Těhotenství je vzrušující a jedinečné období v životě ženy. Jedním ze základních kamenů zdraví matky a správného vývoje dítěte i matky je vyvážená strava a celkově zdravé životní návyky. Aby celé těhotenství proběhlo pro matku i její dítě bez komplikací, je dobré si již na začátku osvojit některé jednoduché zásady, které vás tímto požehnaným obdobím bezpečně provedou.
„Strava má zásadní vliv na plod a to, jak se my (matky) cítíme,“ říká koučka pro těhotné a zároveň nutriční poradkyně Tereza Škraňková Procházková pro web České podcasty.
„Tělo nejdříve poskytne výživu miminku, pak až matce. Pokud tělu nedodáme to, co potřebuje, může nastat řídnutí kostí nebo úbytku svalové hmoty,“ dodává paní Tereza.
Spánek
Vytváření nového života v sobě spotřebovává spoustu energie, proto je v tomto období nesmírně důležité, aby si tělo každý den odpočinulo a obnovilo se.
Dostatečný spánek je zásadní pro posílení imunitních funkcí, které jsou během těhotenství oslabené.
Nedostatek odpočinku a spánku může vést ke zvýšeným těhotenským rizikům, jako je cukrovka, preeklampsie a vysoký krevní tlak. Proto spánek nepodceňujte a běžte si raději dříve lehnout nebo si zdřímněte i během dne.
Aby byl váš spánek kvalitní, dodržujte tato jednoduchá pravidla:
- Pravidelný spánkový režim
- Nepoužívejte v ložnici televizi ani počítač
- Větrejte a udržujte v ložnici nižší teplotu
- Nejezte před spaním těžká jídla
- Připravte tělo na spánek meditačním cvičením
Vyvážená strava
Dalším z důležitých pilířů ke zdravému těhotenství je vyvážená strava.
„V případě stravování je to tak, že potřebujeme jak sacharidy, bílkoviny, tak potřebujeme i tuky. Měly bychom se snažit, aby ta naše hlavní jídla byla co nejvíce vyvážená. Ideální je mít přehled o tom, co jsem snědla. Napsat si to nebo si to napsat do tabulky. Pokud vidím, že hubnu nebo nemám energii, tak bych měla přidat v plnohodnotném jídle a ve spánku,“ říká paní Tereza.
Určitě jste už někdy slyšeli přísloví „jíst za dva!“ během těhotenství. To však neznamená, že je to volná cesta nebo omluva pro to, abyste jedli, co chcete. Obecným pravidlem je konzumovat zhruba 300 kalorií denně navíc. Raději se vyhnout zprocesovaným potravinám, rafinovanému cukru a snažit se je nahradit ovocem, zeleninou, celozrnným potravinám a dát přednost vaření z kvalitních potravin než jíst polotovary. Tento přístup může vyřešit i problém s chutěmi na sladké.
„Pokud se vyskytnou chutě na sladké, může to znamenat, že má tělo něčeho nedostatek. Měli bychom se pak podívat, co mu dáváme ke snídani, obědu či večeři,“ vysvětluje Tereza.
Proteiny neboli bílkoviny
Bílkoviny jsou pro náš organismus naprosto nezbytné. Napomáhají při růstu tkání, napomáhají vstřebávat živiny, jsou důležité pro tvorbu svalů, bez bílkovin by nemohla fungovat imunita nebo jsou součástí hemoglobinu, který v organismu přenáší kyslík, uvádí Společnost pro výživu.
Právě během těhotenství je nutnost přísunu bílkovin zvýšit. Ačkoli se potřeby každého jedince liší, je nejlepší usilovat o konzumaci 80 až 120 gramů bílkovin denně. Vynikajícími zdroji bílkovin jsou hovězí, jehněčí a kuřecí maso, vejce, jogurty a sýry nebo maso z lososa. Pokud jste vegetariánka, pak maso můžete nahradit výrobky ze sóji, jako je například tofu. Dále pak čočka, arašídové máslo, chia semínka nebo řecký jogurt.
Dalším přínosem bílkovin spolu se zdravými tuky, vlákninou a vyhýbaní se rafinovaném cukru je kontrola nad vaším hladinou cukru ve vaší krvi a vzniku cukrovky.
Pohyb a stres management
Každý den si dopřejte pohybu nejlépe na čerstvém vzduchu. Nejenom že se budete cítit psychicky dobře, ale udržíte své tělo ve fyzické kondici během celého těhotenství. Doporučené jsou procházky v klidném nenáročném prostředí, například v parku.
Zvládání stresu je pro zdraví plodu klíčové. Cokoli, co cítíte jako maminka, má vliv na miminko, které ve vás roste. Pokud žijete v prostředí plném stresových okamžiků, přenáší se tento stres i na vaše dítě.
Požádání o pomoc, denní cvičení, uzemnění, modlitba, vděčnost, relaxační koupel, art terapie či psaní deníku jsou užitečné metody pro zvládání stresu.