Anders Corr

16. 9. 2024

Komentář

Válka ve vesmíru mezi Spojenými státy a Čínou je stále pravděpodobnější, protože Peking zvyšuje své vojenské kapacity v oblasti, která byla dříve považována za zakázanou zónu pro vojenské útoky.

Lidově osvobozenecká armáda (PLA) je nyní nejsilnějším protivníkem Ameriky ve vesmíru a disponuje téměř 500 družicemi pro zpravodajství, sledování a průzkum (ISR). Mnohé z nich jsou údajně dvouúčelové komerční družice. Polovina čínských družic ISR přibyla v roce 2023. Tyto schopnosti umožňují vzdušně-kosmickým silám PLA detekovat, sledovat a využívat satelitní údaje o zaměření k útokům na americké síly pomocí raket. Pro srovnání, Spojené státy mají asi 300 specializovaných vojenských nebo zpravodajských družic z celkového počtu téměř 7 000 družic, z nichž většina je komerčních.

Nejzranitelnější jsou američtí vojáci, námořníci a letečtí důstojníci na největších vojenských platformách, včetně letadlových lodí, vojenských základen a velkých leteckých formací. Cílem útoku může být také americká ekonomika, která je závislá na satelitní komunikaci, aby se vše, od GPS až po nouzové internetové služby, stalo nefunkčním.

PLA demonstrovala své protisatelitní schopnosti již v roce 2007. Nyní může zničit, zachytit nebo přemístit satelity mimo oběžnou dráhu, na které spoléhá americká armáda, zpravodajské služby i široká veřejnost. PLA vyvíjí pozemní a zvažuje i ponorkové zbraně – pravděpodobně lasery – k vyřazení amerických satelitů až do výšky 35 000 km nad Zemí.

Ve válce o Taiwan, nejpravděpodobnějším ohnisku americko-čínské krize, by PLA mohla připravovat překvapivý útok na americké satelity, který by narušil globální komunikační, sledovací a zaměřovací schopnosti americké armády. Ochrana těchto satelitů před PLA, nemluvě o ruské agresi, je stále důležitější. V roce 2022 Rusko testovalo ve vesmíru komponenty pro jadernou zbraň, která by mohla jediným výbuchem zničit mnoho satelitů. Kombinovaný rusko-čínský první úder ve vesmíru by mohl oslepit a potenciálně odstavit na vedlejší kolej většinu americké armády v jakémkoli nadcházejícím boji.

Americkým hrotem kopí ve vesmíru je Americké vesmírné velitelství (USSPACECOM), které v roce 1985 založil tehdejší prezident Ronald Reagan, a Americké vesmírné síly (USSF), které v roce 2019 založil tehdejší prezident Donald Trump. USSPACECOM je vedoucí struktura zaměřená na koordinaci společných vojenských sil v boji ve vesmíru, zahrnující nejen USSF, ale také bojové jednotky zaměřené na vesmír z letectva, námořnictva, armády, námořní pěchoty a společných sil protiraketové obrany. USSF slouží k výcviku, vybavení a provozování dalších vesmírných sil podle potřeby pro vedení války ve vesmíru pod konečným válečným velením USSPACECOM.

USSF jsou ve srovnání s ostatními službami malé, mají jen 15 000 příslušníků, tzv. strážců, a na rok 2025 požadují rozpočet ve výši 29 miliard dolarů. To je pravděpodobně příliš málo v porovnání s celkovým požadavkem na obranný rozpočet ve výši 850 miliard dolarů jako celek. Mitchellův institut prosazoval navýšení rozpočtu USSF o 250 milionů dolarů ročně a konečný cíl 200 dalších pracovníků nezbytných pro obranu Měsíce a cislunární oblasti, což je prostor mezi Zemí a Měsícem. Vesmírné kapacity v ostatních službách jsou pravděpodobně také podfinancovány vzhledem k důležitosti vesmírných misí v nejranějších fázích jakéhokoli velkého vojenského konfliktu.

Pokud PLA plánuje do roku 2027 zaútočit na Taiwan, na což má za úkol být připravena, a obává se vojenského zásahu USA, což prezident Joe Biden opakovaně prohlásil, pak bude PLA pravděpodobně chtít předem oslepit americké vojenské satelity, aby nemohly zaměřit čínské bombardéry, rakety a obojživelnou flotilu, které se řítí přes Taiwanský průliv.

