Redakce Epoch Times ČTK

a 2. 6. 2024

Pro příští rok se v systému podávání přihlášek na střední školy podle ředitele státní organizace Cermat Miroslava Krejčího nebudou dělat zásadní změny. Řekl to v debatním pořadu televize Nova Za pět minut dvanáct. Cermat by chtěl zrušit takzvanou hybridní přihlášku, tedy papírovou přihlášku s podporou elektronického systému, řekl Krejčí, což je podle něj vázané na zákon. Nový systém přijímacího řízení podle Daniela Münicha z CERGE-EI odhalil obrovský nesoulad mezi nabídkou a poptávkou.

„Nebudeme měnit nic zásadního. Asi nejviditelnější změna, kterou bychom chtěli udělat, ale je vázaná na změnu zákona, je, že bychom zrušili tu přihláškou výpisem, takovou takzvaně hybridní, že by zůstala pouze plně elektronická a papírová verze,“ řekl Krejčí. Další změny by byly podle něj kosmetické. „Na principech toho přijímacího řízení pro příští rok už se velká změna zřejmě neplánuje,“ dodal.

„Myslím, že to byl významný krok kupředu, ale ještě nejsme v cíli,“ řekl Daniel Münich z CERGE-EI.Münich. Do budoucna by měli testy podle něj skládat všichni žáci, nejen ti, kteří se hlásí na maturitní obory. Testy by podle něj měli skládat žáci dřív, než podají přihlášku.

Také by se podle něj mohlo zrušit omezení počtu škol, na které mohou děti podat přihlášku. Takové změny podle něj budou potřebovat změny zákona, není to podle něj nutné udělat do příštího roku.

Možnost, že by žáci podávali přihlášky, teprve až budou znát výsledky testů, se podle Krejčího musí mluvit, nejde to ale stihnout pro příští rok. „Je to naším cílem se do tohoto stavu dostat. Sedíme nad tím s odpovědnými lidmi na ministerstvu a v podstatě všichni jsou pro. Jsou pro i ředitelé středních škol a odborná veřejnost,“ řekl Krejčí.

„Pokud se to stihne, tak to bude za dva možná za tři roky. Ale v podstatě všichni jsou pro to, aby se testovali všichni. Asi tomu už nebudeme říkat jednotná přijímací zkouška, ale bude to nějaké plošné ověřování znalostí na výstupu ze základní školy,“ řekl Krejčí.

„Přijímačky jsou tak zásadně důležité a tak hektické a tak nervózní, protože máme obrovský nesoulad mezi nabídkou a poptávkou,“ řekl Münich. Je podle něj nespravedlivé, že jsou mezi kraji velké rozdíly mezi tím, kolik bodů uchazečům stačí na přijetí.

Výsledky druhého kola přijímacího řízení by se měli uchazeči dozvědět 21. června. „Můžeme říct, že všichni, kteří měli alespoň 70 bodů v součtu z jednotné přijímací zkoušky, tak se mohou dostat z pohledu kapacit na státní gymnázia, to znamená na gymnázia, kde se neplatí školné, teď mluvím o Praze,“ řekl Krejčí.

Přihlášku na střední školu v prvním kole podalo asi 157 000 lidí, uspělo téměř 82 procent uchazečů, neúspěšných bylo asi 29 000 žáků. Z devátých tříd se na střední školu dostalo 94 procent zájemců, nejnižší úspěšnost byla v Praze. Tři čtvrtiny přijatých deváťáků se dostaly na školu, kam chtěli nejvíce. Pro druhé kolo měly střední školy téměř 26 000 volných míst.

Související témata

Přečtěte si také

Česko zaplatí za nové tanky Leopard o 20 procent víc než Německo, poukazuje vojenský analytik
Česko zaplatí za nové tanky Leopard o 20 procent víc než Německo, poukazuje vojenský analytik

Částka, za kterou chce Česká republika pořídit nové tanky Leopard 2A8, je podle vojenského analytika o 20 % vyšší než cena pro Němce.

Exkluzivní rozhovor s Lukášem Kovandou o povolebním ekonomickém vývoji v EU a euru
Exkluzivní rozhovor s Lukášem Kovandou o povolebním ekonomickém vývoji v EU a euru

Kam bude směřovat ekonomický vývoj EU po volbách? Co si myslí o těsnější centralizaci moci unie a zda bychom v ní vůbec měli zůstat? A pokud ano, bylo by dobré přijmout euro? Rozhovor s Lukášem Kovandou.

Lídři Evropské unie se napoprvé neshodli na jménech šéfů unijních institucí
Lídři Evropské unie se napoprvé neshodli na jménech šéfů unijních institucí

Lídři zemí Evropské unie se na neformálním summitu v Bruselu napoprvé neshodli na pokračování Ursuly von der Leyenové v pozici předsedkyně Evropské komise.

Starostové navrhnou na eurokomisaře Nerudovou a Síkelu
Starostové navrhnou na eurokomisaře Nerudovou a Síkelu

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) navrhne vládě do funkce příštího českého eurokomisaře nově zvolenou europoslankyni Danuši Nerudovou a ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu (oba STAN).

80 procent oteplování lze přičíst ochraně životního prostředí, tvrdí nová studie
80 procent oteplování lze přičíst ochraně životního prostředí, tvrdí nová studie

Nařízení o snížení obsahu síry v lodních palivech mělo pomoci v boji proti znečištění ovzduší. Místo toho vedlo k výraznému oteplení mořského vzduchu.