ČTK

4. 5. 2024

Nových případů infekce HIV v ČR bylo v prvním čtvrtletí 74, což je více než loňských 66 a předloňskách 57 za stejné období. Cizinců bylo letos mezi nimi 43 procent. Vyplývá to ze zprávy Národní referenční laboratoře (NRL) pro HIV/AIDS Státního zdravotního ústavu. Loni za celý rok eviduje zdravotní ústav 253 nových případů, méně než v předchozích dvou letech. Cizinci v posledních dvou letech tvořili nadpoloviční většinu.

V prvním čtvrtletí dorazilo do Česka 32 HIV pozitivních lidí z Ukrajiny se statutem uprchlíka. „Od poloviny roku 2023 zůstávají měsíční počty nově evidovaných HIV pozitivních uprchlíků zhruba na stejné úrovni kolem deseti případů,“ uvedla referenční laboratoř v komentáři ke zveřejněným datům. Od března 2022 přišlo do Česka 759 HIV pozitivních uprchlíků z Ukrajiny, 270 mužů a 489 žen.

„Podíl uprchlíků, kteří věděli o své HIV pozitivitě, v průběhu let klesá,“ doplnila NRL. Předloni jich bylo přes 90 procent, loni 66 procent a letos za první čtvrtletí 53 procent.

V Česku se sledují případy nákazy HIV a nemoc AIDS od roku 1985. Od té doby byl virus diagnostikován u 4693 lidí, u 890 se projevilo onemocnění AIDS a 398 osob mu podlehlo. Letos v prvním čtvrtletí je 85 procent nových případů u mužů, u 60 procent z nakažených došlo k přenosu sexuálním stykem mezi muži. Nových případů rozvoje nákazy v nemoc AIDS bylo v prvních třech měsících roku sedm.

Virus HIV napadá lymfocyty, které jsou nezbytné pro imunitu. Jejich množství po nakažení zhruba do šesti týdnů prudce klesne, pak se propad zastaví a zdravotní stav nakaženého se zlepší. Postupně ale tento typ bílých krvinek znovu ubývá až osm let, poté propukne nemoc AIDS. Bez léčby nemocní do několika let umírají. V současné době mohou nakažení užívat moderní léky, které postup nemoci prakticky zastaví. Mohou díky nim žít běžný život včetně sexuálního bez rizika nakažení partnera.

Počty nových případů HIV v ČR:

Zdroj: Národní referenční laboratoř pro HIV/AIDS Státního zdravotního ústavu * za první čtvrtletí roku

Přečtěte si také

VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce
VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce

Přijít s opravdu dobrým migračním paktem je dle europoslance Tomáše Zdechovského jako vytvořit dobré hudební dílo. Diskutovali jsme i o řadě dalších témat, která občany „pálí“.

Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje
Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje

Evropská unie svými klimatickými politikami a Green Dealem uměle snižuje vlastní ekonomický výkon a přivádí nás do chudoby, sdělil bývalý premiér Mirek Topolánek.

Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři
Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři

24. května vyvrcholilo jedno z největších letošních cvičení Pozemních sil Armády ČR s názvem Joint Fires 2024. Kromě něj se naše armáda zapojila v květnu i do několika mezinárodních cvičení.

Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny
Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny

Spojené státy a Evropská unie (EU) vyjádřily obavy z nadměrné výrobní kapacity Číny v různých odvětvích, od oceli a hliníku až po lithiové baterie, nové energetické produkty, elektromobily a solární panely.

Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident
Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident

Tisíce lidí dnes oslavily s českým národním hokejovým týmem v Praze zisk titulu mistrů světa.