Zdenka Danková

16. 6. 2024

V pátek 14. června byla v Humpolci, v galerii 8smička – zóně pro umění – velkolepě otevřena výstava děl Jana Zrzavého a dalších umělců. Obrazová galerie byla přístupná již od 17 hodin, vernisáž následovala od 18 hodin na nádvoří. Návštěvníci, kteří dorazili dříve, si tak mohli různorodou a podivuhodně nápaditou výstavu pokojně prohlédnout.

Kdybych já byl krásný jako Dionysos je mladická báseň malíře Jana Zrzavého, podle níž výstavu kurátoři nazvali. Na skle dveří do výstavní síně se malířovou rukou skví domácký vzkaz: „Jsem u Nohů. J. Z.“

Domácký vzkaz od malíře na skle dveří vchodu do výstavního prostoru. (Z. Danková / ET ČR)

Po vstupu do galerie prochází návštěvníci zákoutími i ,nádvořími´, kde jsou tématicky instalována umělecká díla. Zrzavého doplňuje Giorgio de Chirico, Bohumil Kubišta, Dominik Běhal, Václav Boštík, Josef Čapek a další malíři, se kterými měl vztah nebo kteří jej vyznávali, včetně jeho následovníků po dnešní dobu.

Kurátorem výstavy je Miloš Doležal, redaktor, spisovatel, básník a publicista, jeho společníkem je Martin Herold. Architektury výstavy se zhostilo O+M Studio (Ondřej Čech a Monika Matějková).

„Malíř Jan Zrzavý patří mezi národní klasiky, který výtvarným jazykem pomáhal pojmenovávat identitu české kultury. Autor často reprodukovaných jihočeských a vysočinských krajin, ilustrátor Erbenovy Kytice a Máchova Máje, scénograf Libuše a Čertovy stěny. A přeci tento malíř, jehož dílo bylo mnohokrát vystavováno, neprošel žádnou uměleckou školou, býval samotářem…“ uvádí kurátoři v objemném katalogu k výstavě.

Hlava ženy, Jan Zrzavý. (Z. Danková / ET ČR)

„Krásu slunečného boha vnesl bych na chvilku v otrávená srdce“

Úvodní slovo měla na vernisáži Martina Hončíková, výkonná ředitelka galerie. Poté výstavu uvedl slovy básně o Dionýsovi Miloš Doležal a připomněl, že město Humpolec malíře Zrzavého spojuje s jeho matkou, jež byla zde jako mladá dívka u svých pěstounů vychovávána a na těch pár let vzpomínala jako na „nejšťastnější období svého života“. Zde měla svatbu s učitelem z Čejova, Janem Hanušem Zrzavým. Jako chápající maminka znamenala pro Jana velkou oporu. Malíř se pak do Humpolce často vracíval za jejím stínem. M. Doležal zmínil také, že v roce 1975 zde za zavřenými chrámovými dveřmi slavil své 85. narozeniny.

Zakončil citací stárnoucího umělce: …Krása, krása, krása, pod všemi formami, pod všemi jmény. Ona je tím královstvím božím…“ a vrátil se k mladické básni: „Krásu slunečného boha vnesl bych na chvilku v otrávená srdce.“

Flíčky se zelím a jahodové knedlíky podle receptů J. Z.

Po otevření výstavy bylo na nádvoří podáváno opravdu „stylové“ občerstvení: jídla podle receptů Jana Zrzavého – flíčky se zelím a jahodové knedlíky. Malé děti si mohly na ohni opéci špekáčky a natočit si malinovou limonádu, dospělí dostávali bílé víno.

Výstava, kterou právě otevřeli, bude návštěvníky lákat do 29. září.

Bývá zvykem, že zpravidla lidé za kulturou dojíždějí do Prahy nebo do Brna. Humpolecká 8smička dokázala naopak – přilákat návštěvníky z Prahy a z Brna, aby za uměním přišli do malého městečka na Vysočině.

Výstavní síň, kavárna i nádvoří plné návštěvníků, kteří přijeli za uměním do Humpolce. (Z. Danková / ET ČR)

Související témata

Přečtěte si také

30 věcí, které je třeba vědět o Kamale Harrisové, nové demokratické favoritce
30 věcí, které je třeba vědět o Kamale Harrisové, nové demokratické favoritce

Pokud bude příští měsíc na národním sjezdu Demokratické strany formálně nominována, utká se v listopadu v boji o Bílý dům s bývalým prezidentem Donaldem Trumpem současná viceprezidentka Kamala Harrisová.

Maďarsko a Slovensko chtějí, aby Evropská komise urgentně zasáhla ve věci zastavené ropy z Ukrajiny
Maďarsko a Slovensko chtějí, aby Evropská komise urgentně zasáhla ve věci zastavené ropy z Ukrajiny

Jednání Ukrajiny podle nich porušuje asociační dohodu mezi EU a Ukrajinou a zásadně ohrožuje energetickou bezpečnost obou zemí.

Rozhovor o jádru a vyhlídkách české energetiky s „energetickým realistou“ Milanem Smutným
Rozhovor o jádru a vyhlídkách české energetiky s „energetickým realistou“ Milanem Smutným

S Milanem Smutným jsme probrali vládní rozhodnutí o dostavbě jaderných bloků, nelichotivé vyhlídky v energetice či přechod závislosti od Ruska ke komunistické Číně. „Namaloval“ i hypotetický scénář pro rok 2030.

Atentát na Trumpa byl největším selháním za desetiletí, vypověděla šéfka Tajné služby
Atentát na Trumpa byl největším selháním za desetiletí, vypověděla šéfka Tajné služby

Atentát na amerického exprezidenta Donalda Trumpa byl největším operačním selháním Tajné služby Spojených států za poslední desetiletí.

Mnohé potravinářské přísady jsou škodlivější, než se předpokládalo
Mnohé potravinářské přísady jsou škodlivější, než se předpokládalo

Více než 73 % potravin je ultrazpracovaných. Některé složky jsou „obecně uznávané jako bezpečné“, ale výzkum...