Redakce Epoch Times ČTK

a 18. 6. 2024

Ruský prezident Vladimir Putin v článku pro severokorejská média poděkoval KLDR za podporu ve válce proti Ukrajině. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Západní země se domnívají, že Severní Korea poskytuje Rusku zbraně a munici, kterou ruská armáda používá při bojích na Ukrajině. Moskva i Pchjongjang to však odmítají. Rusko a KLDR podle Putina, který dnes zahájí návštěvu této asijské země, spojuje to, že odmítají světový řád vedený Spojenými státy.

„Velmi si ceníme pevné podpory, kterou KLDR poskytuje ruské speciální vojenské operaci na Ukrajině,“ uvedl Putin. Jako speciální vojenskou operaci označují ruské úřady invazi do sousedního státu, kterou Moskva na Putinův příkaz zahájila v únoru 2022. Podle Putina by Rusko a KLDR měly ještě více spolupracovat s cílem vzdorovat nátlaku, kterému jsou obě země podle něj vystaveny ze strany západních zemí. Rusko, podobně jako KLDR, čelí sankcím ze strany USA či evropských států.

Putin dnes zahajuje návštěvu KLDR, kterou naposledy navštívil v roce 2000. Vztahy mezi oběma zeměmi posilují od začátku vílky na Ukrajině. Podle západních zemí Severní Korea pomáhá Rusku s agresí proti Ukrajině dodávkami dělostřelecké munice a balistických raket. OSN uvedla, že alespoň jedna raketa použitá ruskou armádou ve válce na Ukrajině byla vyrobena v KLDR. Podle Ukrajiny Rusko použilo při bojích nejméně 50 severokorejských balistických raket.

Putin píše v článku pro severokorejská média, že obě země spojuje odmítání světového uspořádání pod vedením Spojených států. Pro KLDR je Rusko cenným spojencem, protože Moskva jako stálý člen Rady bezpečnosti OSN blokuje vymáhání rezolucí, které zakazují Severní Koreji mít jaderný program či vyvíjet balistické rakety, a zpřísňování sankcí proti KLDR.

Hlavní část Putinovy návštěvy v Severní Koreji se odehraje ve středu. Ruští činitelé nevylučují, že během návštěvy budou podepsány nové dohody. Součástí ruské delegace jsou i ministr obrany Andrej Belousov a šéf diplomacie Sergej Lavrov. Z KLDR se Putin přesune do Vietnamu.

Související témata

Přečtěte si také

Senátní komise podpořila korespondenční volbu. Canov poukázal na možnost voliče „rozmyslet se“
Senátní komise podpořila korespondenční volbu. Canov poukázal na možnost voliče „rozmyslet se“

Na půdě Senátu se dnes projednával návrh zákona upravující korespondenční volbu v zahraničí. Byť senátoři možnost podporují, poukázali na možnost „rozmyslet si“ volbu a další nedostatky.

Evropská komise z obav před oteplováním plánuje monitorovat saze a další zplodiny z letadel
Evropská komise z obav před oteplováním plánuje monitorovat saze a další zplodiny z letadel

Evropská komise hodlá rozšířit sledování emisí z letecké dopravy o zplodiny jako saze, oxidy síry či dusíku. Mezinárodní asociace leteckých dopravců lobbuje za výjimku u dlouhých letů. Nízkonákladovky proti tomu protestují.

Harrisová souboj s Trumpem označila za volbu mezi chaosem a svobodou
Harrisová souboj s Trumpem označila za volbu mezi chaosem a svobodou

Za volbu mezi chaosem a svobodou označila americká viceprezidentka Kamala Harrisová souboj o Bílý dům mezi ní a kandidátem republikánů Donaldem Trumpem.

Německá vláda zakázala Islámské centrum v Hamburku
Německá vláda zakázala Islámské centrum v Hamburku

Německé ministerstvo vnitra zakázalo Islámské centrum v Hamburku (IZH) a organizace, které pod něj spadají.

Šéfka Tajné služby USA po atentátu na Trumpa rezignovala
Šéfka Tajné služby USA po atentátu na Trumpa rezignovala

Šéfka Tajné služby Spojených států Kimberly Cheatleová rezignovala kvůli atentátu na bývalého prezidenta Donalda Trumpa, uvedla agentura AP s odkazem na e-mail, který Cheatleová zaslala svým podřízeným.