Izraelští ministři i opoziční politici dnes ráno reagovali na rozhodnutí americké administrativy pozastavit dodávku munice této zemi, která od října bojuje v Pásmu Gazy proti palestinskému hnutí Hamás. Šéf izraelské diplomacie Jisrael Kac prohlásil, že Izrael bude v boji pokračovat, a ministr pro národní bezpečnost Itamar Ben Gvir uvedl, že americký prezident Joe Biden získá svým krokem přízeň Hamásu. Podle opozice za situaci mohou kroky vlády Benjamina Netanjahua, píše izraelský tisk. Izraelský velvyslanec v OSN Gilad Erdan označil postoj americké administrativy za velké zklamání.
„Izrael bude pokračovat v boji proti Hamásu až do jeho zničení. Žádná válka nemá větší ospravedlnění než tato,“ uvedl ráno na síti X šéf izraelské diplomacie Kac. „Hamás miluje Bidena,“ napsal na téže platformě ministr Ben Gvir. Jeho kolega z krajně pravicové strany Židovská síla a ministr Amichaj Elijahu přirovnal amerického prezidenta k britskému premiérovi Nevillu Chamberlainovi, který uzavřel v roce 1938 dohodu v Mnichově o postoupení části československého pohraničí s německou menšinou nacistické třetí říši.
Opoziční lídr Jair Lapid vidí za pozastavením dodávky munice naopak selhání vlády premiéra Netanjahua. Podle Lapida mohl premiér Američany urazit některými svými vystoupeními. Lapid také vyzval k odvolání Ben Gvira za jeho výrok na adresu amerického prezidenta.
Americká administrativa v uplynulých dnech pozastavila dodávku bomb, z nichž zhruba polovinu tvoří silné pumy vážící kolem jedné tuny. Biden stanici CNN řekl, že Izrael použil bomby dodávané USA k útokům, při nichž v Pásmu Gazy umírali palestinští civilisté. USA podle Bidena nebudou Izraeli dodávat další pumy ani dělostřeleckou munici, kterou Izrael v posledních měsících v Pásmu Gazy použil, pokud se jeho vláda rozhodne rozšířit invazi do hustě obydleného města Rafáh na jihu oblasti. V takovém případě by USA podle Bidena dodávaly jen obrannou munici, například do izraelského systému protivzdušné obrany Iron Dome (Železná kopule).
„Je to velmi tvrdé prohlášení, které se těžko poslouchá, a zklamání ze strany prezidenta, kterému jsme od začátku války vděční,“ řekl o postoji Bidena velvyslanec Erdan izraelskému veřejnoprávnímu rozhlasu. „Je zcela jasné, že jakýkoli tlak na Izrael, jakékoli omezení, které na něj uvalí, a to i blízcí spojenci, kteří se starají o naše zájmy, si naši nepřátelé vykládají a dává jim naději,“ dodal.
Bidenova slova jsou podle tiskových agentur od začátku současné války v Pásmu Gazy doposud nejsilnějším projevem nesouhlasu s izraelským způsobem vedení války proti palestinskému hnutí Hamás.
Válku v Pásmu Gazy vyvolal teroristický útok Hamásu na izraelské území z loňského 7. října, při němž zahynulo na 1200 lidí a 250 jich bylo vzato jako rukojmí. Následné masivní izraelské bombardování a pozemní operace si podle úřadů ovládaných Hamásem od října vyžádaly více než 34.800 palestinských životů.