Milan Kajínek

23. 8. 2024

Analýza

Pozn. autora: Snímek, který právě běží v kinech, uvádím pouze jako příklad, jak to funguje a kde hledat odpovědi.

Při recenzi nového hororového snímku Vetřelec: Romulus jsem narazil na téma „filmového ratingu“. Tedy na otázku, kdo určuje, pro jakou věkovou kategorii je film vhodný nebo nevhodný. Zjistil jsem, že se pohledy řady zemí na vhodnost filmů pro děti výrazně liší a že v České republice se promítání tohoto hororu doporučuje pro nejnižší věkové kategorie na světě.

Když jsem se podíval do distribučního listu k filmu Vetřelec: Romulus, společnost Falcon pro Českou republiku uvádí: „nevhodný pro mládež do 12 let“. Stejný rating nalezneme také na Česko-Slovenské filmové databázi, viz obrázek níže.

Kdo o ratingu v ČR rozhoduje, vysvětlujeme níže v článku, ale nejprve se podívejme, jak to funguje ve světě.

Screenshot ze stránky Česko-Slovenské filmové databáze. (The Epoch Times)

Pokud se podíváme na stránky Internet Movie Database (IMDb), tedy anglickojazyčné on-line databáze pro filmy, televizi a video hry, můžeme sledovat hodnoty filmového ratingu v různých zemích. Někde je snímek dokonce označen jako nevhodný pro mladší 15 let, jinde do 16 nebo do 18 let.

Například v USA je tento snímek označen písmenem (R), což znamená „restricted“, tedy na film s ratingem (R) by měla mládež do 17 let jít pouze v doprovodu dospělé osoby.

„Filmy s hodnocením R mohou obsahovat hrubý jazyk, výrazně násilné scény, nahotu spojenou se sexualitou nebo užívání drog“ a podobně, uvádí popis ratingu.

V USA o ratingu rozhoduje takzvaná Americká filmová asociace (MPAA).

Screenshot ze stránek Americké filmové asociace (MPAA) pro označení ratingu R – restricted. (The Epoch Times).

Na databázi IMDb je uveden u každého snímku takzvaný „parents guide“, tedy průvodce pro rodiče (viz foto níže). Ten obsahuje přehled ratingů, které filmu dávají v jednotlivých zemích. Pro zajímavost uvádím věkovou hranici vhodnosti pro diskutovaný horor.

(18 let) Ukrajina a Vietnam

(17 let) Čína

(16 let) Německo, Izrael, Maďarsko, Nizozemí, Švýcarsko

(15 let) Austrálie, Kolumbie, Norsko

(14 let) Kanada, Rakousko, Čile

(13 let) Filipíny

V průvodci pro rodiče na IMDb k filmu uvádějí několik podrobností, na základě kterých mohou rodiče zvážit vhodnost snímku, aniž by ho museli dopředu vidět. Pokud nevládnete angličtinou, můžete zkopírovat text do automatického překladače a snadno získáte poměrně přesný překlad.

Popis snímku na IMDb

„Grafické znázornění krve včetně roztržení hrudi, občasných detailů zranění po akci a extrémně krvavé sekvence porodu.“

„Lekačky. Klasické hororové ,napětí‘. Temné scény se smrtícími příšerami. ,Horor‘ ve stylu 80. let. Není pro citlivé povahy.“

Protože jsem snímek viděl osobně, dodávám: „Mimozemský tvor se přichytí na tvář člověka a naklade do jeho žaludku zárodek (vetřelce). Vetřelec se vylíhne z člověka tak, že se z břišní dutiny prokouše ven. Zatímco dotyčný řve bolestí a pomalu umírá, vetřelec leze ven z jeho těla. Žena, která scénu pozoruje, vříská v extrémním zděšení.“

Trailer snímku Vetřelec: Romulus

Dále na IMDb uvádějí další krátké poznámky k o obsahu filmu: „Člověk se potřísní lidskou krví. Na postavu kape kyselá mimozemská krev, části jejího těla se graficky roztékají a odhalují kosti a svaly pod nimi. Velmi názorná scéna ,porodu‘, spousta krve a křiku.“

„Děsivé a intenzivní scény. Mimozemský tvor pronásleduje posádku. Závěrečný hybrid mimozemšťana a člověka vypadá velmi, velmi děsivě a strašidelně, na konci loví hlavní postavy. Celý závěrečný akt s lidským hybridem xenomorfa je opravdu intenzivní a děsivý.“

A sám za sebe k tomu dodávám, že ve snímku těhotná žena kvůli aplikaci genetického materiálu do těla porodí zmutované dítě, které rychle vyrůstá v démonického, nelidského hybrida, který se sápe na svoji matku a zavraždí ji.

Na tento film mohou (podle distributora) zajít děti v České republice ji od 12 let. Kdo a jak věkovou hranici stanovuje, uvádím níže.

Jak to funguje s ratingem v České republice

Když jsem se snažil dopátrat toho, jak to funguje v České republice a kdo rozhoduje o udílení ratingu pro jednotlivé filmy, obrátil jsem se s dotazem na Ministerstvo kultury. Tam mě odkázali na Státní fond kinematografie (SFK). Kontaktoval jsem také přímo společnost Falcon.

