Jamie Goudeau

8. 7. 2024

„Jez zeleninu, ať jsi silný jako táta.“

„Čisti si zuby, abys neměl kazy.“

„Každý den se musíš napít vody.“

„Věř si!“

Kolik z nás si vybaví tyto požadavky, které na nás rodiče kladli v dětství?

Praktiky péče o sebe sama se nepochybně učí v domácnostech po celém světě. Je to praxe, která se beze změny předává z generace na generaci. Všichni se shodují na tom, že děti se musí naučit hodnotě a praxi péče o sebe („zuby se ti zkazí a vypadnou ti z pusy, pokud si je nebudeš denně čistit“).

Přesto se i ti nejzodpovědnější dospělí občas stanou obětí toho, že kvůli hektickému životnímu stylu a rozličným dalším požadavkům odsunou péči o sebe na druhou kolej nebo na ni dokonce zapomenou.

Péče o sebe je nedílnou součástí zdravého životního stylu. Na starém úsloví „Když dobře vypadáš, dobře se cítíš“ je něco pravdy. Úspěšní lídři mají toto poznání společné.

Vzpomeňte si na někoho, kdo je úspěšný a vlivný, ať už ve světě byznysu, jako je Elon Musk, nebo je duchovním vůdcem, nebo třeba vedoucím představitelem města, jako například váš starosta. Vypadají, jako by byli vyčerpaní a poražení? Rozhodně ne!

Jsou dobře oblečeni, vystupují se sebevědomým úsměvem a často z nich vyzařuje pozitivita. Chápou důležitost radikální péče o sebe. Denně tvrdě pracují na tom, aby ze sebe vydali to nejlepší, a sklízejí ovoce svého úsilí.

Co tedy musíte zavést do svého každodenního života (doma i v práci), abyste vypadali a cítili se co nejlépe? Řiďte se těmito návyky péče o sebe jako lídra a začněte v roce 2024 žít nejlepší život:

Projevte si trochu lásky

Jako vedoucí pracovník, ať už v kanceláři nebo doma, jste důležití. Záleží na vás! Připomínejte si to tím, že každý den uděláte něco specificky pro své potěšení.

Nemusí to být nic velkého, jen to pro vás musí mít smysl. O polední pauze se v klidu projděte a vnímejte nádheru přírody kolem sebe. Poslouchejte cestou do práce svou oblíbenou melodii a soustřeďte se spíše na text než na nadcházející pracovní den. Udělejte si povzbudivý proslov plný pozitivních afirmací. Připomeňte si, že jste nejen krásní, ale i dostatečně schopní. („Jsem úžasná!“, „Jsem úspěšný vedoucí!“)

Projevování lásky vůči sobě samému zvýší sebeúctu a sebedůvěru, což vyvrcholí zvýšením vašich vůdčích schopností a kvalit – protože budete zářit zevnitř.

Zvolte si zdravý životní styl

Zde je jen několik příkladů:

 • Jezte denně zdravé potraviny;
 • vyhýbejte se nadměrnému množství sacharidů a příliš zpracovaným potravinám;
 • přidejte si na talíř čerstvé ovoce a zeleninu;
 • pravidelně cvičte;
 • dostatečně spěte;
 • projevujte si laskavost a soucit;
 • napojte se na svou Vyšší moc;
 • omezte konzumaci alkoholu na rozumnou míru a vyhýbejte se drogám;
 • pravidelně absolvujte zdravotní prohlídky u svého lékaře;
 • udržujte stres na zdravém minimu;
 • mluvte asertivně a stanovte si zdravé hranice;
 • dodržujte denně správnou hygienu.

Udržujte si pozitivní přístup a hledejte příležitosti k šíření laskavosti v práci, doma i ve světě. Čím více budete věnovat péči o sebe, tím lépe se budete cítit a bude to zřejmé i vašemu okolí, které se bude ptát: „Co má on, a já ne?“

Choďte do společnosti

Bavte se! Radujte se s přáteli, rodinou, užívejte si života! Vytvářejte si vzpomínky!

Zajděte si na ten večírek, o kterém jste se rozhodli, že na něj nemáte čas. Jeďte s rodinou na výlet místo toho, abyste na státní svátek pracovali. Zahoďte v pátek večer profesionální chování a vyrazte s partnerem a přáteli na taneční parket v plné parádě.

Společenský život snižuje hladinu stresu a dobrý podpůrný systém je skvělý pro vaše duševní zdraví.

Socializace s přáteli a rodinou zvýší váš pocit sounáležitosti a lásky, což je dobré pro vaše emocionální zdraví.

Zapojte se do studijního kroužku nebo choďte do posilovny, abyste se setkali se zdravými lidmi, získali nové přátele a rozšířili své možnosti socializace. Nebudete litovat, že jste zábavu zařadili do svého programu. Pamatujte, že samá práce a žádná zábava dělá z Kuby nudného patrona! Nebuďte takovým člověkem!

