Helena Zhu

1. 5. 2024

„Kubánská revoluce byla zromantizována do té míry, že jen málokdo ví o jejích skutečných počátcích.“

Byl vrchním katem Castrova režimu, zodpovědným za vraždu tisíců Kubánců. Podle všeho byl krutý, sebestředný a neschopný téměř ve všem, kromě vraždění spoutaných mužů se zavázanýma očima.

Přesto je Ernesto „Che“ Guevara miláčkem populární kultury, jeho slavný obraz od Alberta Kordy se objevuje na plakátech, módních taškách a tričkách, které nosí všichni od filmových hvězd až po děti ze sousedství.

Hollywood a Madison Avenue oslavují Cheho jako světce i sexuální symbol.

Angelina Jolie má Cheovo tetování a Madonna, Carlos Santana, Mike Tyson a Johnny Depp byli viděni v tričkách s Cheovou podobiznou.

Časopis Time ho kdysi zařadil mezi 100 nejvlivnějších lidí 20. století a mnozí se domnívají, že tento Argentinec byl statečným bojovníkem za svobodu, který se věnoval pomoci chudým v Latinské Americe.

Jejich názory jsou však založeny na propagandě šířené komunistickým režimem Fidela Castra, uvedl autor Humberto Fontova, který ve své knize Odhalení skutečného Che Guevary a užitečných idiotů, kteří ho zbožňují odhalil, že Che byl ve skutečnosti bezohledný kat, který rád zabíjel, oportunista a jako kubánský ministr hospodářství naprosto selhal.

„Myslí si, že je rocková hvězda. Vůbec netuší, kdo to byl,“ řekl Fontova v telefonickém rozhovoru ze svého domu v Louisianě.

Ironií osudu je, že lidé, kteří dnes k Cheovi vzhlížejí, by za jeho vlády skončili ve vězení. V době, kdy byl El Che druhým velitelem Fidela Castra, vedl kampaň proti mladým lidem, kteří měli dlouhé vlasy a poslouchali americkou rockovou hudbu.

„Většinu lidí, kteří dnes na něj pějí chválu, by sám Che Guevara zavřel do pracovních táborů. Byl to totalitář. Nebyl to žádný libertarián. Chválil Stalina, Stalina zbožňoval, a snažil se reprodukovat Stalinovo Rusko,“ řekl.

Cheho kampaň se týkala také homosexuálů, věřících a spisovatelů – pálil knihy a podepisoval rozsudky smrti nad spisovateli, kteří s ním nesouhlasili. V roce 1960 ve městě Guanahacabibes inicioval vznik kubánského systému koncentračních táborů.

Kniha Odhalení skutečného Che Guevary je založena na desítkách rozhovorů s bývalými revolucionáři a kubánskými uprchlíky a také s Felixem Rodriguezem, kubánsko-americkým agentem CIA, který byl posledním člověkem, který s Che mluvil krátce předtím, než ho bolívijská vláda v roce 1967 popravila.

Ačkoli se Che tvářil jako „přísný idealista“ a člověk z lidu, ve skutečnosti byl pokrytec, který toužil po materiálním bohatství a žil v jednom z nejluxusnějších sídel na Kubě, uvádí se v knize.

„Kubánská revoluce byla zromantizována do té míry, že jen málo lidí ví o jejím skutečném původu,“ říká Fontova.

„Všechno, co se dočtete v moderních médiích o kubánské revoluci, je nejen špatné, ale je to opak pravdy.“

Fontova, který vystudoval politologii na univerzitě v New Orleans a magisterský obor latinskoamerických studií na Tulane University, žil v Havaně, než v roce 1961 v sedmi letech utekl s rodinou do New Orleans.

„Che nebyl lékař – z lékařské fakulty odešel,“ řekl. „Byl to tulák, pobuda, který v Mexico City obíral ženy a prodával panenky, když se seznámil s Raúlem a Fidelem Castrovými.“

Podle Fontovy Raúl a Fidel, stejně jako všichni revoluční vůdci, potřebovali kata, aby mohli Kubu přeměnit ve „stalinistický stát“. Lenin použil Felixe Dzeržinského, Stalin měl Lavrentije Beriju a Hitlerův muž byl Henrich Himmler. Také Castrovi potřebovali „loutku“, která by „popravila tisíce bezbranných a nevinných lidí“, a proto si najali Guevaru, řekl.

„To byla jeho hlavní role. Byl příliš hloupý na to, aby dělal něco jiného. … Byl to sadista. Některým chlapcům, které popravil, bylo 17 a 18 let. Popravoval je osobně.“

Ve své knize Che Guevara: Životopis Daniel James píše, že Che se přiznal k tomu, že v roce 1959, v prvním roce Castrova režimu, kdy byl pověřen vedením věznice La Cabaña, nařídil „několik tisíc“ poprav. Kubánský novinář Luis Ortega v knize Yo Soy El Che! píše, že Guevara poslal na popraviště 1 897 mužů.

