ČTK

6. 5. 2024

Evropská unie je odhodlaná chránit evropské firmy a ekonomiky před nekalými praktikami Číny. Po dnešním jednání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem v Paříži to řekla předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová. Čínský prezident však podle agentury v následném prohlášení kritiku odmítl. Von der Leyenová také zdůraznila, že počítá s vlivem Číny na Rusko pro ukončení války na Ukrajině.

Von der Leyenová řekla, že EU nemůže přijmout praktiky, které pokřivují trh. „Budeme chránit naše firmy a ekonomiky a nikdy v tom nezaváháme, pokud to bude nutné,“ uvedla šéfka Evropská komise. Čínu pak vyzvala, aby přístup čínských a evropských firem na trhy v obou oblastech byl reciproční. „Náš trh je a zůstává otevřený spravedlivé konkurenci,“ uvedla šéfka EK, podle které si Čína nemůže myslet, že zbytek světa absorbuje čínské výrobní přebytky.

Čínský prezident kritiku odmítl, uvedla v prohlášení čínská diplomacie. „Problém s takzvanou čínskou nadměrnou (výrobní) kapacitou neexistuje,“ stojí podle agentury AFP v dokumentu. Podle Si Ťin-pchinga čínský průmysl umožňuje navýšit světovou nabídku a mírnit tak inflační tlaky na celosvětové úrovni.

Loni například Evropská komise oznámila, že zahájila vyšetřování státních subvencí, které dostávají čínští výrobci elektromobilů. Pokud by Brusel dospěl k závěru, že Čína udržuje ceny elektromobilů na uměle nízké úrovni, mohl by zavést cla. V postupu vůči Číně v této oblasti však nejsou unijní státy jednotné, píše agentura Reuters. Francie prosazuje tvrdší přístup, Německo chce postupovat opatrněji.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Mairea vybudování vyrovnaných ekonomických vztahů mezi EU a Čínou potrvá desetiletí. „Zatím jsme velice vzdáleni od této rovnováhy,“ uvedl dnes Le Maire na zasedání rady francouzsko-čínských společností. Reciprocitu v obchodních vztazích vnímá jako situaci, kdy v Číně a Francii platí „podobná, srovnatelná pravidla“. Le Maire také vyzval k „přímému a otevřenému dialogu“ s Pekingem.

Předsedkyně EK rovněž uvedla, že počítá s vlivem Pekingu na Moskvu v otázce ukončení konfliktu na Ukrajině. „Diskutovali jsme o závazku Číny neposkytovat Rusku vybavení, která mohou způsobit smrt,“ řekla von der Leyenová. Podle ní je nutné, aby Peking vynaložil větší snahu o zastavení reexportu z Číny do Ruska v případě západního civilního vybavení, které může sloužit i pro vojenské účely. Na tyto produkty západní země uvalily po začátku války na Ukrajině sankce. Čína měla podle von der Leyenové zásadní vliv na zmírnění jaderných hrozeb Ruska v konfliktu na Ukrajině.

Si podle prohlášení čínské diplomacie při jednání s francouzským prezidentem a šéfkou EK řekl, že Čína „s vervou pracuje“ na usnadnění mírových rozhovorů ohledně války na Ukrajině. Si dále řekl, že Čína válku na Ukrajině nevyvolala a není do ní zapojená.

Von der Leyenová se za poslední rok setkala s čínským prezidentem už potřetí, uvedla dnes v Paříži. Pro čínského prezidenta se jedná o první návštěvu v Evropě za posledních pět let. Podle von der Leyenové byly dnešní rozhovory v Elysejském paláci za účasti francouzského prezidenta Emmanuela Macrona otevřené a poctivé. Vztahy mezi EU a Čínou jsou podle ní spletité. „Férová Čína je dobrem pro nás všechny,“ uvedla šéfka Evropské komise.

Přečtěte si také

Čeští žáci „zaváleli“: V počítačové a informační gramotnosti jsou mezi top konkurencí druzí
Čeští žáci „zaváleli“: V počítačové a informační gramotnosti jsou mezi top konkurencí druzí

V testování počítačové a informační gramotnosti ve 34 zemích skončili čeští žáci osmých tříd a jejich vrstevníci z víceletých gymnázií druzí.

Vděčnost: Alternativní medicína pro vztek a depresi
Vděčnost: Alternativní medicína pro vztek a depresi

Vděčnost může působit jako alternativa k léčbě hněvu a deprese. Studie ukazují, že pravidelná praxe vděčnosti má pozitivní vliv na psychické zdraví, mezilidské vztahy a celkovou pohodu.

Další odliv kapitálu z Číny ve výši 254 miliard dolarů
Další odliv kapitálu z Číny ve výši 254 miliard dolarů

Podle nově zveřejněné zprávy pokračoval z Číny odliv kapitálu, a to ve výši až 254 miliard dolarů za dvanáctiměsíční období do června letošního roku.

Maďarská revoluce v roce 1956: Odvážný pokus svrhnout komunistickou vládu
Maďarská revoluce v roce 1956: Odvážný pokus svrhnout komunistickou vládu

Maďarská revoluce 1956 byla odvážným pokusem zbavit zemi komunistického režimu. Nespokojení studenti a občané vyšli do ulic Budapešti, ale jejich boj proti sovětské nadvládě byl krvavě potlačen.

Den v obrazech: Zasedání Kongresu, Tajfun Toraji a Omluva premiéra
Den v obrazech: Zasedání Kongresu, Tajfun Toraji a Omluva premiéra

Události 12. listopadu ve světě objektivem fotoaparátu.