ČTK

3. 12. 2024

Čína zakazuje vývoz některých důležitých komponent pro výrobu polovodičů do Spojených států. Reaguje tak na nová omezení Washingtonu zaměřená na schopnost Číny vyrábět pokročilé čipy. Mezi materiály, jejichž vývoz je zakázán, patří gallium, germanium a antimon. Oznámilo to dnes čínské ministerstvo obchodu, které se odvolává na obavy o národní bezpečnost.

„Vývoz gallia, germania, antimonu a supertvrdých materiálů do Spojených států není v zásadě povolen,“ uvedlo ministerstvo. Dodalo, že zákaz se týká materiálů s dvojím užitím, tedy takových, které mohou mít jak civilní, tak vojenské využití. Navíc u grafitových materiálů, které také mohou mít dvojí užití, zavádí Čína přísnější kontrolu a před jejich vývozem je nutné zjistit, kdo a k čemu bude tento materiál v USA využívat. Grafit je mimo jiné důležitý pro výrobu baterií pro elektromobily.

Rozhodnutí Číny přichází poté, co Spojené státy v pondělí představily nové restrikce vývozu vyspělých polovodičových technologií do Číny. Učinily tak třetí zásah proti čínskému polovodičovému průmyslu za tři roky. V rámci nových opatření americká vláda zařadila dalších 140 společností na seznam firem, kterým američtí dodavatelé mohou prodávat zboží pouze v případě, že obdrží speciální povolení. Jsou mezi nimi zejména čínští výrobci čipů a dodavatelé zařízení pro výrobu čipů, včetně firmy Naura Technology Group.

Peking po kroku Washingtonu slíbil, že bude hájit své zájmy. Uvedl, že Spojené státy zneužívají opatření pro kontrolu vývozu a brání normální hospodářské a obchodní výměně.

Čína se podle letošní zprávy Evropské unie na celosvětové produkci gallia podílí 94 procenty. Tento stříbřitě lesklý kov je důležitým materiálem pro polovodičový průmysl, používá se mimo jiné v integrovaných obvodech, LED diodách a fotovoltaických panelech. V případě germania, polokovu důležitého pro optická vlákna a přístroje pro noční vidění, má Čína na celosvětové produkci podíl 83 procent, upozornila agentura AFP.

Peking už loni zpřísnil omezení pro vývoz těchto prvků a požadoval při jejich vývozu informace o konečném příjemci a podrobnosti o jejich konečném použití. Nyní je vývoz zcela zakázán.

Související témata

Přečtěte si také

čipy
Česko v druhé lize: USA omezují vývoz AI čipů a rozdělí Evropu na dvě skupiny

Spojené státy omezí vývoz čipů v oblasti umělé inteligence, aby tato vysoce pokročilá technologie zůstala mimo dosah Ruska a Číny.

„Nejvýraznější změna v českém vzdělávání za posledních 20 let.“ Ministerstvo školství představilo nové programy pro výuku

Místo bezduchého memorování bude kladen větší důraz na propojení znalostí s dovednostmi, uvedl ministr školství Mikuláš Bek. Podle něj jde o „nejvýraznější změnu v českém vzdělávání za posledních 20 let“.

Požár restaurace v Mostě má sedmou oběť, v nemocnici zemřela žena

Požár restaurace U Kojota v Mostě má sedmou oběť. V nemocnici Královské Vinohrady v Praze zemřela v noci žena s vážnými popáleninami.

Ústavně-právní výbor Senátu nepřijal vypuštění kontroverzního paragrafu o „činnosti pro cizí moc“

Senátní výbory dnes diskutovaly legislativu, která obsahuje, kromě jiného, změnu v trestním zákoníku zaměřenou na postihování „činnosti pro cizí moc“.

Správci elektrické sítě v Německu chtějí vypínat solární elektrárny na dálku, aby neohrožovaly soustavu

Provozovatelé přenosové soustavy v Německu požadují, aby měli možnost řídit solární systémy na dálku v případě krizových situací.

Vědci CESNET a ČVUT vytvořili sadu dat pro boj s kyberhrozbami

Vědci ze sdružení CESNET a ČVUT vytvořili sadu dat, kterou lze využít pro dlouhodobou detekci a obranu proti kybernetickým hrozbám v počítačových sítích. Data popisují roční provoz v národní akademické síti CESNETu a je možné je prostřednictvím umělé inteligence využít pro výzkum a detekci hackerských útoků.

Čínský režim je „určující hrozbou naší generace“, říká odstupující šéf FBI

Odstupující ředitel FBI vydal poslední varování před hrozbou, kterou podle jeho slov představuje Čína pro USA.

Kofein si od vás může půjčovat energii – zde je důvod

Ranní šálek kávy může navodit pocit, že vám nápoj dodává energii, ale ve skutečnosti je to jen iluze. Po lékařské stránce ověřil dr. Jimmy Almond Spousta lidí sahá každé ráno po šálku horké kávy a věří, že je to jejich záchranné lano k bdělosti a produktivitě. Tato každodenní dávka kofeinu je však spíše chytrou iluzí než skutečným posilovačem energie. […]

Vzpomínky na dospívání v komunistickém Rumunsku

Memoáry Marie-Cristiny Neculy, operní zpěvačky a spisovatelky, popisují její dětství v komunistickém Rumunsku, cestu do New Yorku a hledání svobody a uměleckého vyjádření.