Britský soud dnes podpořil zákaz léků na zastavení puberty, který letos vydala konzervativní vláda. Informuje o tom agentura AP, podle které soud odmítl podání sdružení na ochranu práv transgenderových osob TransActual a jedné další osoby. Soudkyně Beverley Langová poukázala na studii, podle které tyto léky mohou mít výrazné negativní dopady a pouze malý přínos. Zákaz podporuje i nová labouristická vláda.
V květnu tehdejší konzervativní vláda premiéra Rishiho Sunaka vydala nouzové nařízení, které od června zakazovalo předepisování léku na zastavení puberty lidem mladším 18 let. Vláda mimo jiné poukazovala na to, že veřejná zdravotnická služba NHS už před rokem přestala až na výjimky tyto léky předepisovat. Výjimku z tohoto nařízení měli pacienti, kteří tyto léky pobírali ještě předtím, než zákaz vstoupil v platnost.
Soud zákaz podpořil a poukázal při tom na studii anglické NHS, podle které léčba za použití léků na zastavení puberty přináší „velmi podstatná rizika a velmi nízký přínos“. Studie také poukazovala na to, že tyto léky nejsou klinicky dostatečně prověřené.
Čtěte také:
Zpráva doktorky Cassové:
Co přinesl dosud největší přezkum léčby transgenderové mládeže
Rozhodnutí soudu kritizovalo sdružení TransActual, které vyjádřilo znepokojení ohledně bezpečnosti a komfortu mladých transgenderových lidí v Británii. Sdružení kritizuje studii vypracovanou pod vedením doktorky Hilary Cassové, na kterou poukazuje soud. „Studie Cassové byla plně odmítnuta celou řadou expertů v této oblasti, včetně světově uznávanou lékařskou fakultou Yaleovy univerzity,“ tvrdí organizace.
Rozhodnutí soudu přivítal současný britský ministr zdravotnictví Wes Streeting. Platnost nouzového opatření končí na začátku září, nová labouristická vláda by ho však mohla prodloužit bez časového omezení, uvedla agentura AP. „Péče o děti musí být založena na vědeckých poznatcích,“ uvedl Streeting. Dodal, že pracuje s NHS na zahájení klinické studie, která by léky na zastavení puberty dále prověřila.