Český národní pavilon na EXPO 2025 v japonské Ósace představí sklářskou tradici v moderním provedení pod vedením renomovaného českého skláře Ronyho Plesla. Inspirací návštěvnické cesty je triptych světoznámého malíře Alfonse Muchy Tři věky – Věk lásky, Věk rozumu a Věk moudrosti. V pavilonu nebude chybět ani naše „tradiční“ vepřo-knedlo-bao.
„Hlavním pilířem výtvarného konceptu českého pavilonu na EXPO 2025 je návrat ke kořenům lidské tvořivosti a k hodnotám, které spojují tradici, práci a filozofii. Inspirací pro nás byl nedokončený triptych Alfonse Muchy Tři věky: Věk lásky, Věk rozumu a Věk moudrosti. Muchu považuji za všestranného umělce světového významu. Jeho dílo se v Japonsku těší značné popularitě a obdivuje ho dokonce sama císařská rodina, která se s Muchovými dodnes přátelí. I proto Mucha v naší prezentaci sehraje tak významnou roli. Na jeho 165. narozeniny, konkrétně 24. července 2025, se uskuteční český národní den,” říká generální komisař české účasti na EXPO 2025 Ondřej Soška.
Dle organizátorů české koncepce symbolizuje návštěvnická cesta směřování k harmonické a udržitelné společnosti. Oslavuje lidskou tvořivost a schopnost vytvářet něco jedinečného vlastními silami.
„Vyzdvihuje kreativitu jako základní pilíř lidského pokroku a připomíná, že talent a píle jsou klíčem k udržitelnému a smysluplnému rozvoji společnosti. Navíc kombinuje českou historii a tradici s moderními prvky,“ uvádějí organizátoři.
Za architektonicky unikátní považuje spirálovitý tvar autor výtvarné koncepce návštěvnické cesty českého národního pavilonu a známý český sklářský umělec Rony Plesl.
„Česká expozice bude vidět ještě před vstupem do pavilonu – a to díky fasádě z českého skla. Návštěvnická cesta, navržená ve tvaru spirály od vstupu až na střechu, je architektonicky unikátní a skvěle pracuje s příběhem triptychu, který chceme návštěvníkům vyprávět pomocí emocí. Naším cílem je představit českou tvorbu v její nejautentičtější podobě – od klasiků přes současné autory, jako je Masker, až po inovativní digitální umění. Dlouhodobě pracuji na tom, aby pojem českého skla nebyl vyprázdněný, právě v propojenosti s tvorbou Jakuba Matušky a mladých digitálních tvůrců, vidím cestu, jak oslovit a doufejme i ohromit svět,” říká autor.
Na výtvarné podobě české expozice spolupracuje s Pleslem i výtvarník Jakub Matuška, který je známý pod pseudonymem Masker. Výtvarník pro EXPO vytvořil dynamické komiksové malby, které doplní skleněné plastiky Plesla.
Česká restaurace
V rámci národního pavilonu bude i česká restaurace. Podle organizátorů by se mohla stát největší českou restaurací na světě, protože při plné kapacitě by mohla denně vydat až 2 000 porcí jídla a 5 000 piv. Návštěvníci v ní ochutnají pokrmy inspirované tradiční českou kuchyní a dominovat by měl český knedlík. Mezi předkrmy nebude chybět tlačenka s cibulí a octem nebo nakyslý zavináč ze pstruha. Jako hlavní chod si kuchaři připraví bramborové knedlíky plněné uzeným masem a červeným zelím.
Součástí menu bude i „originální spojení české pečené kachny s povidly nebo kombinace vepřového masa s asijským bao knedlíkem. Japonci a další návštěvníci se budou moci těšit i na sladkou tečku v podobě dukátových buchtiček se šodó a na Honzovy buchty plněné povidly nebo tvarohem“.
Brány světové výstavy Expo 2025 se v japonské Osace oficiálně otevřou 13. dubna a akce potrvá do 13. října 2025.