Slovenská vláda dnes schválila návrh změn ohledně výběru mýtného, které by v příštím roce měly vyústit ve zvýšení sazeb poplatků za jízdu nákladních vozidel a autobusů po dálnicích a dalších zpoplatněných silnicích v průměru o 40 procent. Chystaná novela příslušného zákona vychází z evropské směrnice, která zavádí v dopravě poplatek za emise oxidu uhličitého. Slovenské ministerstvo dopravy současně počítá se snížením silniční daně pro kamiony a přívěsy či návěsy.
Nové sazby mýtného, které v případě schválení novely zákona o výběru mýta stanoví vláda svým nařízením, by v zemi měly platit od července příštího roku. Podle odhadu ministerstva dopravy stoupne výběr mýtného po zdražení tohoto poplatku v příštím roce o 48,6 milionu eur (1,2 miliardy Kč) a o rok později o 99,4 milionu eur (2,5 miliardy Kč).
Sazby mýtného budou podobně jako v současnosti záviset i na hmotnosti vozidla, jeho emisní třídě a počtu náprav, stejně jako na kategorii silnice, kterou řidič využije.
Unie autodopravců Slovenska, která v minulosti organizovala protesty a blokády hraničních přechodů na znamení nesouhlasu s rozhodnutími úřadů v oblasti silniční dopravy, plánované zvýšení sazeb mýtného v prohlášení akceptovala. Uvedla, že původní návrhy počítaly s ještě výraznějším zdražením mýtného. Poukázala rovněž na očekávané snížení silniční daně. Ta by měla klesnout například pro kamiony a přívěsy, naopak stoupnout by měla u některých jiných vozidel využívaných k podnikání.
Bratislava má podle slovenských médií s převzetím unijní legislativy ohledně mýtného zpoždění. Například v Česku mýtné zdražilo od března o 15 procent, v Německu v souvislosti s evropskou směrnicí až o 83 procent.