Podle knihy Odhalení skutečného Che Guevary „Cheovy popravčí maratony“ v La Cabaña „doslova i obrazně stínaly hlavy prvním řadám kubánských proticastrovských povstalců“.

Zatímco jako kat Guevara vynikal, jako kubánskému ministru hospodářství nebo ministru průmyslu se mu příliš nedařilo. V tomto období se kubánská ekonomika téměř zhroutila, výroba cukru se uzavřela a byly zavedeny příděly – to vše v zemi, která byla jednou z nejúspěšnějších ekonomik Latinské Ameriky.

Fontova kritizuje dva hollywoodské filmy zobrazující Che jako hrdinskou postavu – Motocyklové deníky (2004) a dvoudílný snímek, jehož díly nesou názvy Che Guevara: Revoluce a Che Guevara: Partyzánská válka (2008).

V obou filmech, které jsou údajně založeny na Cheových osobních denících, je velitel zobrazen jako zachránce kubánských civilistů. Podle Fontovy však režisér Steven Soderbergh (Che Guevara) a výkonný producent Robert Redford (Motocyklové deníky) ve skutečnosti pracovali s deníky, které psal Fidel Castro a které upravovalo ministerstvo propagandy kubánského režimu.

„Film [Che Guevara] je naprostá fraška. Vzali scénář, který napsal diktátor Fidel Castro, a udělali z něj film, který lidé na celém světě přijímají jako legitimní.“

Kai Chen, nejlepší hráč čínského národního basketbalového týmu na konci 70. let a nyní politický a lidskoprávní aktivista žijící v Los Angeles, řekl, že Hollywood už v minulosti točil „levicové“ filmy.

„V Americe, v americké zábavě, existuje kultura, která je antiamerická, antiestablishmentová. Asi by měli strávit pár měsíců v některém z čínských pracovních táborů – pak by mohli mluvit o tom, co se děje v komunistické zemi,“ řekl.

Chen byl svědkem zvěrstev předsedy Maa, protože vyrůstal v komunistické Číně, a v současné době vede kampaň za to, aby restaurace Mao’s Kitchen v Kalifornii přestaly prodávat trička a další předměty s Maovou podobiznou.

Podle něj byl „mocichtivý“ Guevara obdivovatelem Maa, který byl během své vlády zodpovědný za smrt více než 70 milionů Číňanů, jak uvedl v knize Mao: Neznámý příběh od Jung Changové.

„Che Maa zbožňoval. Myslím, že se oba navzájem ovlivnili. Mao se na Che díval jako na mladou podobu Maa; prostřednictvím Che mohl Mao vidět sám sebe v mládí. Ale Che zbožňoval Maa kvůli tomu, čeho dosáhl – neomezené moci nad vlastním lidem.“

Chen považuje uvádění výrobků s Guevarou na trh po celém světě za „velmi škodlivé. Lidé si kvůli tomu myslí, že komunismus je v pořádku, a dokonce že je to forma zábavy. Protože však ti lidé neznají všechna ta zvěrstva a utrpení, myslí si, že je to nějakým způsobem zábavné“.

Snad největší ironií je, že Che, který opovrhoval kapitalismem, je nyní sám kapitalistickou značkou, jeho podobizna zdobí klíčenky, zapalovače, mikiny, hrnky, kojenecké oblečení, tílka, bandasky, baseballové čepice, peněženky, tašky, plakáty, modré džíny a samozřejmě všudypřítomná trička.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Související témata

Přečtěte si také

Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty
Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty

Studentské volby do Evropského parlamentu letos vyhrála koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s 15,2 procenta hlasů.

Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje
Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje

Palestinu nemá smysl uznat jako stát, když není jasné, kdo a na jakém území ji představuje, řekl dnes premiér Petr Fiala.

Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci
Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci

Podle průzkumu se mnoho Francouzů obává dopadu sociálních sítí a chce přísnější regulaci. Šéf vlády Macron je také pro celoevropské stanovení věkové hranice pro dosažení plnoletosti v oblasti digitálních technologií na 15 let.

Čínská armáda zahájila manévry kolem Tchaj-wanu, ten je odsoudil
Čínská armáda zahájila manévry kolem Tchaj-wanu, ten je odsoudil

Čínská armáda dnes v okolí Tchaj-wanu zahájila cvičení, do kterého zapojila různé druhy vojsk.

Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit
Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit

Nikki Haleyová, která se do března ucházela o republikánskou nominaci do listopadových prezidentských voleb, dnes řekla, že svůj hlas dá Donaldu Trumpovi.