Írán vyslal na oběžnou dráhu výzkumnou družici. Satelit vážící asi 60 kilogramů do výše 550 kilometrů vynesla raketa vyrobená íránskými polovojenskými revolučními gardami, uvedla dnes podle agentury AP íránská státní média. Cílem mise je podle nich testování hardwaru a softwaru.
Teherán označil start za úspěšný. Toto tvrzení podle AP zatím nepotvrdily žádné nezávislé orgány a íránské úřady dosud neposkytly žádné záběry ze startu a průběhu mise nebo bližší podrobnosti.
Írán letos v lednu uvedl, že do vesmíru úspěšně vyslal tři družice. Dnes oznámený start je ale první, který se odehrál za vlády prezidenta Masúda Pezeškjána. Ten je v rámci íránského teokratického režimu považován ze reformistu. V čele země Pezeškján nahradil Ebrahíma Raísího, který letos v květnu zahynul při havárii vrtulníku.
Spojené státy a některé další západní země považují íránský vesmírný program za zástěrku pro vývoj balistických raket. Washington už dříve poukázal na to, že vysíláním raket Írán porušuje rezoluci Rady bezpečnosti OSN, a vyzval Teherán, aby zastavil aktivity spojené s balistickými raketami.
Írán dlouhodobě tvrdí, že neusiluje o jadernou zbraň a že raketové testy ani vysílání družic do vesmíru nejsou součástí vojenského programu.
AP připomíná, že se test uskutečnil v době, kdy na Blízkém východě panuje zvýšené napětí v souvislosti s pokračující válkou Izraele proti teroristickému hnutí Hamás v Pásmu Gazy. Ta vyvolává obavy z širšího regionálního konfliktu.