Již tento pátek proběhne letošní udílení cen ankety Český slavík o nejoblíbenější zpěvačku, zpěváka či kapelu české populární hudby. Slavnostní večer se uskuteční v pražském Fóru Karlín a přímým přenosem jej bude vysílat televize Nova. Jako další významná osobnost české populární hudby do Síně slávy vstoupí zpěvačka Marta Kubišová. Po Jiřím Suchém a Václavu Neckářovi je třetí, která toto ocenění dostane.
Pořadatelé ankety Českého slavíka otevřeli v roce 2022 poprvé v 60 let dlouhé historii soutěže Síň slávy. Toto ocenění je zaměřené na ikony české populární hudby, které se zasloužily o její vznik, rozvoj či podporu. První osobností, která zde usedla byl 93-letý hudebník, textař, skladatel, herec a hlavně zakladatel divadla Semafor Jiří Suchý. V minulém roce tuto poctu dostal zpěvák Václav Neckář a letošní rok patří místo Martě Kubišové.
Marta Kubišová
Nyní 82-letá Marta Kubišová se narodila v roce 1942 v Českých Budějovicích. Vystudovala gymnázium v Poděbradech, kam se rodina přestěhovala. Na vysokou školu Kubišovou nevzali z politických důvodů: její otec byl totiž 50. letech v kontaktu s bratry Mašíny.
Hvězdou československé hudební scény se zpěvačka stala v 60. letech dvacátého století. Čtyřikrát vyhrála anketu Zlatý slavík o nejpopulárnější zpěvačku, a to v letech 1966, 1968, 1969. V roce 1970 získala opět nejvíce hlasů v kategorii zpěvaček, ale z politických důvodů jí cena tehdy nebyla předána. Obdržela ji až v roce 1990.
Společně s Václavem Neckářem a Helenou Vondráčkovou vytvořili populární trio 60. let Golden Kids. Písně, které Kubišová nazpívala, jako byla Loudá se půlměsíc, Oh, baby, baby, Dobrodružství s bohem Panem, Nechte zvony znít, Lampa, Ring-o-ding nebo Magdalena se tehdy staly významnými hity té doby.
Kubišová se objevila i ve filmu Mučedníci lásky, který režíroval její bývalý manžel Jan Němec, nebo v seriálu Píseň pro Rudolfa III., ve kterém zazněla slavná Modlitba pro Martu. Tato píseň se pak stala jedním ze symbolů sametové revoluce v listopadu 1989.
Kvůli podpisu Charty 77 nemohla zpívat a na pódium se vrátila až po téměř 20 letech, po pádu komunistického režimu. Své poslední studiové album s názvem Soul vydala před osmi lety a 1. listopadu 2017, kdy oficiálně ukončila pěveckou kariéru. Od té doby vystupuje jen výjimečně.
Letošní udílení cen
Na letošním předávání cen Český slavík vystoupí mimo jiné držitelka ocenění Absolutní slavík z loňského roku Ewa Farna, dále Marie Rottrová, Marek Ztracený, Tomáš Klus, Michal David nebo kapela Mirai. „Připomeneme si také třicet let od premiéry českého nastudování rockové opery Jesus Christ Superstar. Do svých rolí se na chvíli vrátí Bára Basiková, Kamil Střihavka a Dan Bárta,“ sdělil kreativní producent a režisér přímého přenosu Pepe Majeský. V přímém přenosu se představí i zpěvačka Pam Rabbit, zpěvák Sofian Medjmedj a kapela Brixtn, nominovaní v kategorii Objev roku.
Anketa Český slavík nahradila v roce 1991 obdobu této soutěže Zlatý slavík, kterou vymyslela a pořádala od roku 1962 tehdejší redakce časopisu Mladý svět. Současným pořadatelem je televize Nova.
S využitím zprávy ČTK.