ČTK

11. 5. 2024

Sociální sítě od dnešního rána plní profesionální i amatérské fotografie polárních září, které byly vidět na řadě míst zeměkoule včetně Česka. Zemi totiž v pátek zasáhla geomagnetická bouře nejvyššího stupně a neobvyklá barevná podívaná tak byla vidět i v místech daleko více na jih, než je obvyklé. Polární záře bude v případě dobrého počasí nejspíš možné pozorovat i v noci na neděli, píše agentura AFP.

Zemi zasáhla geomagnetická bouře nejvyššího pátého stupně, uvedl dnes americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA). Stalo se tak poprvé od roku 2003. Úřad vydal varování před možnými výpadky systému satelitní navigace či distribuce elektřiny. Bouři, která by měla pokračovat dnes i v neděli, způsobují solární erupce.

NOAA vydal varování před možnými negativními dopady bouře. Fenomén může způsobit problémy například systémům satelitní navigace. Při obdobně silné bouři z roku 2003 zaznamenaly problémy elektrické distribuční sítě a transformátory ve Švédsku a Jižní Africe. „Většině lidí tady na zemi se ale nic nestane,“ cituje agentura AP vědce z NOAA Roba Steenburgha.

„Ani jedna ze slunečních erupcí posledních dní nebyla nijak oslnivá svou rychlostí ani velikostí. Byla to ale tak dlouhá a nepřerušená série erupcí, že se všechny promíchaly a vytvořily první superbouři za více než 20 let,“ řekl AFP profesor vesmírné fyziky na univerzitě v Readingu Mathew Owens. Vysvětlil, že obvykle jsou polární záře viditelné jen v okolí pólů, ale čím jsou bouře silnější, tím blíže k rovníku jsou záře patrné.

Slunce je aktuálně na vrcholu své aktivity v rámci cyklů, které trvají 11 let. Erupce sluneční hmoty, z nichž nejméně sedm směřovalo k Zemi, pocházejí ze sluneční skvrny o průměru přibližně sedmnáctkrát větším než průměr Země. Pohybují se rychlostí několika set kilometrů za vteřinu.

Geomagnetické bouře mohou narušit navigační nástroje a vysokofrekvenční rádiové vysílání, upozornila americká Agentura pro civilní letectví (FAA) a uvedla, že neočekává žádné významné důsledky. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnil několik fotografií solárních erupcí a uvedl, že Země je před jejich vlivem díky atmosféře chráněná.

Přečtěte si také

Profesionální baristé odhalují tajemství přípravy dokonalé domácí kávy
Profesionální baristé odhalují tajemství přípravy dokonalé domácí kávy

Nejdůležitější části vybavení, které potřebujete, a další tipy, jak si co nejlépe připravit vaši ranní kávu.

Jak by dopadly eurovolby, kdyby měl každý dva hlasy? Otestujte si novou metodu
Jak by dopadly eurovolby, kdyby měl každý dva hlasy? Otestujte si novou metodu

Průzkum vychází z metody D21, kterou vyvinul Karel Janeček a která má najít řešení širší společenské shody, eliminovat extremisty a předcházet tomu, že volič volí „menší zlo“.

Nová studie: Aktivní ve středním věku, zdraví ve stáří
Nová studie: Aktivní ve středním věku, zdraví ve stáří

Mnohé studie prokázaly, že udržení nebo zvýšení aktivity ve středním věku významně ovlivňuje kvalitu života ve stáří.

Čínské vojenské výdaje v roce 2022 dosáhly 710 miliard dolarů, více než trojnásobek toho, co tvrdil Peking
Čínské vojenské výdaje v roce 2022 dosáhly 710 miliard dolarů, více než trojnásobek toho, co tvrdil Peking

V roce 2022 čínský režim oznámil, že jeho výdaje na obranu v tomto roce budou činit 229 miliard dolarů.

Proč by se muži měli dobře oblékat
Proč by se muži měli dobře oblékat

Zevnějšek o vás může mnohé prozradit a ukázat okolí některé vaše kvality, například zralost, vůdcovství či schopnost postarat se.