Michael Wing

8. 6. 2024

Ikonický Ford Mustang, symbol „zlatých šedesátých let“, se v rámci 60. výročí své existence ocitl v centru pozornosti, což podnítilo nostalgii a vyvolalo bouři na pozadí dlažebních kostek, klasické architektury a obdivuhodného triumfálního oblouku. Minulý týden se tak v belgickém Bruselu konal Autoworld, který odstartoval několikatýdenní oslavy Mustangu.

Na „Zvukové noci“ 3. května se rozezněly motory Mustangů z šesti dekád, od legendárního Shelbyho (viděného v bondovce „Diamanty jsou věčné“) až po sedmou generaci, pod hvězdami a střechou výstavního sálu. 

Tato večerní akce byla ochutnávkou „Ford Mustang 60 Years: Celebrating the Golden Sixties“, která potrvá do 30. června.

Ford Mustang vystavený v květnu na výstavě Autoworld v belgickém Bruselu, která se konala u příležitosti 60. výročí existence vozu. (Se svolením Autoworld Brusel)
Klasické Mustangy burácely a rytmické dunění vyvolávalo vzpomínky na 60. léta. (Se svolením Autoworld Brussels)
Mustangy byly po desetiletí konstruovány pro soutěže, jako je například slavný vytrvalostní závod 24 hodin La Mans. (Se svolením Autoworld Brussels)
Fanoušci Mustangu často brojí proti vykuchaným modelům, které se přizpůsobují době. (Se svolením Autoworld Brussels)
Shelby Mustang GT500. (Se svolením Autoworld Brussels)
Mustangy šesti generací v Autoworldu. (Se svolením Autoworld Brussels)

Pokud vše půjde podle plánu představitelů Autoworld, stovky dalších Mustangů se 16. června sjedou do Bruselu na esplanádu před Autoworld na akci Coffee & Mustangs, která ne náhodou připadne na výročí Ford Motor Company. Ani účast Fordu Mustang v prestižním červnovém vytrvalostním závodě 24 hodin Le Mans nezůstane v tomto slavnostním shromáždění bez povšimnutí. Autoworld představí svůj vlastní promo vůz Mustang z roku 1966 ve „velmi spektakulárním barevném provedení“. Vůz se zúčastní řady akcí, jako je Fastest Fashion Show.

„Dobré ráno, dámy a pánové. Vítejte v jednom z nejpyšnějších okamžiků našeho života,“ řekl v roce 1964 tehdejší viceprezident společnosti Ford Lee Iacocca, když veřejnosti představoval první Mustang. Tato veřejnost se dnes ohlíží zpět, se zlatě zabarvenými brýlemi na to, jak se optimistické časy proměnily v objednávky burácivé novinky „velkého modrého oválu“ s velkými očekáváními, na to, jak byla tato očekávání překonána a rozmetána (v roce 1964 dosáhl prodej 400 000 vozů a o dva roky později překročil 1 milion), a na to, jak Mustang pronikl do populární kultury s písněmi jako „Mustang Sally“ Wilsona Picketta a filmy jako „Goldfinger“ s dnes již ikonickým vozem. 

Oslava autosalonu Golden Sixties v Autoworldu. (Se svolením Autoworld Brusel)
Vystavený klasický Ford Mustang z roku 1966. (Se svolením Autoworld Brusel)
Mustang vzbuzuje nostalgii po době, kdy mít kabriolet představovalo jednoduchou radost.(Se svolením Autoworld Brusel)
Fanoušci Mustangu se sjíždějí do Autoworldu u příležitosti 60. výročí uvedení tohoto ikonického vozu na trh.
Mustangy nabízely průměrnému Američanovi výkon a sportovní charakter závodního vozu. (Se svolením Autoworld Brusel)
Výfuky a závodní pruhy klasického Mustangu. (Se svolením Autoworld Brusel)

Předpokládá se, že robustní vůz se stovkami koní pod kapotou byl pojmenován podle symbolického koně. Nebyl. Dravý stíhací letoun z druhé světové války Mustang zplodil tuto přezdívku a pomohl zapomenout na smutné časy Fordova neúspěšného modelu Edsel.

Nejsportovnější ze všech modelů 60. let, Shelbyho Mustang GT350 a GT500, sloužil nezarytějším zákazníkům. Flotilu těchto vozů nasadila půjčovna automobilů Hertz, která je v 60. letech propagovala pod sloganem „Pronajmi si sporťák“. Ford připravil svůj vlastní vylepšený protějšek, model Mach 1. Oba modely se budou blýskat na výstavě Autoworld.

I když bezstarostné časy šedesátých let skončily, prodeje Mustangů se v sedmdesátých letech vyvíjely bez problémů. S prosluněnými úsměvy Farah Fawcettové z „Charlieho andílků“, které se staly synonymem pro Mustang II Monroe Handler neboli „Pony Car“, úspornější varianta v roce 1974 během ropné krize stále hnala objednávky vzhůru. Od kabrioletu se upustilo.

