Komiks s názvem Hangár představí pět příběhů československých veteránů RAF o odvaze a boji za svobodu
Post Bellum zve na slavnostní křest nové komiksové knihy Hangár: RAF ve vzduchu i na zemi. Odehraje se 26. listopadu 2024 od 18 hod. v kavárně Na Boršově, Náprstkova 272/10, Praha 1.
Služba Čechoslováků v RAF je výraznou kapitolou dějin odboje. Ze svědectví, která jsou uložena v archivu Paměti národa, byla vybrána pětice skutečných životních příběhů, které vytváří v komiksovém zpracování pestrý obraz zkušeností veteránů 2. světové války.
Krátké slovo pronesou zástupci obou vydavatelů – Paměti národa i ARGO. V rámci sbírky na Doniu si originál skici Františka Peřiny od Richarda Fischera koupila přímo rodina Peřinova. Paní Peřinová s dětmi potvrdila účast a originál skici osobně převezme z rukou autora.
Dále si svůj originál přijde převzít pan Látal, který si ve sbírce koupil originál skici z příběhu Imricha Gablecha od výtvarníka Martina Schütze. Dědeček pana Látala vezl na letiště Františka Peřinu, když opouštěl republiku. Přiveze i pár dopisů Františka Peřiny, které zatím nikdo neviděl. Skicu předá autor sám.
Součástí programu budou i krátké ukázky z pamětnických rozhovorů všech pěti hrdinů a hrdinek. Na závěr proběhne autogramiáda přítomných autorů a další projekce pamětnických záznamů. Mezi pozvanými budou členové Klubu Paměti národa, zástupci historických letišť, členové klubu Čeští RAFáci a přispěvatelé z Donia.
Pominuta není ani zkušenost žen. Ty reprezentují příběhy Edith Weitzenové-Nettl a Margity Schneiderové-Rytířové. První pocházela z rodiny německých antifašistů z Liberce. Ta druhá, Margita Rytířová, se dostala společně s dalšími židovskými dětmi do Anglie díky siru Wintonovi. Na prahu dospělosti vstoupila do pomocného ženského letectva.
Právě návrat do vlasti pak spojuje všechny příběhy a rozporuplné pocity. Příběhy pamětníků tak ukazují hodnotu svobody, její cenu, smysl a různé způsoby boje za ni.
Na komiksu se podíleli výtvarníci Richard Fischer, držitel hlavní ceny Muriel 2023, s Michalem Kociánem, ilustrátorem řady skvělých komiksů, který se ujal i obálky HANGÁRU. Dalšími výtvarníky komiksu jsou ilustrátorka a autorka komiksů Kristýna Plíhalová a výtvarník a ilustrátor Stanislav Setinský. Výtvarníci pracovali ve dvojicích s historiky, dramaturgy, scenaristy a spisovateli.
Odborný dohled nad zpracováním životních příběhů pětice hrdinů, nad významnými událostmi a osudovými zvraty drží vedoucí dokumentaristiky Paměti národa, František Štambera, velký fanoušek RAF a znalec detailů. Ten se zároveň ujal i úvodního slova.
„Na pozadí jsou obsáhlé rešerše, navíc tvůrci komiksu se ptají na spoustu věcí, které je třeba dohledávat. Máme tady úžasného kreslíře, který se mě ptal, jaké bylo počasí v ten daný moment, který kreslí, nebo jak vypadal gulag a uniformy strážců. Jsou to zajímavé dotazy a ty nás taky nutí k archivním a literárním rešerším,“ dodává František Štambera.
Kniha Hangár: RAF ve vzduchu i na zemi vychází v listopadu 2024.