Během přírodních katastrof jsou senioři nejzranitelnější skupinou obyvatel. Mnozí si neví rady v obtížné situaci a jsou odkázáni na pomoc druhých. Na seniory myslí některé neziskové organizace a přímo organizují pomoc.
Jednou z nich je Centrum pomoci Paměti národa, která se zaměřila na telefonický kontakt s přibližně 200 až 300 seniory z oblastí nejvíce zasažených povodněmi, včetně Jesenicka, Opavska, Frýdlantska, Šumperska, Pardubicka, Olomoucka a Českobudějovicka.
Cílem Paměti národa je zjistit aktuální situaci nejen mezi seniory, ale také mezi účastníky protinacistického nebo protikomunistického odboje.
Podle vládní zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové, kterou citoval server aktualne.cz, jsou k dispozici i další pomocné linky, například Člověk v tísni nebo organizace Elpida. Dodala, že organizace jsou připravené pomáhat nejen na krizových linkách, ale také v terénu.
Pracovníci Centra pomoci Paměti národa pomáhají seniorům telefonicky povzbuzením a podporou, případně kontaktují i jejich příbuzné.
„Paměť národa zjišťuje jejich konkrétní potřeby a snaží se zajistit okamžitou pomoc prostřednictvím krizových linek jednotlivých měst a obcí. Sociální pracovníci z Centra pomoci Paměti národa seniory přes telefon povzbuzují nebo kontaktují jejich příbuzné a poskytují první krizovou pomoc,“ uvedla ve zprávě zástupkyně organizace Alžběta Chrobáková.
Mikuláš Kroupa, ředitel organizace Post Bellum a zakladatel Paměti národa, dodal:
„V následujících dnech zvažujeme o pomoc požádat členy tzv. Klubu přátel Paměti národa. Rádi bychom se jako dobrovolníci zapojili do výprav, které budou směřovat do zasažených míst. Chceme se účinně zapojit do pomoci s odklízením následků po povodních, případně zorganizovat finanční sbírky na konkrétní pomoc pro válečné veterány, účastníky domácího odboje 2. sv. války, bývalé politické vězně a disidenty žijící v zasažených oblastech.“
Centrum pomoci Paměti národa poskytuje pamětníkům sociální pomoc a poradenství již od doby pandemie covidu-19.
Další zranitelnou skupinou jsou lidé s omezenou mobilitou. Podle Šimáčkové Laurenčíkové je důležité, že „tyto zranitelné skupiny nezůstanou bez pomoci a bez podpory“.
V evakuačních plánech obcí se podle zmocněnkyně počítá vůči těmto lidem se zvýšenou pozorností. Pokud by potřebovali jakékoli informace, mohou se obrátit na Člověka v tísni. Ten navíc poskytuje informace i v ukrajinštině pro ukrajinské uprchlíky, dodala pro aktualne.cz.
Reportérka cnn.iprima.cz živě z Opavy je přítomna tomu, jak senioři s igelitkami opouštějí domovy. Uvádí, že když hovoří s lidmi, kteří ohromné povodně v minulosti zažili, „lidé při rozhovorech i pláčou. Vzpomínají, jak odváděli své prarodiče z domovů, jak je zachraňovali na poslední chvíli. Znovu se ve vzpomínkách vrací zpět do roku 1997 a jsou z toho – z té současné situace – skutečně nešťastní“.
Úřady také kontaktovaly přes integrovaný záchranný systém organizace, které lidem poskytují psychosociální nebo krizovou pomoc, uvedl server aktualne.cz, s tím, že „pracovníci integrovaného záchranného systému jsou připraveni také na případy, že by při evakuaci někdo nechtěl svůj domov opustit“.