ČTK

10. 7. 2024

Na misi nové evropské rakety Ariane 6 se podílelo pět českých firem díky programu Evropské vesmírné agentury (ESA) Ariane and Vega Development. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Raketa Ariane 6 dnes po půlnoci dokončila svou první misi. Nosič nahrazující téměř tři desetiletí používanou raketu Ariane 5 na nízkou oběžnou dráhu Země vynesl devět miniaturních satelitů.

„Tímto se završuje naše úsilí započaté v roce 2016 vyjednáním účasti v programu na vývoj Ariane 6. S 25 miliony eur šlo o největší investici ČR do programu ESA vůbec. Navíc v mimořádné situaci, kdy bylo potřeba s ostatními členskými státy ESA vyjednat vstup ČR do rozběhnutého programu,“ uvedl Ondřej Rohlík z ministerstva dopravy, který Česko zastupuje v Programové radě pro kosmickou dopravu ESA a série jednání se účastnil.

Jednou z firem, která uspěla v tendrech na výrobu rakety a přípravu odpalovací rampy na evropském kosmodromu v Kourou ve Francouzské Guyaně v Jižní Americe, byla firma ATC Space. Vyrobila spodní prstenec a sestavu horního prstence urychlovacího motoru P120C a dodává i další díly. „Jedná se o největší sadu kosmického hardware, jaká kdy byla v ČR vyrobena, a také největší obchodní příležitost v oblasti kosmických aktivit,“ uvedl Jemelka. V plném provozu nové rakety by podle něj firma měla mít obrat v řádu miliard korun.

Na přípravě mise se podílel také Výzkumný a zkušební letecký ústav (VZLÚ), který provedl sérii pevnostních zkoušek urychlovacího raketového motoru na tuhá paliva. Pracoval také na pevnostních analýzách konstrukce nosiče.

Další česká firma Iguassu Software Systems pracovala na palubním softwaru nové rakety. Společnost UNEX dodala sadu 16 podvozků, na které stojí montážní hala, v níž se raketa sestavuje na odpalovací rampě. Firma MCE Slaný vyrobila deflektor plamenů pod motory rakety, který odklání plameny do dvou výfukových kanálů a chrání raketu při startu.

Investice do programu ESA se podle ředitele odboru kosmických aktivit a nových technologií ministerstva dopravy Václava Kobery Česku vyplatí. Firmy, její subdodavatelé a partneři zvýší svou technologickou úroveň a investice se za 20 až 30 let provozu nosné rakety násobně vrátí. Kobera očekává, že při plném provozu rakety do českých firem přijdou zakázky za více než 200 milionů korun každý rok.

Při misi nové rakety se podle agentury AFP nepodařilo vypuštění dvou návratových modulů ani návrat horní části rakety na Zemi. Představitelé ESA i navzdory tomu hovoří o úspěchu, protože se podle nich Evropa vrátila do vesmíru. Podle Jemelky šlo o demonstrační start, který měl otestovat všechny systémy rakety a přesvědčit zákazníky o její spolehlivosti. Jedna z vynesených družic, GRBBeta, byla sestavena v Košicích a významně se na ní podílela brněnská firma Spacemanic, uvedl Jemelka.

Související témata

Přečtěte si také

Trump byl zraněn při pokusu o atentát, shrnutí
Trump byl zraněn při pokusu o atentát, shrnutí

Trump byl lehce postřelen do ucha. Strážci zákona uvedli, že se Trump zřejmě stal terčem atentátu.

4 stoické principy, jak obstát ve světě
4 stoické principy, jak obstát ve světě

Senecovy dopisy inspirovaly miliony lidí, aby si vypěstovali vyrovnanost a žili skvělý život uprostřed trápení a nejistot.

Shromáždění ve Washingtonu vyzývá k ukončení 25 let trvajícího pronásledování Falun Gongu ze strany Komunistické strany Číny
Shromáždění ve Washingtonu vyzývá k ukončení 25 let trvajícího pronásledování Falun Gongu ze strany Komunistické strany Číny

Američtí politici a vedoucí lidskoprávní osobnosti odsoudili zvěrstva komunistického režimu v oblasti lidských práv, včetně násilného odebírání orgánů.

Vliv počasí na obnovitelné zdroje aneb co je to Dunkelflaute
Vliv počasí na obnovitelné zdroje aneb co je to Dunkelflaute

Obnovitelné zdroje energie jsou závislé na počasí. Mraky nebo bezvětří způsobí, že větrná a solární zařízení produkují málo energie nebo vůbec žádnou. Tento problém se popisuje německým termínem „dunkelflaute“. Jak nahradit výpadek?

Ani válka nezastíní návrat k tradiční kráse a ženskosti. Tatiana z Ukrajiny inspiruje výrobou kabelek k naději.
Ani válka nezastíní návrat k tradiční kráse a ženskosti. Tatiana z Ukrajiny inspiruje výrobou kabelek k naději.

Ve společnosti se často diskutuje o roli mužů a žen, přičemž tradiční vnímání mužské a ženské identity prochází výraznými změnami, které ovlivňují i vztahy.