Od nástupu vlády Petra Fialy se čeká na dokument, který by revidoval vzájemné vztahy s Čínou, které bývalý prezident Miloš Zeman vytvořil. Svou nespokojenost z dlouhého čekání na dokument okomentoval šéf senátního zahraničního výboru Pavel Fischer. „Na ministerstvu jako by nepracovali,“ citoval senátora server Aktuálně.
Podle serveru mělo ministerstvo představit revizi česko-čínských vztahů během podzimu. Podle Fischera se v tom nic moc neděje.
„Jako hlavní problém vidím podceňování vážnosti situace. Ptal jsem se našich diplomatů, kteří v Číně sloužili jako velvyslanci. Předpokládal jsem, že byli první, kdo přispěli svým dílem do oné připravované revize, například že je ministerstvo zahraničí oslovilo. A zaskočilo mě, že věděli ještě méně než já,“ vysvětluje své zklamání podle serveru senátor.
„Poctivá revize musí především zahrnout strategické otázky bezpečnosti a obrany, které jsou z povahy věci dlouhodobé. V tomto smyslu na ministerstvu jako by nepracovali,“ dodává.
Své obavy uvedl Fischer již v září v dopise, který má redakce serveru Aktuálně k dispozici.
„Mám za to, že pakliže vláda myslela svůj závazek v oblasti revize česko-čínských vztahů (…) vážně, musí po třech letech nic nečinění, ať už k němu vedly jakékoliv pohnutky, přistoupit k jasným a rozhodným krokům,“ píše v něm podle serveru Fischer.
V listu podle serveru ministra zahraničí Jana Lipavského vyzývá, aby do konce září „laskavě předložil písemný dokument k revizi vztahů mezi Českou republikou a Čínou“.
Ministr se hájí, že jde o revizi, nikoliv o strategii či koncepci s pevným termínem, „tudíž zpoždění opravdu nemáme,“ říká Lipavský. „Ministerstvo zahraničí nicméně připravuje zprávu o revizi, kterou brzy plánuji předložit vládě. Odborná veřejnost včetně pana senátora tuto informaci má,“ dodal.
Podle sinologa Martina Hály se spolupráce mezi Českem a Čínou vychýlila do jednoho extrému „a teď hledá cestu zpátky“. Nastavit výhodnou spolupráci s Pekingem podle něj není snadné, protože podstatou diplomacie Komunistické strany Číny je „usilovat o jednostranné výhody jen chabě zastírané frázemi o ,win-win‘ a podobně“, vysvětluje Hála pro Aktuálně.
Senátor Pavel Fischer na hrozby ze strany komunistické Číny poukazuje již dlouho. Ve svém názorovém článku Čína, jak ji nechceme vidět na komunistický režim a jeho nekalé praktiky upozorňuje.
„Principy komunistické Číny jako by vypadly z našich učebnic marxismu-leninismu v 50. letech, pouze s tím rozdílem, že odkaz soudruhů Lenina a Gottwalda nahrazuje Mao. Komunistická strana je důležitější než zákony země, generální tajemník má větší slovo než soudy, parlament dělá stafáž. Občany země je třeba sledovat a velký bratr, využívající nejnovější technologie, má volné pole působnosti, a to nejen v Číně. To by nás mělo zajímat, šmíruje totiž i u nás…“
Fischer ve článku mimo jiné upozorňuje i na nedobrovolné odběry lidských orgánů, které komunistický režim páchá zejména na praktikujících duchovní praxe Falun Gong.
„Dokonce ani život člověka, jak ukazují zprávy o nedobrovolné transplantaci orgánů, kterou zde organizují doslova v průmyslovém měřítku. Musí nás zajímat podmínky desítek milionů Tibeťanů nebo Ujgurů, kteří trpí útlakem. Varování před čínským režimem je vážné. Plánem Pekingu je nejen měnit poměry v Číně, ale doslova na celém světě. Tedy i u nás,“ uvedl Fischer ve článku publikovaném v Katolickém týdeníku.
Více o tématu nucených odběrech orgánů se dozvíte zde: