovali jsme i o řadě dalších témat, která občany „pálí“.

Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje
Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje

Evropská unie svými klimatickými politikami a Green Dealem uměle snižuje vlastní ekonomický výkon a přivádí nás do chudoby, sdělil bývalý premiér Mirek Topolánek.

Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři
Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři

24. května vyvrcholilo jedno z největších letošních cvičení Pozemních sil Armády ČR s názvem Joint Fires 2024. Kromě něj se naše armáda zapojila v květnu i do několika mezinárodních cvičení.

Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny
Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny

Spojené státy a Evropská unie (EU) vyjádřily obavy z nadměrné výrobní kapacity Číny v různých odvětvích, od oceli a hliníku až po lithiové baterie, nové energetické produkty, elektromobily a solární panely.

Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident
Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident

Tisíce lidí dnes oslavily s českým národním hokejovým týmem v Praze zisk titulu mistrů světa.