ČTK

13. 8. 2024

Předseda palestinské autonomie Mahmúd Abbás při dnešní schůzce s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v jeho rezidenci za Moskvou označil za naprosto nepřijatelné pokusy izraelských úřadů o násilné vysídlování Palestinců z jejich území. Putin ujistil, že Rusko – nehledě na válku proti Ukrajině – sleduje „humanitární katastrofu v Palestině“ a „dělá vše, co může, aby podpořilo palestinský lid“.

Okupovaný Západní břeh Jordánu spravuje palestinská samospráva Mahmúda Abbáse, jehož strana Fatah je konkurentem teroristického hnutí Hamás. To ovládá Pásmo Gazy, kde se odehrává izraelská vojenská operace zahájená v odvetě za útok Hamásu na Izrael z loňského října.

„My (palestinská autonomie) pokládáme za nepřijatelné pokračování politiky násilného vysídlování Palestinců z Pásma Gazy, ze Západního břehu a Jeruzaléma. Je to strategie uskutečňovaná opakovaně v minulém století, například v roce 1948 či v roce 1967,“ řekl Abbás podle ruské agentury TASS v Putinově rezidenci Novo-Ogarjovo.

Prohlásil rovněž, že OSN nemohla vyřešit palestinskou otázku kvůli nátlaku Spojených států. „OSN od roku 1947 přijala více než tisícovku rezolucí ve Valném shromáždění a Radě bezpečnosti o palestinské otázce, ale kvůli tlaku ze strany USA nakonec selhala ve svém poslání a nebyla s to přijmout jedinou rezoluci, která by zajistila naplnění práv palestinského lidu,“ řekl.

Z ruské strany se jednání s Abbásem účastní také ministr zahraničí Sergej Lavrov, Putinův poradce Jurij Ušakov či zástupce náčelníka generálního štábu Igor Kosťukov. Očekává se, že hlavním tématem bude palestinsko-izraelský konflikt a humanitární katastrofa v Pásmu Gazy. Abbásova návštěva se koná na pozadí pokračující izraelské operace v Pásmu Gazy a také smrti šéfa politického křídla Hamásu Ismáíla Haníji v Teheránu, dodal TASS.

Palestinský stát zatím neexistuje, vytvořena byla dosud jen Palestinská národní správa. V jejím čele stojí Mahmúd Abbás, lídr strany Fatah, která je konkurenční vůči hnutí Hamás. Palestinská autonomie, která má sídlo v Ramalláhu na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu, vznikla na základě mírových dohod z Osla z 90. let a má omezenou správu nad částmi Západního břehu. V Pásmu Gazy ztratila moc po boji s Hamásem v roce 2007.

Související témata

Přečtěte si také

Města v ČR chystají kvůli dešti evakuace, tisíce domácností už jsou bez proudu
Města v ČR chystají kvůli dešti evakuace, tisíce domácností už jsou bez proudu

Města v České republice chystají kvůli extrémním dešťům a očekávanému vzestupu hladin evakuace obyvatel a staví protipovodňové bariéry.

Bipolární porucha: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní přístupy
Bipolární porucha: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní přístupy

Bipolární porucha je poměrně běžná a celosvětově je diagnostikována u 1 ze 100 lidí v určité fázi jejich života.

Kniha z knihovny z roku 1919 se „tak líbila“, že byla vrácena až po 105 letech – jak vysoká je pokuta za pozdní vrácení?
Kniha z knihovny z roku 1919 se „tak líbila“, že byla vrácena až po 105 letech – jak vysoká je pokuta za pozdní vrácení?

Zaměstnanci veřejné knihovny ve Fort Collins se po dlouhé době rádi podělili o zprávu – po 105 letech se konečně vrátila opožděná kniha.

AI paradox
AI paradox

Umělá inteligence přetváří podnikání a otevírá dveře k vyšší efektivitě a inovacím. Avšak s novými možnostmi přicházejí i výzvy, jako jsou otázky ochrany soukromí a riziko zaujatosti. Jak se s nimi firmy vyrovnají?

Michiganští obyvatelé jsou unaveni národní politikou a doufají v pravdu
Michiganští obyvatelé jsou unaveni národní politikou a doufají v pravdu

V Michiganu voliči vyjadřují frustraci z negativních kampaní a volají po otevřené diskuzi o důležitých tématech, jako je vzdělání a životní podmínky, které ovlivňují jejich každodenní život.