Americká obrana zranitelných amerických satelitů, která pravděpodobně zahrnuje i vyřazení útočných čínských vesmírných prostředků, ukazuje, jak destabilizující jsou plány Pekingu na invazi na Taiwan. Ještě než k ní dojde, mohou Spojené státy a Čína bojovat ve vesmíru, protože ten, kdo první udeří ve vesmíru, má výhodu nejen ve vesmíru, ale i v případné pozemní, letecké nebo námořní válce, která bude následovat. Aby se Peking a Moskva vyhnuly tomuto hroznému výsledku, měly by okamžitě ustoupit od své agrese proti Taiwanu a Ukrajině. Bohužel se však zdá, že to v tuto chvíli není v kurzu.

Jak Spojené státy, tak Čína již vypustily vojenské vesmírné letouny, přičemž první let X-37 se uskutečnil v roce 2010. PLA vypustila svůj první opakovaně použitelný kosmický letoun Shenlong 14. prosince 2023. Oba letouny provádějí přísně tajné operace.

USSF se zasazuje o ofenzivní vesmírné schopnosti známé jako „vesmírné požáry“, které zabrání vytváření suťových polí, jež by mohly poškodit naše vlastní družice. Vesmírné palby by mohly zahrnovat laserové, mikrovlnné, částicové paprsky, kybernetické nebo nevýbušné kinetické možnosti, jako jsou družice nebo vesmírné letouny, které zachytí, přemístí nebo elektronicky vyřadí protivníkovy družice. USSF rovněž prosazuje redundanci amerických vojenských a zpravodajských satelitů, což znamená, že jich máme tolik, že pokud jsou některé vyřazeny, mohou je nahradit jiné.

Abychom ochránili sebe a své spojence, musí být USSF a další bojové jednotky USSPACECOM schopny rychle dosáhnout vesmírné převahy v jakékoli nadcházející válce s Čínou nebo Ruskem, a to i prostřednictvím preventivních útoků ve vesmíru. Tím se zajistí odstrašení těchto protivníků, což udrží mír.

Mír ve vesmíru prostřednictvím síly ve vesmíru však není levný. Vyžaduje více finančních prostředků – ne nutně od amerických daňových poplatníků – dostatečných k ochraně kosmických kapacit a k odrazení nepřítele od zahájení úderů v první řadě.

Názory vyjádřené v tomto článku jsou názory autora a nemusí nutně odrážet názory The Epoch Times.

ete

Související témata

Přečtěte si také

Polský premiér Tusk chce dočasně pozastavit právo na azyl, požádá o souhlas EU
Polský premiér Tusk chce dočasně pozastavit právo na azyl, požádá o souhlas EU

Polsko chce kvůli situaci na běloruské hranici dočasně pozastavit právo na azyl, je to součást strategie na omezení nelegální migrace.

Jak na instalatérské práce: Tipy pro kutily od mistra instalatéra
Jak na instalatérské práce: Tipy pro kutily od mistra instalatéra

Instalatérské práce je snadné považovat za samozřejmost – dokud se o půlnoci náhle neucpe záchod. Buďte připraveni, aby se z jednoduché opravy nestala noční můra.

Ford nedávno oznámil rozsáhlý ústup od svých plánů na rozvoj elektromobilů
Ford nedávno oznámil rozsáhlý ústup od svých plánů na rozvoj elektromobilů

V srpnu Ford oznámil, že s odvoláním na nízkou poptávku zákazníků a přeplněný trh upouští od plánu uvést na trh plně elektrické třířadé SUV.

V Americe propukla krize úzkosti, postihuje každého sedmého dospělého člověka
V Americe propukla krize úzkosti, postihuje každého sedmého dospělého člověka

Odborníci na duševní zdraví jsou svědky nárůstu duševních poruch, ale stále více lidí nyní vyhledává pomoc a zkouší alternativní terapie.

Mozartův smích
Mozartův smích

Autor děl jako „Kouzelná flétna“ a „Figarova svatba“ představuje prostřednictvím hudby radost, kterou přináší život.