Čeští umělci a další osobnosti vyzývají k pomoci svým slovenským kolegům. Někteří z nich přišli o práci během personálních změn, které provádí slovenská ministryně kultury Martina Šimkovičová. Ministryně během minulého týdne odvolala ředitelku Slovenské národní galerie Alexandru Kusou a šéfa Slovenského národního divadla Mateje Drličku.
Iniciátorem české výzvy je režisér Břetislav Rychlík. Prohlášení zatím podpořil například divadelník Jiří Suchý, herec a scenárista Zdeněk Svěrák, režisérka Olga Sommerová, herci Boleslav Polívka a Ivan Trojan, zpěvačka Iva Bittová nebo spisovatel Jiří Kratochvil.
„S velkým znepokojením sledujeme počínání ministerstva kultury v sousedním Slovensku. Čistky, které provádí a hodlá nadále provádět v kulturních institucích, činí primitivními metodami, s důvody průhledně ubohými a vylhanými,“ stojí v prohlášení osobností, pod nímž je podepsán například také sociolog Fedor Gál nebo nakladatel Petr Minařík.
Slovenský herec Tomáš Maštalír se v rozhovoru s Lucií Výbornou vyjádřil, že je to pro něj velký šok. Práci Drličky považuje za velmi dobrou. „Po dlouhé době to byl jeden moc šikovný manažer. Byl nestranický, neměl politickou příslušnost. Byl i umělecký manažer, který byl schopný do divadla přitáhnout kvalitní tým. Z divadla začal budovat instituci budoucnosti. Minulá sezona byla rekordní v návštěvnosti,“ řekl v rozhovoru.
Bývalý šéf Národního divadla byl podle vyjádření slovenského ministerstva kultury propuštěn kvůli závažnému pochybení a také kvůli nespokojenosti s jeho řízením divadla.
„S některými generálními řediteli jsme se museli rozloučit, protože máme důkazy, že jejich manažerská činnost v institucích, které vedli, selhala a poškodila majetek Slovenské republiky,“ uvedla na tiskové konferenci slovenská ministryně kultury Martina Šimkovičová.
Podle ministerstva Drlička „zaměnil funkci generálního ředitele národní kulturní instituce za politický aktivismus a opakovaně vnášel politiku do činnosti SND. O jeho nezralosti pro funkci generálního ředitele jakékoli kulturní instituce svědčí i jeho naprosto nepřijatelný výrok během panelové diskuse Opera Europe o vztahu kultury a politiky v Budapešti, kde na adresu politiků poznamenal, že ,někteří politici bohužel ještě dýchají‘. Rezort kultury považuje za nepřijatelné, aby manažer s takovými názory nadále řídil Slovenské národní divadlo, dodalo ministerstvo.
Lukáš Machala, generální tajemník služebního úřadu Ministerstva kultury Slovenské republiky, uvedl, že nejde o personální změny, ale o ochranu tradiční slovenské kultury a tradice. „Nejde o personální změny, které provádíme v souladu s platnou legislativou. Podstata celého tohoto boje, který vedeme od počátku naší mise zde, je o to, jak má vypadat slovenská kultura. Definovali jsme ji v programovém prohlášení vlády, měla by vycházet z tradičních hodnot, z dědictví předků a samozřejmě ze všeho pozitivního a moderního, co naši umělci vytvářejí,“ vysvětlil na webu ministerstva. Upozornil také na progresivně-liberální aktivismus, který podle jeho názoru přenáší nenávist nejen mezi občany na Slovensku, ale v celém západním civilizovaném světě.
„Cítíme se jako Slováci a zároveň jako Evropané. Budeme však chránit naše tradiční hodnoty a přikláníme se k návratu k normálnosti. Nebudeme podporovat nic, co se odchyluje od normálu,“ zdůraznil generální tajemník Machala. V této souvislosti uvedl jako příklad rozporuplné chování Matěje Drličky, který se opakovaně vyjadřoval o vedení ministerstva kultury hanlivými přívlastky. „Pokud někdo, kdo se cítí být etalonem kultury, intelektu a nositelem těch tolik oslavovaných prozápadních hodnot, pronáší hanlivá slova o ženě, matce, ministrovi a vlastně i o svém přímém nadřízeném, je třeba se zamyslet, zda takový člověk má stát v čele národní kulturní instituce,“ uzavřel.
Matej Drlička své odvolání z funkce komentoval pro server Pravda.sk na jeho účtu X. Podle Drličky se bude divadlo bránit.