ČTK

2. 5. 2024

Sdružovat odborníky z různých oblastí precizní medicíny má za cíl nové Centrum precizní medicíny Fakultní nemocnice Brno (FN Brno). Snahou je koordinovaný rozvoj v této oblasti, který umožní rychlou implementaci nových technologií a postupů do praxe. Precizní medicína představuje vyšší stupeň individualizace léčby, je založená na molekulárně-genetické charakterizaci choroby. Porozumění molekulárním procesům na úrovni jednotlivých pacientů umožní léčbu „šitou na míru“. Centrum je první svého druhu v republice, řekl dnes novinářům jeho vedoucí Ondřej Slabý.

Lékaři precizní medicínu v současnosti nejvíce uplatňují v onkologii, kde umožňuje pro pacienty vytvářet individuální léčebné plány na základě biologických vlastností jejich nádoru. Další rozsáhlou oblastí jsou vzácné choroby. Více než 80 procent z nich má genetický původ a diagnostika i léčba může být komplikovaná kvůli omezenému počtu pacientů a nedostatku informací. Precizní medicína se snaží najít a detailně popsat genetickou podstatu nemoci a následně nastavit vhodnou léčbu.

Ve FN Brno se odborníci léčbě na míru věnují několik let. „Centrum vzniklo proto, že široké aktivity je potřeba koordinovat a efektivně řídit. Všechny oblasti precizní medicíny, včetně výzkumu, se vyznačují tím, že vyžadují velice nákladné infrastrukturní, technologické, ale také personální zázemí. Budeme se snažit tohle zázemí zajistit a dál rozvíjet. Rádi bychom také přispěli v oblasti výzkumné a vzdělávací,“ uvedl Slabý.

Klinika dětské onkologie implementovala postupy precizní medicíny do praxe už před deseti lety a podle jejího přednosty Jaroslava Štěrby se díky individuálním plánům přežití pacientů významně zlepšuje. Velký přínos v tom vidí také Michal Eid z onkologické ambulance pro solidní nádory. „U pacientky s metastatickým nádorem slinivky, což je extrémně agresivní onemocnění spojené s velmi špatnou prognózou, jsme provedli testování nádorové tkáně, které nám ukázalo změnu v genu. Na základě toho jsme upravili léčbu,“ poznamenal.

Precizní medicína je zásadní také při diagnostice nemoci. Využívají ji v ambulanci pro dětské pacienty bez diagnózy, která vznikla ve FN Brno loni v září. Typický pacient této ambulance má za sebou pět i více návštěv u odborníků, aniž by věděl, co s ním je a jak lze jeho nemoc léčit. Mnohdy jde o vzácné choroby, kterými trpí třeba několik lidí po celém světě. Odborníci se pomocí pokročilých metod snaží diagnózu stanovit co nejrychleji, na ambulanci pak navazuje tým lékařů složených z mnoha různých odborností.

Po úspěšné diagnostice a léčbě nastavené na míru však lékaři narážejí na problém s nedostatkem speciálních léků, které mohou být velmi drahé nebo podléhat regulacím. Pomoct má třeba centrum Creatic brněnské Masarykovy univerzity, které s nemocnicí úzce spolupracuje. Jeho úkolem je zkoumat a vyrábět léčiva pro buněčné a genové terapie vybraných vzácných onemocnění.

Související témata

Přečtěte si také

Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty
Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty

Studentské volby do Evropského parlamentu letos vyhrála koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s 15,2 procenta hlasů.

Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje
Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje

Palestinu nemá smysl uznat jako stát, když není jasné, kdo a na jakém území ji představuje, řekl dnes premiér Petr Fiala.

Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci
Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci

Podle průzkumu se mnoho Francouzů obává dopadu sociálních sítí a chce přísnější regulaci. Šéf vlády Macron je také pro celoevropské stanovení věkové hranice pro dosažení plnoletosti v oblasti digitálních technologií na 15 let.

Čínská armáda zahájila manévry kolem Tchaj-wanu, ten je odsoudil
Čínská armáda zahájila manévry kolem Tchaj-wanu, ten je odsoudil

Čínská armáda dnes v okolí Tchaj-wanu zahájila cvičení, do kterého zapojila různé druhy vojsk.

Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit
Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit

Nikki Haleyová, která se do března ucházela o republikánskou nominaci do listopadových prezidentských voleb, dnes řekla, že svůj hlas dá Donaldu Trumpovi.