Terri Wu

23. 11. 2024

Peking se zaměřuje na řešení skrytých dluhů místních vlád a připravuje se na možné dopady druhého Trumpova prezidentského období.

Peking představil balíček v hodnotě 10 bilionů jüanů (1,4 bilionu dolarů), který umožní místním vládám refinancovat jejich skryté dluhy. Tento krok byl schválen čínským „razítkovým“ zákonodárstvím (plnícím spíše formální roli) na závěr jeho pětidenního zasedání v pátek.

Místní vlády v Číně získají přístup k 6 bilionům jüanů (836 miliard dolarů) v podobě nových speciálních dluhopisů během příštích tří let a přesměrovanému rozpočtu ve výši 4 bilionů jüanů (557 miliard dolarů) – původně určeného na infrastrukturní projekty – během pěti let.

„Skryté dluhy“ označují závazky, které nejsou vedeny v účetních knihách místních vlád.

Tato opatření mají poskytnout místním vládám fiskální úlevu a zvýšit transparentnost tím, že skryté dluhy budou převedeny do jejich oficiálních účetních výkazů. Spolu s předluženým realitním trhem jsou vysoce zadlužené místní vlády jedním z hlavních dlouhodobých ekonomických problémů, jejichž dopady zhoršila pandemie covidu-19.

Na páteční tiskové konferenci čínský ministr financí Lan Fo’an odhalil, že skryté dluhy místních vlád dosáhly na konci roku 2023 částky 14,3 bilionu jüanů (2 biliony dolarů). Mezinárodní měnový fond však v srpnu odhadoval, že skutečná výše dluhu je mnohem vyšší, a to 60 bilionů jüanů (8 bilionů dolarů), což odpovídá polovině čínského HDP.

Podle Lana balíček v hodnotě 10 bilionů jüanů sníží skryté dluhy místních vlád na 2,3 bilionu jüanů (321 miliard dolarů) do konce roku 2028. Lan také slíbil „nulovou toleranci“ vůči vzniku nových skrytých dluhů a označil to za „železné pravidlo“.

Oznámení učiněné po uzavření místních trhů v pátek však nepřineslo nové stimulační opatření na zvýšení domácí spotřeby, která je všeobecně považována za klíč k oživení čínské ekonomiky. Lan uvedl, že další fiskální opatření budou zveřejněna příští rok, protože režim pokračuje v hledání způsobů, jak rekapitalizovat banky a podpořit spotřebu.

Kvůli minulosti čínských úřadů, které měly sklon k podhodnocování a zatajování informací, je obtížné přesně odhadnout skutečnou výši dluhu místních vlád a stav čínské ekonomiky.

Čína 24. září oznámila sérii měnových opatření, která uvolnila 1 bilion jüanů (140 miliard dolarů) na nové půjčky. Od té doby trh očekává odpovídající fiskální politiku zaměřenou na stimulaci poptávky v ekonomice, která však dosud nebyla představena.

Čínský režim uspořádal několik tiskových konferencí 8. a 12. října, kde se hovořilo o fiskálních stimulech, ale nebyla oznámena žádná konkrétní čísla. Poté se pětidenní zasedání, které skončilo 8. listopadu za účasti nejvyšších představitelů, stalo klíčovou událostí, od níž trh i analytici očekávali oznámení rozsáhlého výdajového balíčku. K tomu však nedošlo; představitelé zopakovali svůj přístup nezveřejňovat konkrétní čísla pro další kroky.

Letos se očekává, že druhá největší ekonomika světa poroste pod stanoveným cílem 5 procent. Podle prohlášení Národního statistického úřadu Číny z 18. října činil oficiální růst HDP ve třetím čtvrtletí 4,6 procenta, což bylo nejpomalejší čtvrtletní tempo růstu v roce.

Export zůstává jedním z mála světlých bodů čínské ekonomiky v tomto roce. V říjnu se export meziročně zvýšil o 12,7 procenta, což bylo nejrychlejší tempo za posledních 27 měsíců. Tento nárůst byl z velké části způsoben tím, že dovozci hromadili zboží v očekávání zvýšení cel, protože mnozí očekávali znovuzvolení Donalda Trumpa.

Během své prezidentské kampaně Trump opakovaně prohlašoval, že uvalí clo ve výši 60 procent nebo vyšší na veškeré čínské zboží dovážené do USA.

Trump následně zvítězil ve volbách 5. listopadu a stane se 47. prezidentem Spojených států. Čínský export se tak pravděpodobně ještě zvýší před zavedením těchto cel příští rok.

Společnost Goldman Sachs odhadla 1. listopadu, že zavedení 20procentního cla na čínské zboží sníží růst čínského HDP o 0,7 procenta tím, že omezí export země.

ete

Přečtěte si také

Senát schválil Vatikánskou smlouvu po silné kritice některých senátorů. Láska požádá o ústavní posouzení

Zpovědní tajemství, vyváženost, (ne)zbytnost – Senát dnes jednal o takzvané Vatikánské smlouvě mezi ČR a Svatým stolcem, která upravuje některé právní otázky. Většina pro ratifikaci zvedla ruku.

Trump nařídil odtajnit spisy o vraždě Kennedyů a Martina Luthera Kinga

V prosinci 2022 vydal Národní archiv více než 13.000 dokumentů, ale Bílý dům za Joea Bidena zablokoval zveřejnění dalších tisíců s odkazem na obavy o národní bezpečnost.

Prodej nových vozů v Evropě vzrostl vloni jen mírně. Frčí hybridy, elektromobily spadly

Nejpopulárnější jsou stále vozy na benzín, následují hybridy a po nich bateriové elektromobily.

Německý odpad z větrných elektráren uložený v České republice – Ministerstvo životního prostředí zahájilo vyšetřování

Německá recyklační společnost čelí podezření, že v České republice nelegálně likviduje kompozitní materiál obsahující skleněná vlákna z větrných turbín a částí letadel.

Vlček: Energie jsou tak zásadní, že souvisí s podstatou demokracie

Energie jsou tak zásadním tématem, že přímo souvisí s podstatou našeho života, demokracie a společenského uspořádání, sdělil dnes ministr průmyslu Lukáš Vlček v reakci na středeční projev polského premiéra Donalda Tuska v Evropském parlamentu.

bolesti hlavy
Typy bolestí hlavy a starodávné metody pro rychlou úlevu

Bolesti hlavy mohou být způsobeny stresem, špatným držením těla, chladem nebo dietou. Tradiční čínská medicína nabízí řešení – od akupresury po bylinkové čaje, které přinášejí úlevu a podporují zdraví.

Den v obrazech: Zamrzlá řeka Hudson, Trumpův projev na fóru v Davosu a Tisíce jeřábů v Izraeli

Světové události dne 23. ledna zaznamenané objektivem fotoaparátu.

Pavel Blažek
Ministr spravedlnosti chce změnit znění trestného činu, který včera „schválil“ Senát

Přes kritiku některých zákonodárců a justičních špiček Senát novelu Lex Ukrajina VII nezamítl a půjde na podpis prezidentovi. Ministr Blažek dnes oznámil záměr změnit znění sporného paragrafu.

Shen Yun vystupuje před plným sálem v divadle Dailes v lotyšské Rize, 7. ledna 2025. (Zhentong Zhang / The Epoch Times)
Postsovětská země se ocitla pod nátlakem čínského režimu kvůli představení Shen Yun

Lotyšsko se stalo další zemí, která čelila diplomatickému tlaku čínského režimu, protože v lednu hostila newyorský soubor klasického čínského tance.