ČTK

19. 5. 2024

Slovensko se po atentátu na premiéra Roberta Fica nachází ve složité situaci, u níž není jasné, jakým směrem se vyvine. Pro Česko je důležité, aby sousední stát byl stabilní a fungovala v něm demokracie. V pořadu Partie Terezie Tománkové televize CNN Prima News to řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Banskobystrická nemocnice dnes uvedla, že předseda slovenské vlády je mimo ohrožení života, ale jeho stav je vážný a rekonvalescence potrvá dlouhou dobu.

„Slovensko se nachází ve velmi složité situaci, premiér je ve velmi vážném stavu a bojuje o život. Nevíme, jakým směrem se situace vyvine… Pro nás je důležité, aby Slovensko bylo stabilní, prosperující, aby tam fungovala demokracie,“ uvedl Lipavský.

Podle politologů je slovenská společnost rozdělená. K uklidnění situace na Slovensku vyzvala prezidentka Zuzana Čaputová i její zvolený nástupce Peter Pellegrini. Navrhli jednání zástupců politických stran. To se nejspíš neuskuteční. Podle Lipavského je důležité, aby se slovenská společnost dokázala semknout a politická scéna by měla umět situaci mezi sebou vyřešit. Podle místopředsedy sněmovního zahraničního výboru z opozičního hnutí ANO a kandidáta do evropských voleb Jaroslava Bžocha slovenští politici emoce místo krocení naopak jitří. Slovenští vládní politici krátce po střelbě na Fica obvinili média a opozici.

Šéf české diplomacie a poslanec se shodli na tom, že stav v Česku se i přes politické neshody situaci na Slovensku neblíží. Podle Lipavského sice „politická kultura prožívá určitou krizi“ a opoziční obstrukce proměnily dolní komoru ve „žvanírnu“, ale vládne shoda na hledání řešení pomocí argumentů. Také Bžoch míní, že česká situace není tak vyostřená jako na Slovensku.

Oba politici se ale přeli o přístupu vládních a opozičních stran. Naráželi na vzájemné předvolební antikampaně. Lipavský si nemyslí, že by nynější akce Spolu s webem a parafrázováním předvolebního sloganu ANO radikalizovala společnost. Poukázal na antikampaň ANO proti Pirátům před minulými volbami o migrantech do chat. Bžoch uvedl, že to byla „marketingová nadsázka“. Ohradil se proti tomu, že by kroky jeho hnutí byly proruské a proti dřívějšímu vyjádření Lipavského, že by lídr ANO Andrej Babiš mohl být bezpečnostním rizikem. Šéf české diplomacie pak připomněl i to, jak chtěl Babiš po svých spolupracovnících opatřit „složku“ o něm, jeho partnerce či dětech. Podle Bžocha to měla být jen rešerše.

„Přál bych si, abychom se jako česká politická scéna – všichni klíčoví aktéři – průběžně zamysleli, více poslouchali oponenty či lidi, se kterými nesouhlasíme,“ uvedl Lipavský. Podotkl, že když se ve Sněmovně vypnou kamery, politici spolu mluvit dokážou.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Ministryně Černochová jednala s argentinským protějškem Petrim o prohloubení spolupráce v obranném průmyslu
Ministryně Černochová jednala s argentinským protějškem Petrim o prohloubení spolupráce v obranném průmyslu

O prohloubení bilaterální spolupráce v obranném průmyslu i současných bezpečnostních výzvách dnes v Praze jednala ministryně obrany Jana Černochová (ODS) se svým argentinským protějškem Luisem Alfonsem Petrim.

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev
Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur (34,9 miliardy Kč) z výnosů ruských aktiv zmrazených v Evropě pro Ukrajinu, uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.

Češi se podílí na výzkumu rentgenové dvojhvězdy v Mléčné dráze
Češi se podílí na výzkumu rentgenové dvojhvězdy v Mléčné dráze

Čeští vědci se podílí na průlomovém výzkumu takzvané rentgenové dvojhvězdy. Jde o jeden z nejenergetičtějších úkazů ve vesmíru.