Ministr kultury Martin Baxa (ODS) dnes vystoupil na briefingu, kde se snažil uklidnit veřejnost ohledně tiskové zprávy Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV), ve které zmiňuje povinnost evidence tvůrců audiovizuálního mediálního obsahu.
„Je poměrně nezvyklé, aby se uskutečnilo setkání, kde ministr komentuje konání nezávislého orgánu, v tomto případě Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, nezávislého regulačního orgánu,“ začal slovy ministr své prohlášení.
Podle tiskové zprávy by se tvůrci internetových videí, kteří je publikují za účelem zisku, měli nyní u RRTV nově registrovat. Tato regulace vyplývá z evropské audiovizuální směrnice, která usiluje o ochranu dětí na internetu a stanovuje pravidla pro šíření obchodních sdělení kvůli ochraně spotřebitelů. V Česku by se to mohlo podle některých odborníků týkat tisíců a desetitisíců uživatelů.
Baxa se ale s rozhodnutím RRTV, které s nimi nekonzultovala, neshoduje.
„A zcela otevřeně říkám, že v tak závažné věci bychom očekávali, že RRTV provede s ministerstvem kultury předchozí konzultaci nebo jednání. Důvodem je skutečnost, že ta zpráva, kterou vydala RRTV, vyvolala velký rozruch a paniku, a já se tomu vlastně ani nedivím,“ uvedl ministr a dodal, že se celou věcí momentálně intenzivně zabývají.
Podle mediálního experta Jana Potůčka je definice RRTV velmi vágní. „V podstatě by se měl evidovat každý, kdo má kanál na YouTube, Instagramu nebo jiné sociální síti a pravidelně ji plní videi, která jsou rozdělena do nějakých rubrik (katalogizace). Dokonce ani není nutné, aby tím dotyčný nebo dotyčná vydělávali peníze. V takovém případě by šlo o tisíce až desetitisíce lidí a obávám se, že na takovou evidenci nebude stávající aparát RRTV stačit,“ řekl ČTK ve čtvrtek Potůček.
Sám ministr dnes potvrdil, že se evidence, která je v zákoně zakotvena již od roku 2010, netýká jedinců, kteří si na sociálních sítích vytvářejí obsah.
„Chceme říct, že se nedivíme tomu, že tato informace RRTV z čistého nebe vzbudila takový rozruch, protože z ní vlastně vyplývají dvě věci. První je ta, že se jedná o úplnou novinku, že najednou má být spouštěna nějaká evidence, přitom znovu zdůrazňuji, jedná se o zákon z roku 2010. A především, a to chceme potrhnout, mohl vzniknout dojem, že tato evidence se má týkat všech těch, kteří na sítí vytvářejí audiovizuální obsah. Což není pravda. Není pravda, že každý ten, kdo si něco nahraje na kanál YouTube, na Instagram, na TikTok, bude muset mít evidenci u Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Popíráme tuto informaci,“ vysvětlil. „Primárně ten zákon z roku 2010 měl sloužit k tomu, aby se regulovaly služby typu Netflix, které v té doby už existovaly,“ dodal.
Baxa novinářům dále sdělil, že vyzve radu, „aby vydala jasné a srozumitelné pokyny“.
„Já si dokonce myslím, a tak o tom budu radu informovat, že by měla stáhnout tu včera vydanou informaci,“ ukončil ministr tiskovou konferenci.
Ještě než vystoupil ministr se svým projevem na konferenci, zareagoval na dotaz Epoch Times ohledně eventuální nutnosti evidence tvůrců audiovizuálního obsahu satirický youtuber a komik Jan Špaček: „V historii se málokdy osvědčilo dělat seznamy jakékoliv skupiny obyvatel. Následky byly často dost děsivé. Na druhou stranu bude příjemné někam patřit, nicméně tomu by lépe posloužilo založení například influencerských odborů. Bude mi ctí takové organizaci předsedat, pokud získám důvěru členů. To ale předbíhám.“