Celkem 14 jezdců na vysokých kolech, zvaných též kostitřasy, se příští týden vydá z Vysokého Mýta na Orlickoústecku do Vídně. Cestu do rakouské metropole chtějí zvládnout za pouhé dva dny. Trasa měří 280 kilometrů a vede zčásti velmi kopcovitým terénem, řekl ČTK Jiří Junek, ředitel Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě a vášnivý velocipedista.
„Samozřejmě Vysočina nám dá zabrat. Kolem Krouny a Svratky se už blížíme nadmořské výšce kolem 800 metrů, přitom v Mýtě začínáme někde pod třemi sty. Převýšení tam je solidní a toho se nejvíc obáváme,“ líčí Junek.
Start výpravy je ve středu 21. srpna v 06:30 od kavárny Bonviván ve Vysokém Mýtě za zvuku Radeckého pochodu. Oběd si cyklisté chtějí dát ve Žďáru nad Sázavou, večer mezi 20:00 a 23:00 plánují příjezd do Moravského Krumlova, kde přespí. Druhý den už chtějí poobědvat v městečku Asparn an der Zaya asi 20 kilometrů za rakouskými hranicemi a po 20:00 dorazit do Vídně. Zpět už se každý dopraví autem nebo vlakem.
Podle Junka se jízdě na vysokých kolech v Česku věnuje jen kolem stovky lidí. Čtrnáctičlenná výprava čítající velocipedisty z různých koutů země je proto neobvykle početná. Většina jezdců je středního a vyššího středního věku, pouze tři jsou pod 50 a jeden pod 40 let. Nejstaršímu je 67, věkový průměr dosahuje 55,6 roku. Ze značek kol bude nejvíce zastoupen Měsíček následován značkou Kotrba.
Vzorem velocipedistům je vysokomýtský hodinář Jan Veis, který údajně ujel v roce 1897 trasu do Vídně za jediný den. Podle Junka zřejmě byli lidé v 19. století mnohem houževnatější a zvyklejší na námahu a dlouhé cesty než dnešní populace. Druhá možnost je, že si Veis svůj výkon kdysi trochu přikrášlil.
Vysokomýtský spolek českých kolařů a cestovatelů si generálku na velkou cestu vyzkoušel vloni. Velocipedisté jeli rovněž do Vídně, ale nikoliv v Rakousku, ale u Velkého Meziříčí na Ždársku.