Německý ministr zdravotnictví Karl Lauterbach byl ve Spolkovém sněmu dotázán, zda je pro propuštění německých vojáků uvězněných za odmítnutí očkování proti covidu. Jeho odpověď vyvolala rozruch.
Ve středu 16. října během hodiny otázek pro vládu spolkový ministr zdravotnictví Karl Lauterbach (SPD) v plénu svým výrokem o počtu uvězněných vojáků Bundeswehru kvůli odmítnutí očkování proti covidu vyvolal nepokoj.
Poslankyně AfD Christina Baumová, členka výboru pro zdravotnictví, prohlásila: „Pane Lauterbachu, po zveřejnění redigovaných protokolů RKI nyní víme, že spolkové ministerstvo zdravotnictví pod vedením pana Spahna, ale i pod vaším vedením, uplatňovalo na RKI politický vliv.“
Výsledkem bylo zavedení povinnosti očkování proti covidu pro zaměstnance ve zdravotnictví a vojáky německých ozbrojených sil, pokračovala poslankyně.
Baumová se ministra zeptala: „Vojáci jsou stále ve vězení kvůli svému rozhodnutí nenechat se očkovat. A proto se vás ptám, zda vedete kampaň za propuštění těchto vojáků, protože za to nesete velkou odpovědnost?“
Lauterbach poté vysvětlil: „Odpovím jen tolik, že by pro mě bylo novinkou, že voják je skutečně v současné době ve vězení, protože nebyl očkován. To tady popírám a nepřipadá mi to opravdu věrohodné.“
Případ rotmistra Bittnera
Odpověď se zdá být překvapivá, protože případ rotmistra Alexandra Bittnera (41) se nedávno dostal na titulní stránky novin. Podrobně o něm informoval deník Epoch Times.
Byl zatčen 16. září za nezaplacení soudem uložené pokuty za odmítnutí očkování proti covidu.
Poté byl převezen do věznice Aichach v Bavorsku.
Otec tří dětí si nyní odpykává šestiměsíční trest odnětí svobody za nekázeň, který byl ve skutečnosti podmíněně odložen, ale nyní si ho musí přece jen odpykat, protože nezaplatil pokutu ve výši 2 500 eur. Nyní ukončil hladovku, kterou zahájil ve vězení.
Muž z Ingolstadtu odmítl zaplatit pokutu a nastoupit do vězení, protože se považuje za nevinného a příkaz nechat se očkovat vakcínou proti covidu považuje za nezákonný. Až do konce května bylo očkování proti covidu pro vojáky Bundeswehru povinné.
„Sám tam nepůjdu, ať si pro mě přijdou,“ citoval tehdy občana Bavorska server Nius. Organizace na ochranu lidských práv United for Freedom, která ho podporuje, rovněž uvedla, že nemá důvěru v očkování proti covidu a v ochranu zdraví, kterou slibuje.
Aktivisté za lidská práva a politici vedou kampaň za jeho propuštění
Kromě výše zmíněné lidskoprávní organizace vedou kampaň za jeho propuštění také AfD na zemské a spolkové úrovni a poslanec BSW v Evropském parlamentu.
Na začátku října předložili členové parlamentní skupiny AfD v obranném výboru Bundestagu bavorskému premiérovi Markusi Söderovi žádost o milost pro čtrnáct dní vězněného rotmistra.
Poslanec Spolkového sněmu za AfD Gerold Otten, který 1. října Bittnera ve vězení navštívil, ve svém prohlášení vysvětlil: „V rozhovoru jsem se dozvěděl, že rotmistr Bittner pokutu nezaplatil, protože by to pro něj vypadalo jako přiznání viny.“
Bittner zdůraznil, že jeho víra a rodina mu dodávají sílu a že se nenechá zlomit. […] Žádáme, aby pan Söder okamžitě pozastavil platnost zatykače. Seržant Alexander Bittner musí být okamžitě propuštěn a plně rehabilitován.“
AfD v bavorském zemském sněmu rovněž předložila naléhavý návrh týkající se Bittnerova případu právnímu výboru bavorského zemského sněmu.
Ten byl většinou výboru zamítnut. Christoph Maier, parlamentní tajemník poslanecké skupiny AfD v bavorském zemském sněmu, vysvětlil: „Pokud je na konci ústavního řízení v Bavorsku uvězněna osoba za odmítnutí očkování, jedná stát nepřiměřeně. Výbor pro právní záležitosti zde měl vyslat jasný signál a vyzvat pana ministerského předsedu, aby toto věznění ukončil udělením milosti.“
Návštěva europoslance Pürnera u Bittnera
Organizace pro lidská práva kritizuje kampaň AfD za omilostnění a vysvětlila, že to tak vidí i sám Bittner. Důvodem je to, že milost předpokládá zaviněné jednání, které sám Bittner ani organizace, která ho podporuje, nevidí.
Poslanec Friedrich Pürner (BSW) navštívil také rotmistra ve věznici v Aichachu. „Jako lékař a poslanec Evropského parlamentu se domnívám, že je zde naléhavě třeba najít řešení.“
V polovině září Söder oznámil, že chce v zájmu „právního klidu“ během pandemie koronaviru nechat zastavit všechna dosud neukončená řízení o pokutách.
„Pokud to nebyla jen prázdná slova k naleštění jeho image, OFw Bittnerovi by se mělo urychleně pomoci. Na co čekáte, pane Södere a ctihodní poslanci z příslušného okresu?“ komentoval bývalý zaměstnanec bavorského zdravotnického úřadu svůj příspěvek na platformě X.
Odsouzení vojáci trpí marginalizací a finančními důsledky
Bittner je v současné době jediným vojákem Bundeswehru uvězněným za odmítnutí očkování proti covidu. V německých věznicích si však již odpykalo trest několik vojáků nebo bývalých vojáků, kteří byli kvůli svému odmítnutí nedůstojně propuštěni.
Stále také probíhá několik soudních řízení.
Právníci obhajující postižené vojáky sdělili Epoch Times, že počet vojáků nebo bývalých vojáků, kteří byli zažalováni za odmítnutí očkování, se pohybuje v řádu nižších trojmístných čísel.
Kvůli tlaku a masivním následkům, které vojáci zažili v důsledku odmítnutí očkování, trpí mnoho vojáků nebo bývalých vojáků psychickým nebo psychosomatickým stresem.
Kromě vysokých právních nákladů jsou vojáci, kteří dříve zpravidla nebyli nápadní, zatíženi náhlou finanční nejistotou způsobenou jejich propuštěním a ostrakizací ze strany svých kamarádů a nadřízených. Byly jim také odepřeny přechodné příspěvky, dávky při propuštění a pomoc při profesní integraci, což je a jejich rodiny dostalo do tíživé finanční situace.
Epoch Times se na Lauterbachovo vyjádření zeptal ministerstva zdravotnictví.
Chtěli jsme mimo jiné vědět, zda si je vědom případu Bittnera a jak je třeba jeho výrok chápat ve vztahu k tomuto případu. Zajímalo nás také, zda se ministr zasadí o propuštění či rehabilitaci vojáků odsouzených za odmítnutí očkování proti covidu nebo o zastavení probíhajících řízení.
V odpovědi ministerstvo uvedlo, že výroky ministra není třeba interpretovat. „Pokud máte k popsanému případu jakékoliv dotazy, obraťte se prosím na příslušné spolkové ministerstvo obrany.“
–etg–