George Citroner

2. 5. 2024

Jeden z nejoblíbenějších nápojů na světě může být klíčem k udržení silných a zdravých svalů ve stáří.

Podle nejnovějších výzkumů by mohla být přírodní sloučenina obsažená v kávě tajnou zbraní proti úbytku svalové hmoty souvisejícímu s věkem.

Molekula zachovávající svaly

Mitochondrie, elektrárny našich buněk, hrají klíčovou roli ve zdraví svalů. Problémem souvisejícím se sarkopenií, s věkem souvisejícím úbytkem svalové hmoty a síly, je to, že tyto buněčné komponenty s přibývajícím věkem vytvářejí méně energie. K tomuto problému přispívá i to, že s věkem klesá hladina klíčové látky NAD+ (což je zkratka pro nikotinamidadenindinukleotid), koenzymu, který pomáhá buňkám regenerovat a chrání je před poškozením.

Vědci již vědí, že hladinu NAD+ lze zvýšit pomocí různých prekurzorů ve stravě, včetně esenciální aminokyseliny L-tryptofanu a různých forem vitaminu B3, jako je kyselina nikotinová, nikotinamid, nikotinamid ribosid a nikotinamid mononukleotid.

V nedávné studii publikované v časopise Nature Metabolism vědci zkoumali, zda by alkalická sloučenina zvaná trigonelin mohla pomoci zvrátit tyto změny ve zdraví svalů související s věkem.

Vědci analyzovali hladiny trigonelinu v krvi myší a červů a zjistili, že vysoké hladiny této látky pozitivně souvisejí se svalovou silou a funkcí.

Naopak nízká hladina trigonelinu byla spojena se sarkopenií, typickým úbytkem velikosti a síly svalů, ke kterému dochází při stárnutí.

Trigonelin podporuje zdravou dlouhověkost

Trigonelin je strukturně příbuzný vitaminu B3 a kromě toho, že se vyskytuje v některých potravinách, se přirozeně vytváří v těle.

„Zjistili jsme, že starší lidé s nízkou endogenní hladinou trigonelinu v krvi ztrácejí během stárnutí více svalové hmoty a síly,“ uvedla pro Epoch Times Katharina Fischerová, manažerka výzkumu a vývoje a vědecké komunikace ve švýcarské společnosti Nestlé Research, kde byla studie provedena. „Zjistili jsme také, že trigonelin je prekurzorem NAD.“

Podle Fischerové podporovalo podávání trigonellinu dlouhověkost u pokusných zvířat tím, že aktivovalo produkci buněčné energie v mitochondriích a zvyšovalo svalovou sílu a funkci během stárnutí.

Tato zjištění otevírají nové možnosti pro testování klinické účinnosti zvýšení konzumace trigonellinu prostřednictvím potravinových výrobků nebo doplňků stravy za účelem zlepšení zdraví svalů, poznamenala.

Potraviny, které obsahují trigonelin

Trigonellin je alkaloidní sloučenina, která se nachází v různých rostlinných zdrojích. I když není tak známý jako některé jiné prospěšné rostlinné sloučeniny, trigonellin je přítomen v řadě potravinových zdrojů. Přibližně 5 % niacinu, který přijímáme, se přeměňuje na trigonellin.

Zrnková káva

Trigonelin je v kávových zrnech obsažen více než v jiných potravinách a přispívá k charakteristické hořkosti kávy. Během pražení se však trigonelin částečně rozkládá a vzniká kyselina nikotinová (niacin nebo vitamin B3), další živina s významnými zdravotními účinky.

Semena pískavice řecké seno

Pískavice řecké seno, rostlina běžně používaná v indické a blízkovýchodní kuchyni, obsahuje asi 35 % alkaloidů, z nichž hlavní je trigonelin v semenech.

Ostatní potraviny

Trigonelin se nachází v řadě dalších potravin, včetně ječmene, melounu, kukuřice, cibule, hrachu, sóji a rajčat.

Trigonellin můžete získat také konzumací ryb, mušlí a korýšů.

Nikdy není pozdě řešit úbytek svalové hmoty související s věkem: odborník

Je přirozené, že s přibývajícím věkem ztrácíme svalovou hmotu.

„Sarkopenie může vzniknout v důsledku mnoha faktorů. Mezi ty patří nehybnost, nedostatek správné výživy, obezita a nedostatek fyzické aktivity,“ říká Macie Smithová, licencovaná gerontologická sociální pracovnice, pro Epoch Times. „Vzhledem k tomu, že seniorská populace má tendenci k většímu sedavému způsobu života, projevuje se to častěji u osob starších 65 let. Tento proces může ale začít již ve věku 30-40 let.“

Přestože nemůžeme zabránit stárnutí, můžeme snížit úbytek svalové hmoty, který je jeho příčinou.

Toho lze dosáhnout správným cvičením, vyváženou výživnou stravou a léčbou případných zdravotních potíží.

„Nikdy není pozdě na vybudování a posílení svalů, aby se zabránilo účinkům sarkopenie,“ dodala Smithová. „Vždy si můžete vytvořit nový cvičební režim, který vám umožní stát se aktivními a udržet si aktivní životní styl.“

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty
Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty

Studentské volby do Evropského parlamentu letos vyhrála koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s 15,2 procenta hlasů.

Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje
Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje

Palestinu nemá smysl uznat jako stát, když není jasné, kdo a na jakém území ji představuje, řekl dnes premiér Petr Fiala.

Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci
Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci

Podle průzkumu se mnoho Francouzů obává dopadu sociálních sítí a chce přísnější regulaci. Šéf vlády Macron je také pro celoevropské stanovení věkové hranice pro dosažení plnoletosti v oblasti digitálních technologií na 15 let.

Čínská armáda zahájila manévry kolem Tchaj-wanu, ten je odsoudil
Čínská armáda zahájila manévry kolem Tchaj-wanu, ten je odsoudil

Čínská armáda dnes v okolí Tchaj-wanu zahájila cvičení, do kterého zapojila různé druhy vojsk.

Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit
Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit

Nikki Haleyová, která se do března ucházela o republikánskou nominaci do listopadových prezidentských voleb, dnes řekla, že svůj hlas dá Donaldu Trumpovi.