Astronomickým snímkem dnešního dne vyhlásil americký úřad NASA fotografii západu slunce nad Brnem, při kterém se na obloze objevily jemné pásy světla a stínu. Jejím autorem je popularizátor astronomie Pavel Gabzdyl. Snímek vznikl 11. července, kdy se v moravské metropoli konal Festival planet. ČTK o tom dnes informoval Fyzikální ústav v Opavě.
Gabzdyl na fotografii zachytil jev nazývaný antikrepuskulární paprsky. Tvoří se nad velkými mračny poblíž západního obzoru, kdy při západu vrhá slunce dlouhé stíny skrz atmosféru. Díky perspektivě kamery se zdá, že se pásy světla a stínu sbíhají směrem k východnímu obzoru v bodě, který je vidět těsně nad brněnským hradem Špilberk.
Autor snímku na facebooku zmínil, že pojem antikrepuskulární paprsky zní jako zaklínadlo. „Přitom jde jen o stíny pěkně nacucaného bouřkového mraku, které se promítly přes celé nebe až do místa, jež leželo naproti bodu, ve kterém zapadlo Slunce. To, že se tento bod nacházel zrovna nad Špilberkem, je samozřejmě normální brněnská ‚haluz‘,“ napsal Gabzdyl.
V popředí snímku je zachycen každoroční Festival planet v parku pod Hvězdárnou a planetáriem Brno. Vidět jsou mimo jiné nafukovací objekty o průměru deset metrů, které představují tělesa sluneční soustavy.
Astronomický snímek dne NASA vyhlašuje od roku 1995. Je jedním z nejuznávanějších ocenění svého typu po celém světě. Průvodní texty jsou překládány do 23 světových jazyků včetně češtiny. Pavel Gabzdyl je v pořadí šestnáctým českým držitelem tohoto ocenění.