Pravidelně se kontrolujte

Pravidelně se kontrolujte, stejně jako to děláte se svou rodinou, přáteli, spolupracovníky atd. Každý den věnujte několik minut tomu, abyste si změřili svou emocionální a mentální teplotu. Každodenní kontroly vám pomohou rozvinout hlubší povědomí o vašem osobním růstu i o oblastech, které potřebují pozornost.

Nechávám své chování určovat svými cíli?

Jsem věrný svým hodnotám a prioritám?

Jako způsob kontroly sebe sama můžete zvážit psaní deníku. Možná zjistíte, že se vám jeho terapeutické účinky opravdu zamlouvají. Cvičte techniky všímavosti, abyste si osvojili rysy všímavosti, zvýšili sebeuvědomění a naučili se oceňovat přítomnost.

Jako vedoucí pracovník musíte znát sami sebe, být si plně vědomi svých silných i slabých stránek, což je nezbytné a osvobozující.

Nikdy se nevzdávejte svých snů

Udělejte to pro sebe! Dobrý lídr si uvědomuje, že je důležité každý den udělat něco pro to, aby se přiblížil realizaci svých snů.

Nemusí to být nic, co by vám zcela změnilo život, nebo co by převrátilo zemi. Musí to být jen něco, co vás posune o další krok blíže k uskutečnění vašich snů.

Pokud je vaším snem jednou cestovat, začněte si psát deník zajímavých míst, která chcete během svého života navštívit, a denně si představujte, jak cestujete.

Věřte ve svou schopnost své sny uskutečnit. Vzpomínáte si, jak vás v dětství povzbuzovali, abyste snili o velkých věcech? Nepodceňujte hodnotu toho, když to děláte i nyní, v dospělosti, jako vedoucí pracovníci, ve své domácnosti a v práci. Jste omezeni pouze svým přesvědčením.

Péče o sebe sama má mnoho výhod, které zahrnují zlepšení duševní, emocionální, duchovní a fyzické pohody tím, že zlepšuje schopnost zvládat stres, zvyšuje sebeúctu a pocit sounáležitosti a lásky.

Pomáhá také s nalezením spokojenosti v životě, rodině, vztazích a zaměstnání. Dokáže snížit pravděpodobnost vyhoření. Může přispět ke zlepšení fyzického zdraví tím, že posiluje schopnost těla samo se uzdravovat a bojovat s nemocemi.

Péče o sebe může také posílit vaši spiritualitu a klid mysli prostřednictvím meditace, všímavosti a dalších léčebných technik.

Vraťte se k základům – potěšte se tím, že si projevíte trochu lásky. Zařaďte tyto návyky do své každodenní rutiny a budete sklízet plody svých rozhodnutí v roce 2024 i v následujících letech!

ete

Související články

Přečtěte si také

Trump byl zraněn při pokusu o atentát, shrnutí
Trump byl zraněn při pokusu o atentát, shrnutí

Trump byl lehce postřelen do ucha. Strážci zákona uvedli, že se Trump zřejmě stal terčem atentátu.

4 stoické principy, jak obstát ve světě
4 stoické principy, jak obstát ve světě

Senecovy dopisy inspirovaly miliony lidí, aby si vypěstovali vyrovnanost a žili skvělý život uprostřed trápení a nejistot.

Shromáždění ve Washingtonu vyzývá k ukončení 25 let trvajícího pronásledování Falun Gongu ze strany Komunistické strany Číny
Shromáždění ve Washingtonu vyzývá k ukončení 25 let trvajícího pronásledování Falun Gongu ze strany Komunistické strany Číny

Američtí politici a vedoucí lidskoprávní osobnosti odsoudili zvěrstva komunistického režimu v oblasti lidských práv, včetně násilného odebírání orgánů.

Vliv počasí na obnovitelné zdroje aneb co je to Dunkelflaute
Vliv počasí na obnovitelné zdroje aneb co je to Dunkelflaute

Obnovitelné zdroje energie jsou závislé na počasí. Mraky nebo bezvětří způsobí, že větrná a solární zařízení produkují málo energie nebo vůbec žádnou. Tento problém se popisuje německým termínem „dunkelflaute“. Jak nahradit výpadek?

Ani válka nezastíní návrat k tradiční kráse a ženskosti. Tatiana z Ukrajiny inspiruje výrobou kabelek k naději.
Ani válka nezastíní návrat k tradiční kráse a ženskosti. Tatiana z Ukrajiny inspiruje výrobou kabelek k naději.

Ve společnosti se často diskutuje o roli mužů a žen, přičemž tradiční vnímání mužské a ženské identity prochází výraznými změnami, které ovlivňují i vztahy.