Zástupce společnosti Falcon mi sdělil, že v praxi o věkové hranici rozhoduje distributor (tedy Falcon). Ten by měl vhodnost a věkovou kategorii určit v podstatě na základě vlastního uvážení, protože zákon postup pro udělování ratingu konkrétně nevymezuje.

Vysvětlil také, že podle současné zákonné úpravy může použít pouze tři druhy ratingu:

  • nevhodné pro děti do 12 let
    – jedná se jen o doporučení, které kino dále neřeší, pouští všechny
  • nepřístupné pro děti do 15 let
    – dle zákona kino nemůže vpustit osobu mladší 15 let
    – personál kina může návštěvníka vyzvat, aby prokázal svůj věk průkazem s fotografií, pokud návštěvník odmítne, nebude vpuštěn
  • nepřístupné pro děti a mladistvé do 18 let
    – dle zákona kino nemůže vpustit osobu mladší 18 let
    – stejný postup jako u filmů do 15 let

Udělování věkové přístupnosti určuje Zákon o audiovizuálních dílech a podpoře kinematografie (zákon).

„Dáváme velký pozor na to, abychom pod tíhou komerčního cíle, ke kterému naše práce vede zcela přirozeně, nepřešli k tomu, že bychom pod vidinou mrzkého zisku za každou cenu prodávali i krváky dětem, prostě proto, aby na to přišlo co nejvíce lidí,“ říká zástupce Falconu.

„Ta tohle musí každý distributor při stanovení přístupnosti dávat pozor,“ dodává. „Vycházíme z nějaké praxe, zkušenosti, reference, statistik, vlastně i z toho, na co jsou diváci zvyklí, jaká je cílová skupina, a z toho například konkrétně u Vetřelce vyšlo, že jsme řekli, že je to do dvanácti let nevhodné.“

„Za třicet let praxe jsem se nesetkal s nějakou stížností, kterou bychom se až úřednicky zabývali,“ říká zástupce Falconu. „Že by někdo řekl, že je přístupnost špatně stanovená, že poškozujeme dobré mravy mládeže, nevím o tom, že by někdy takový případ nastal. “

Podle zástupce Falconu je současná přístupnost (rating) nastavená tak, že divákům nevyhovuje, a upřednostnili by raději, aby sekce do 15 let nebo do 18 let byly pouze doporučující, nebo definovány tak, aby dítě muselo přijít do kina v doprovodu nebo se svolením rodičů.

„Přicházejí stížnosti rodičů, kteří chtějí vzít dítě na film do kina a stěžují si, že je tam kino nechce pustit, což ze zákona nesmí, pokud má film přístupnost až od 15 nebo 18 let,“ říká zástupce Falconu, s tím, že rodiče chtějí sami rozhodnout, na jaký film dítě pustí, či nikoliv.

Státní fond kinematografie odpověděl, že nastavování filmového ratingu má v kompetenci Unie filmových distributorů (UFD), a přislíbil, že problematiku ratingu objasní podrobněji i z hlediska chystaných zákonných úprav. Do doby vydání článku redakce odpověď neobdržela a zveřejní ji samostatně.

České kino Cinestar uvádí film s ratingem – nevhodný pro mládež do 12 let. (Screenshot / The Epoch Times)

Související články

Přečtěte si také

Fiala: Volby do krajů a Senátu se budou konat i přes záplavy v části regionů
Fiala: Volby do krajů a Senátu se budou konat i přes záplavy v části regionů

Krajské a senátní volby se v pátek a sobotu uskuteční. Vláda je přesvědčená, že je schopná zajistit hlasování i v místech zasažených povodněmi.

Česko dál sužují povodně, mají tři oběti, na jihu má pršet do středy – shrnutí
Česko dál sužují povodně, mají tři oběti, na jihu má pršet do středy – shrnutí

Česko stále sužují rozsáhlé povodně, nejhorší situace zůstává v Moravskoslezském kraji, kde mají povodně tři oběti.

S Jaroslavem Turánkem o volbách, cenzuře, kontroverzních výzkumech, zdravotní péči a problémech AI
S Jaroslavem Turánkem o volbách, cenzuře, kontroverzních výzkumech, zdravotní péči a problémech AI

S Jaroslavem Turánkem jsme si povídali o kandidatuře do Senátu a hodnotové orientaci, se kterou tam jde, o cenzuře a polistopadovém vývoji i kontroverzních výzkumech. Poukázal i na problém s umělou inteligencí.

EU bojkotuje Maďarsko – a brání tak vlastnímu rozhodnutí o dluhu a Draghiho plánu
EU bojkotuje Maďarsko – a brání tak vlastnímu rozhodnutí o dluhu a Draghiho plánu

Od mírové mise maďarského premiéra Viktora Orbána bojkotují komisaři EU a ministři řady členských států předsednictví EU. Naposledy tímto způsobem zabránili přijetí usnesení o důležitých finančních otázkách.

Praxe tradičních řemesel: Jak začít?
Praxe tradičních řemesel: Jak začít?

Vytvářením něčeho užitečného a krásného děláme náš svět - a sami sebe - lepším. Tradiční řemesla nás sbližují s hmotným světem, minulostí a vlastním tělem.