30. 11. 2024

Nařízení přijaté Evropskou radou se bude zabývat všemi formami nucené práce, čímž se liší od amerických právních předpisů zaměřených na dovoz ze Xinjiangu.

Evropská rada 19. listopadu přijala nařízení zakazující prodej výrobků vyrobených nucenou prací, čímž se 27členná Evropská unie přiblížila zavedení dlouho očekávaného zákazu.

Legislativní opatření nyní čekají na podpisy předsedy Evropské rady Charlese Michela a předsedkyně Evropského parlamentu Roberty Metsolaové. Jakmile bude nařízení schváleno, bude zveřejněno v úředním věstníku EU a vstoupí v platnost tři roky po nabytí účinnosti, uvedla Rada ve svém prohlášení.

Výkonná moc EU původně předložila nařízení v září 2022 v souvislosti s rostoucími obavami Bruselu z využívání nucených prací ze strany Pekingu zaměřených na Ujgury a další muslimské menšiny.

Na rozdíl od legislativy přijaté Spojenými státy – zákona o předcházení nucené práci Ujgurů, který před dvěma lety podepsal prezident Joe Biden – však dokumentace neuvádí žádné konkrétní regiony nebo země. Americký zákon se zaměřuje na dovoz z čínské oblasti Xinjiang, kde režim zadržuje více než milion ujgurských muslimů v rozsáhlé síti internačních táborů.

Evropská rada uvedla, že její nadcházející zákaz se bude vztahovat na všechny výrobky dostupné na jednotném trhu EU a bude zaměřen na všechna průmyslová odvětví. Zákaz se bude týkat nejen zboží prodávaného na jednotném trhu EU, ale omezení týkající se nucených prací musí splňovat i výrobky vyvážené z EU.

Podle nového nařízení vytvoří Evropská komise – výkonný orgán EU – databázi katalogizující výrobky a odvětví, které mohou být ohroženy nucenou prací.

Pokud je dodavatelský řetězec společnosti označen z důvodu podezření na využívání nucené práce mimo EU, Komise zahájí vyšetřování. U výrobků vyráběných v členských státech EU bude prošetření případných tvrzení o nucené práci na příslušných vnitrostátních orgánech.

Pokud bude zákaz prosazen, doplní stávající zákon o náležité péči, který vstoupil v platnost na začátku tohoto roku. Toto pravidlo, známé jako směrnice o náležité péči v oblasti udržitelného rozvoje podniků, nutí velké společnosti se sídlem v EU, aby prověřovaly své dodavatelské řetězce a ujistily se, že nevyužívají nucenou práci a nepoškozují životní prostředí.

Několik obhájců práv uvítalo zprávu z Bruselu a vyzvalo EU, aby zákaz zavedla a zařadila oblast Xinjiang do své databáze rizik nucené práce.

„Komise by měla začít tím, že označí Xinjiang, Turkmenistán a Severní Koreu jako vysoce rizikové země nebo regiony, kde dochází k nucené práci řízené státem, v nové databázi rizik nucené práce, kterou jí ukládá legislativa,“ uvedla Hélène de Rengervé z organizace Human Rights Watch. „To usnadní vyšetřovatelům zaměřit se na výrobky znehodnocené nucenou prací a položí základ pro systémovou změnu.“

Washingtonský projekt Uyghur Human Rights Project rovněž postup EU uvítal a označil jej za „velký krok vpřed v boji proti státem organizované nucené práci v ujgurském regionu“.

Nejnovější nařízení přichází jen několik týdnů poté, co Evropský parlament přijal rezoluci odsuzující represe čínského režimu vůči Ujgurům. Evropský parlament rovněž vítá nařízení EU o nucené práci a „trvá na jeho plném provádění“.

„Pronásledování Ujgurů stále pokračuje,“ uvedla po přijetí rezoluce na sociální síti X nizozemská poslankyně Evropského parlamentu Catarina Vieira. „Přesto dovoz do EU ze Xinjiangu roste, což znamená, že spotřeba EU umožňuje státem podporované moderní otroctví. Musíme přísně prosazovat zákaz nucené práce a pohnat čínský režim k odpovědnosti za jeho jednání vůči Ujgurům.“

ete

Přečtěte si také

Zkušenosti s portálem viagogo – „levárna“, přemrštěné ceny, duplicitní vstupenky

Pan Rykl si vloni koupil lístky na koncert skupiny Kabát k 35. výročí založení kapely. Na akci, která se začátkem listopadu konala v Ústí nad Labem, se však nikdy nedostal. A další, kteří také nakoupili vstupenky přes viagogo...

Deset zemí EU, včetně Česka, žádá zákaz dovozu ruského plynu a LNG

Deset členských zemí EU, včetně České republiky, vyzvalo Evropskou unii, aby zavedla úplný zákaz dovozu plynu a rovněž zkapalněného plynu z Ruska.

(Vlevo) Elon Musk, majitel sítě X, duben 2024. (Etienne Laurent / AFP via Getty Images). Eurokomisař Thierry Breton. (European Comission 2024 / ec.europa.eu)
EU a X na kordy: Thierry Breton odmítá obvinění Elona Muska

Bývalý komisař EU pro digitální záležitosti Thierry Breton v rozhovoru pro France Info odmítl obvinění, že by vyzýval ke zrušení voleb v EU. Majitel společnosti X Elon Musk již dříve označil politika, který se v létě dostal do sporu s předsedkyní Komise Ursulou von der Leyenovou, za „evropského tyrana“.

Evropa musí více investovat do obrany a podporovat Ukrajinu, řekl Rutte v EP

Evropané musí více investovat do obrany a podporovat Ukrajinu, řekl dnes při debatě v Evropském parlamentu nový generální tajemník NATO Mark Rutte. Evropská unie a Severoatlantická aliance se podle něj musí doplňovat, nikoli dublovat.

Na letišti v Praze celníci odhalili kurýry s více než 14 kilogramy heroinu

Více než 14 kilogramů heroinu a skoro šest kilogramů látek na ředění této drogy u sebe měli tři kurýři zadržení koncem loňského roku na ruzyňském letišti v Praze.

Ilustrace Thompsonovy vany, zveřejněná v Chronicle-Telegram 18. listopadu 1935, devět let po Menckenově přiznání. (Public Domain)
Fake news z roku 1917: Původ vany

28. prosince 1917 přinesl New York Evening Mail fascinující článek o historii vany ve Spojených státech, která podle všeho prošla zajímavou sérií technologických obměn a veřejných sporů o dobrý vkus. Dokonce i lékařská obec se podle článku zapojila do varování před hrozbou, kterou vana představuje pro osobní hygienu.

„Je to kluk!“ Snowboardistka Eva Adamczyková se stala maminkou

Olympijská vítězka ve snowboardcrossu Eva Adamczyková, rozená Samková, a herec Marek Adamczyk se stali rodiči. Milou zprávu s gratulací zveřejnil na své sociální síti Český olympijský tým.

Vědecké poznatky o svalech, které zvyšují motivaci ke cvičení

Nový výzkum naznačuje, že během cvičení vysílají svaly do mozku signály, které zvyšují výkonnost a posilují touhu pokračovat – zjištění, které by mohlo změnit naše chápání fitness a motivace.