ČTK

18. 11. 2024

Evropská unie schválila druhý balík sankcí v reakci na íránské dodávky balistických raket do Ruska pro využití v útočné válce proti Ukrajině. Sankce se týkají jedné osoby a čtyř společností a přinášejí rovněž úpravy a doplnění seznamu zakázaných komponent. Informovala o tom dnes Rada EU, která zastupuje členské státy sedmadvacítky. Další postihy proti íránským společnostem za podporu ruské agrese dnes přijala také Británie.

Uvalení sankcí schválili při jednání v Bruselu unijní ministři zahraničí. „Rada EU dnes rozhodla o rozšíření omezujících opatření v souvislosti s íránskou vojenskou podporou ruské útočné války proti Ukrajině a ozbrojených skupin a subjektů na Blízkém východě a v oblasti Rudého moře,“ stojí v tiskovém prohlášení. „Dnešní rozhodnutí zavádí zákaz vývozu, transferu, dodávek nebo prodeje komponent používaných při vývoji a výrobě raket a dronů z Evropské unie do Íránu,“ dodává dokument.

Cílem je zasáhnout rovněž společnosti, instituce a osoby zapojené do výroby a dodávek balistických raket. Zatímco první balíček přinesl sankce týkající se sedm lidí a sedmi subjektů, ve druhém balíčku je jedna osoba a čtyři společnosti. Všichni budou nyní v sedmadvacítce čelit zmrazení majetku a jednotlivé osoby budou mít zákaz cestovat do zemí Evropské unie. Také jim nikdo nesmí přímo či nepřímo poskytovat finanční prostředky.

Na sankčním seznamu je nově íránské státní rejdařství IRISL a jeho ředitel Mohammad Rezá Chijábání. IRISL je íránským národním námořním dopravcem a jeho lodě se léta podílejí na přepravě íránských bezpilotních letounů. Nové sankce se také zaměřují na plavidla a přístavy používané pro přepravu íránských dronů, raket a souvisejících technologií a komponentů. Patří mezi ně zákaz jakékoli transakce s přístavy vlastněnými, provozovanými nebo kontrolovanými osobami a subjekty, na které se vztahují sankce.

EU rovněž uvalila sankce na tři ruské přepravní firmy – MG Flot, VTS Broker a Arapax – za přepravu íránských zbraní, včetně dílů pro drony, přes Kaspické moře, aby zásobovaly ruské jednotky bojující na Ukrajině.

Británie vedle zmíněné státní rejdařské společnosti IRISL potrestala také aerolinky Iran Air. Obě společnosti budou mít zmrazen majetek v Británii kvůli tomu, že Teherán posílá Moskvě balistické střely. Podle Londýna dnešní krok dále omezí počet komerčních spojů íránské letecké společnosti mířících do Británie či zpět.

„Íránské pokusy narušit globální bezpečnost jsou nebezpečné a nepřijatelné. Znovu vyzýváme Írán, aby přestal podporovat nelegální válku Ruska na Ukrajině,“ citoval dnes úřad z vyjádření britského ministra zahraničí Davida Lammyho, které pronese na úterním zasedání Rady bezpečnosti OSN.

Související témata

Přečtěte si také

Sněmovna schválila růst platů vrcholných politiků pro letošek téměř o sedm procent

Do budoucna se mají podle přijatého pozměňovacího návrhu meziročně zvyšovat nejvýše o pět procent.

Prezident Joe Biden pronáší projev k výsledkům voleb v roce 2024 v Růžové zahradě ve Washingtonu, 7. listopadu 2024. (Andrew Harnik / Getty Images)
Biden před koncem mandátu omilostnil téměř 2500 odsouzených

Bílý dům zatím nezveřejnil jména těch, komu byla prezidentská milost udělena. Nynější vlna milostí ale ještě nemusí být konečná.

Americká sněmovna schválila zákon zakazující mužům soutěžit v ženských sportech

Americká Sněmovna reprezentantů schválila 14. ledna zákon o ochraně žen a dívek ve sportu poměrem hlasů 218 ku 206. Zákon vylučuje muže z účasti na ženských sportech pořádaných organizacemi, které dostávají finance od federální vlády.

Za Trumpovými komentáři o Grónsku stojí  roky obav z rostoucího vlivu Číny a Ruska

Trumpova vyjádření o Grónsku a Panamě otevírají debatu o geopolitice a bezpečnosti USA tváří v tvář rostoucímu vlivu Číny a Ruska.

„Jsou tam v bezpečí“: Syrský ministr zahraničí je pro setrvání uprchlíků v Německu

Spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová chce umožnit uprchlíkům ze Sýrie jednorázovou „průzkumnou cestu“ do jejich domovské země.

Jak Češi vnímají Ukrajince – začleňování do společnosti, jejich množství, mají tu zůstat?

Jak se Češi staví k přijímání uprchlíků z Ukrajiny? Na podzim to mezi českou veřejností opět zjišťoval průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění, jehož výsledky dnes instituce zveřejnila.

Hravý svět veverek: Manželé tvoří kouzelné scény a fotí roztomilá dobrodružství

Pár z USA vytváří miniaturní scény a fotí roztomilé veverky v akci. Kreativita, humor a radost z drobných okamžiků!

Čínský právník Yu Wensheng v Pekingu 12. ledna 2017. (Fred Dufour / AFP / Getty Images)
EU a USA naléhají na Čínu, aby propustila obhájce lidských práv. Režim ho obvinil z „podvratné činnosti“

Yu Wensheng, jeden z nejvýraznějších čínských právníků v oblasti lidských práv, a jeho manželka Xu Yan byli na cestě na setkání s diplomaty EU v Pekingu v dubnu 2023, když byli zadrženi.

National Geographic Society: Jak a kde vznikla tato nejvlivnější geografická společnost na světě?

Vznik National Geographic Society v roce 1888 spojil objevitele a vědce s cílem šířit geografické poznání a podporovat vědecké expedice.

Hasičský vrtulník shazuje vodu, když se požár Palisades rozrůstá poblíž čtvrti Mandeville Canyon a Encina v Kalifornii, 11. ledna 2025. (Patrick T. Fallon / AFP via Getty Images)
Smysl kalifornského inferna

Ten vzorec je až příliš známý. Přijde nějaká katastrofa. Při bližším zkoumání se dala předpokládat. A nejen to: hrůzná politická rozhodnutí ji učinila nevyhnutelnou. Člověku spadne čelist a zamotá se mu hlava.