ČTK

6. 5. 2024

Evropská unie je odhodlaná chránit evropské firmy a ekonomiky před nekalými praktikami Číny. Po dnešním jednání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem v Paříži to řekla předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová. Čínský prezident však podle agentury v následném prohlášení kritiku odmítl. Von der Leyenová také zdůraznila, že počítá s vlivem Číny na Rusko pro ukončení války na Ukrajině.

Von der Leyenová řekla, že EU nemůže přijmout praktiky, které pokřivují trh. „Budeme chránit naše firmy a ekonomiky a nikdy v tom nezaváháme, pokud to bude nutné,“ uvedla šéfka Evropská komise. Čínu pak vyzvala, aby přístup čínských a evropských firem na trhy v obou oblastech byl reciproční. „Náš trh je a zůstává otevřený spravedlivé konkurenci,“ uvedla šéfka EK, podle které si Čína nemůže myslet, že zbytek světa absorbuje čínské výrobní přebytky.

Čínský prezident kritiku odmítl, uvedla v prohlášení čínská diplomacie. „Problém s takzvanou čínskou nadměrnou (výrobní) kapacitou neexistuje,“ stojí podle agentury AFP v dokumentu. Podle Si Ťin-pchinga čínský průmysl umožňuje navýšit světovou nabídku a mírnit tak inflační tlaky na celosvětové úrovni.

Loni například Evropská komise oznámila, že zahájila vyšetřování státních subvencí, které dostávají čínští výrobci elektromobilů. Pokud by Brusel dospěl k závěru, že Čína udržuje ceny elektromobilů na uměle nízké úrovni, mohl by zavést cla. V postupu vůči Číně v této oblasti však nejsou unijní státy jednotné, píše agentura Reuters. Francie prosazuje tvrdší přístup, Německo chce postupovat opatrněji.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Mairea vybudování vyrovnaných ekonomických vztahů mezi EU a Čínou potrvá desetiletí. „Zatím jsme velice vzdáleni od této rovnováhy,“ uvedl dnes Le Maire na zasedání rady francouzsko-čínských společností. Reciprocitu v obchodních vztazích vnímá jako situaci, kdy v Číně a Francii platí „podobná, srovnatelná pravidla“. Le Maire také vyzval k „přímému a otevřenému dialogu“ s Pekingem.

Předsedkyně EK rovněž uvedla, že počítá s vlivem Pekingu na Moskvu v otázce ukončení konfliktu na Ukrajině. „Diskutovali jsme o závazku Číny neposkytovat Rusku vybavení, která mohou způsobit smrt,“ řekla von der Leyenová. Podle ní je nutné, aby Peking vynaložil větší snahu o zastavení reexportu z Číny do Ruska v případě západního civilního vybavení, které může sloužit i pro vojenské účely. Na tyto produkty západní země uvalily po začátku války na Ukrajině sankce. Čína měla podle von der Leyenové zásadní vliv na zmírnění jaderných hrozeb Ruska v konfliktu na Ukrajině.

Si podle prohlášení čínské diplomacie při jednání s francouzským prezidentem a šéfkou EK řekl, že Čína „s vervou pracuje“ na usnadnění mírových rozhovorů ohledně války na Ukrajině. Si dále řekl, že Čína válku na Ukrajině nevyvolala a není do ní zapojená.

Von der Leyenová se za poslední rok setkala s čínským prezidentem už potřetí, uvedla dnes v Paříži. Pro čínského prezidenta se jedná o první návštěvu v Evropě za posledních pět let. Podle von der Leyenové byly dnešní rozhovory v Elysejském paláci za účasti francouzského prezidenta Emmanuela Macrona otevřené a poctivé. Vztahy mezi EU a Čínou jsou podle ní spletité. „Férová Čína je dobrem pro nás všechny,“ uvedla šéfka Evropské komise.

Přečtěte si také

„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA
„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA

„Úplný kreténismus“, „kdo hlídá vaše hlídače?“, „všimněte si, že ty zákony se vždy hezky jmenují“ – účastníci konference pořádané Společností na obranu svobody projevu hodnotili nové unijní zákony a prezentovali své postoje ke svobodě slova.

Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti
Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti

Premiér Petr Fiala (ODS) hájil ve Sněmovně zavedení možnosti korespondenční volby pro Čechy žijící v cizině.

Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo
Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo

Europarlamentní frakce Identita a demokracie (ID) dnes s okamžitou platností vyloučila Alternativu pro Německo (AfD) ze svých řad

Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova
Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova

Její stavba se táhne už dlouhých 15 let, ovšem k velké nelibosti místních se letošní otevření dálnice D49 může opět odložit. Ekologičtí aktivisté totiž uspěli se svou stížností u soudu...

Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa  zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie
Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie

Evropské elektrické sítě je třeba urychleně modernizovat a navýšit investice, jinak Evropě hrozí, že nedosáhne svých klimatických cílů, upozorňují...