Ondřej Horecký

11. 12. 2024

Průzkum společnosti Too Good To Go, provedený ve spolupráci s výzkumnou agenturou STEM/MARK, ukazuje, že 28 % Čechů vyhazuje zbytky z Vánoc. Nejvíce se plýtvá bramborovým salátem, v těsném závěsu je pak chléb a sladkosti.

Zatímco jídlo po Vánocích zbyde 87 % Čechů, pouze 3 z 10 přiznávají, že zbytky vyhazují. Češi přitom za nákup jídla na vánoční stůl utratí v průměru kolem 2 000 korun, přičemž výdaje stoupají s počtem členů domácnosti a výší příjmů.

Proč se plýtvá?

Nejčastějším důvodem vyhazování vánočních zbytků je podle průzkumu příprava nadměrného množství pokrmů (66 %) následovaná zkažením jídla (40 %) v důsledku toho, že jej lidé nebyli schopni zkonzumovat včas.

Další příčinou je, že hosté nesnědli veškeré připravené pokrmy (16 %) a 14 % Čechů během Vánoc plýtvá jídlem kvůli tomu, že neví, jak zbytky zpracovat a zužitkovat.

První příčku nejčastěji vyhazovaného jídla v tomto období obsadil bramborový salát (52 %), v těsném závěsu je chléb (50 %), dále také sladkosti (38 %) či ovoce (18 %).

Zpracování zbytků

Průzkum poukazuje také na skutečnost, že navzdory tomu, že 87 % Čechů zbude po Vánocích jídlo, více než polovina (52 %) české populace ho dále nezpracovává. U generace Z a mileniálů je procento ještě vyšší, jelikož zbytky vyhazuje až 57 % z nich. Lépe si v tomto kontextu vedou zástupci starších generací, u nichž čísla dosahují 48 %.

Společnost Too Good To Go nabízí několik užitečných tipů, jejichž praktikováním lze množství potravinového odpadu snížit.

Základem je sestavit nákupní seznam a před pořízením surovin zkontrolovat nejdříve domácí zásoby, a tím tak zamezit nákupu nepotřebných potravin. V předcházení plýtvání je stěžejní také správné uchování jídla – ať už se jedná o volbu vhodných pytlíků na pečivo či znalost toho, jaké potraviny patří do lednice a jaké ne.

Klíčem k zamezení plýtvání je také předem naplánovaná příprava adekvátního množství jídla, které se s jistotou zvládne během Vánoc zkonzumovat. Velkou část potravin, které zůstanou a jsou stále v dobrém stavu, je možné zamrazit a konzumovat postupně po dobu až několika měsíců.

Nedílnou součástí snižování plýtvání potravinami je také kreativita v rámci zpracování zbylého jídla. Existuje celá řada způsobů, jak zbytky z Vánoc dále využít. Starý chléb může posloužit k výrobě krutonů nebo k zahuštění polévky a z vánočky se dá vyrobit výborný french toast či žemlovka. Trvanlivost bramborového salátu se dá prodloužit přidáním majonézy do salátu až těsně před servírováním, doporučuje společnost.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Leyenová na WEF prohlásila, že „čistá energie“ je levná. Německo, Británie či Austrálie ukazují opak

Pařížská dohoda zůstává největší nadějí lidstva a Evropa se bude dál držet dosavadního směrování, uvedla Ursula von der Leyenová, která má za to, že obnovitelné zdroje přinesou levné a stabilní ceny energií.

Seděl už v doživotní cele, byl zproštěn viny a soud mu teď přiznal odškodnění téměř 9 milionů

Obvodní soud pro Prahu 2 dnes přiznal Robertu Tempelovi odškodnění ve výši 8,892 milionu korun. Muž byl nezákonně odsouzen za dvojnásobnou vraždu, ve vězení byl téměř 20 let.

Den v obrazech: Požár hotelu v Turecku, Útok nožem v Izraeli, Zemětřesení na Taiwanu

Světové události dne 21. ledna zaznamenané objektivem fotoaparátu.

Konec Green Dealu v Americe – od klimatických politik zpět k pragmatismu

Co v energetice slíbil, to plní. Hned v první den svého působení v úřadu amerického prezidenta podepsal Donald Trump celou řadu výkonných nařízení týkajících se energií a související energetické transformace a elektromobility.

Lidé se shromažďují na otevřeném prostranství po zemětřesení v Káthmándú 7. ledna 2025. Silné zemětřesení v odlehlé čínské oblasti Tibetu zabilo nejméně 32 lidí a zničilo "mnoho budov", informovala čínská média. Otřesy byly cítit také v hlavním městě sousedního Nepálu Káthmándú a v některých částech Indie. (Sunil Sharma / AFP via Getty Images)
Zemětřesení v Tibetu odhalilo nedostatek investic do místní infrastruktury

Čína zaznamenala magnitudu 6,8, zatímco geologická služba Spojených států naměřila 7,1, což je z hlediska uvolněné energie téměř třikrát silnější. K 10. lednu Čína zaznamenala více než 1 600 následných otřesů o síle až 4,4 stupně.

Díry v mracích jako náhodný jev, nebo důsledek laserů a osévání mraků?

Nedávno šlo na obloze pozorovat díry v mracích. Podle meteorologů se jedná o náhodný jev způsobený přelety letadel. Díry v mracích ale mohou způsobit také lasery pro satelitní komunikaci či osévání mraků pro ovlivňování počasí.

Účinky umělých potravinářských barviv na dětský mozek

Odstraňte syntetická barviva z jídelníčku: Jak může jednoduchá změna stravy pozitivně ovlivnit chování a zdraví vašich dětí.

Na internetu se šíří zavádějící informace o „hajlování“ Muska. Přesdílel ji i Dominik Hašek

Muskovo údajné „hajlování“ rozvířilo debatu na sociálních sítích. Jak však správně podotkli komentátoři, jde o docela jiné gesto.

antarktida
Američtí vědci pozorují zpomalení úbytku mořského ledu v Antarktidě

Američtí vědci z NSIDC zaznamenali zpomalení úbytku antarktického mořského ledu. Tento jev by mohl zpochybnit dřívější teorie o výrazném poklesu ledu způsobeném klimatickými změnami a oceánskými vlivy.