V ostatních ohledech Lee Iacocca nařídil: kvalita bez ústupků. Jeden z pouhých osmi těchto nejvýraznějších Mustangů II, Monroe Handler, bude vystaven.

Mustang II Monroe Handler z roku 1974. (Se svolením Autoworld Brussels)
Objednávky Mustangů v 70. a 80. letech zdaleka nepolevovaly, nýbrž pokračoval jejich rozmach. (Se svolením Autoworld Brussels)
Mustangy napříč desetiletími na výstavě Autoworld v belgickém Bruselu. (Se svolením Autoworld Brussels)
Klasický Mustang se závodními nálepkami. (Se svolením Autoworld Brussels)

Třetí generace Mustangu přišla v roce 1979, vůz se rozrostl a stal se oficiálním vozem závodu Indy 500 v tomto roce. Když byly představeny plány na pohon předních kol, zastánci Mustangu se bránili. Po devíti letech se vrátil kabriolet. Tento styl se udržel až do kontroverzní stylistické aktualizace v roce 1993.

Stylistické úpravy udávaly tón vozu v 90. letech a na počátku roku 2000. Se čtvrtou a následně pátou (v roce 2005) generací Mustangů Ford vyslyšel své zákazníky a oživil její sportovnější vzhled, čímž si získal zpět srdce s příjemnými vzpomínkami a přilákal nové fanoušky.

Mustang Indy 500 z roku 1979. (Se svolením Autoworld Brussels)
Mustang čtvrté generace ve společnosti Autoworld. (Se svolením Autoworld Brusel)
Mustang páté generace předvádí klasický vzhled, který se vrátil na základě poptávky. (Se svolením Autoworld Brusel)
Ford Mustang sedmé generace. (Se svolením Autoworld Brusel)
Připraven pálit gumu na závodní dráze. (Se svolením Autoworld Brusel)

Motor Ecoboost v Mustangu může znít protikladně. Pátá generace, vybavená inovativním čtyřválcovým 2,3litrovým motorem, sice obětovala výkon ve prospěch ekologičnosti, ale přináší sportovnější vzhled. První elektrický Mustang byl uveden v roce 2021 a nazván Mach-E, crossover, který již není sportovním vozem v pravém slova smyslu, ale zachovává ikonický design.

Dva modely sedmé generace Mustangu byly představeny na Preview Night v Autoworld 3. května díky Ford Belgium. Model Dark Horse, vrcholný a nejvýkonnější ze všech Mustangů, se pyšní výkonem 800 koní. Pro nadšence Mustangů byly omezené vstupenky prodávány za 25 eur, což jim umožnilo obdivovat nejnovější modely a zažít večer plný řvoucích motorů pod světly showroomu.

Zvuk nastartovaných Mustangů navozoval vzpomínky na minulost. Rytmické beaty hrály to, co si děti 60. let pamatovaly. Časy a politika se změnily, ale zdá se, že starý dobrý ikonický vůz, se kterým lidé vyrůstali, stejně jako nostalgie, kterou představuje, jsou stále žádané.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Přečtěte si také

Vědci chtějí zdokonalit AI pomocí uměle vypěstovaných lidských mozkových buněk
Vědci chtějí zdokonalit AI pomocí uměle vypěstovaných lidských mozkových buněk

Dochází k propojování lidského s umělým. Švýcarský startup vyvinul procesor z uměle vypěstovaných lidských mozkových buněk. Australští vědci pomocí takových buněk zdokonalují AI.

Stále více lidí se odvrací od zpravodajství, mladší generace mění stereotyp, ukazuje průzkum
Stále více lidí se odvrací od zpravodajství, mladší generace mění stereotyp, ukazuje průzkum

Stále více lidí se aktivně vyhýbá zpravodajství, protože ho považují za depresivní či nudné. K fenoménu v posledních letech mohly přispět pandemie covidu-19, ruská invaze na Ukrajinu nebo válka v Pásmu Gazy.

Ceny v zemědělství dál klesají. Data z České republiky vévodí evropským statistikám
Ceny v zemědělství dál klesají. Data z České republiky vévodí evropským statistikám

Podle údajů Eurostatu klesají ceny potravin v České republice nejrychlejším tempem ze všech zemí Evropské unie.

Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou
Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou

Vzhledem k vítězství Evropské lidové strany (EPP) by měla funkci předsedkyně Evropské komise obhájit Ursula von der Leyenová.

Většina zemí na summitu ve Švýcarsku označila celistvost Ukrajiny za základ míru
Většina zemí na summitu ve Švýcarsku označila celistvost Ukrajiny za základ míru

Osmdesát zemí světa dnes společně vyzvalo, aby "územní celistvost" Ukrajiny byla základem jakékoli dohody o ukončení ruské agrese.