Povodňová situace v Polsku a ohrožení Vratislavi
Polská města na řece Odře se dnes potýkají s povodňovou vlnou po extrémních deštích na jihu Polska a v Česku, ohrožená je i více než půlmilionová Vratislav. Na velkou vodu se připravují také v německém Braniborsku, kam Odra z Polska přitéká. V Drážďanech ráno dál stoupala hladina Labe, zatímco na jiných německých tocích, ale také na Slovensku nebo v Rakousku se situace zlepšuje. Problémy s povodněmi přetrvávají ve střední Evropě několikátým dnem po vydatných srážkách z konce minulého a začátku tohoto týdne. V součtu několika zemí včetně Rumunska úřady zaznamenaly více než 20 obětí, z toho sedm v Polsku.
Kulminace na Odře a evakuace v Polsku
Po záplavách na menších tocích se nyní pozornost soustředí na Odru, která aktuálně na jihu Polska kulminuje. Povodňová vlna ráno podle polských médií dorazila do města Olawa jihovýchodně od Vratislavi, která se na ni chystá. V hrázi u řeky se na některých místech objevily průsaky, které se utěsňují pytli s pískem, záběry z oblasti ukazovaly vodu vylitou z břehů. Kritická situace mezitím přetrvávala na řece Bobr na západě Polska, ve městě Žagań (česky Zaháň) museli záchranáři evakuovat obyvatele několika ulic.
Povodně v Německu a stoupající hladina Labe
Na vodu z Polska se připravuje Braniborsko. „Doufáme v to nejlepší, ale připravujeme se na to nejhorší,“ řekl k povodňové situaci braniborský zemský premiér Dietmar Woidke, jeho spolková země má v neděli na programu volby.
V sousedním Sasku dosáhlo dnes Labe třetího povodňového stupně, hladina řeky v Drážďanech ráno dál pomalu stoupala a přesáhla šest metrů. Voda by zde mohla zaplavit zastavěné pozemky, silnice a železniční tratě, kulminovat by řeka měla v noci na čtvrtek na úrovni kolem 6,2 metru, což je zhruba čtyřnásobek běžného stavu.
Situace ve zbytku Evropy a debata europoslanců
V Německu zatím povodně větší škody nezpůsobily. Na ostatních tocích v Sasku se situace uklidnila, hladina řek s výjimkou Isaru opadá také v Bavorsku, kde od neděle do úterý vydatně pršelo. V Pasově na soutoku Dunaje a Innu, který se připravoval na velkou vodu, kleslo varování ze třetího na druhý povodňový stupeň.
V Rakousku se dnes povodňová situace dál zlepšuje a hladiny velké části toků klesají, informovala agentura APA. Rakouské záchranné složky jsou stále v pohotovosti a pokračují v odstraňování následků záplav, a to zejména v Dolních Rakousích, kde kvůli velké vodě zemřelo šest lidí.
Na Slovensku zůstává na velmi vysoké úrovni Dunaj v Bratislavě, podle posledního odhadu slovenských meteorologů by měla řeka výrazně klesat až ve čtvrtek. Řeka Morava ve své horní části slovenského úseku již klesla.
Problémy s povodněmi má také Itálie. Na jihu země přišel o život 59letý hasič, který pomáhal řidičům uvázlým na silnici, informovala dnes italská média.
Europoslanci dnes na program plenární schůze ve Štrasburku zařadili mimořádnou debatu o možnostech pomoci po povodních, které zasáhly středoevropské země. „Nabídli jsme pomoc a rychlou reakci prostřednictvím mechanismu civilní ochrany, k dispozici jsou okamžitě lidé i materiál,“ prohlásil na úvod debaty komisař pro krizové situace Janez Lenarčič a mimo jiné informoval, že Evropská komise prostřednictvím unijního systému civilní ochrany dostala českou žádost o pomoc. Český vicepremiér Vít Rakušan (STAN) v úterý prohlásil, že země požádala o 15 000 vysoušečů.