Výcvik, vybavení, práce s informacemi či připravenost společnosti jsou některé z oblastí, které se snažila Policie ČR téměř rok po tragické střelbě na Univerzitě Karlově zlepšit.
Výcvik a vzdělávání
Osm vyučovacích hodin navíc se zaměřením na „zákrok proti aktivnímu útočníkovi“, „aby byl každý policista již po absolvování základního vzdělávacího kurzu s touto problematikou seznámen“, uvádí ve zprávě policie. Výcvik bude od 1. ledna 2025 v rozšířené formě začleněn, společně s programem Prvosledová hlídka, „do běžného výcviku v rámci služební přípravy u všech policistů služby pořádkové, dopravní a cizinecké policie, stejně tak pro vybrané policisty služby kriminální policie a vyšetřování“.
Během roku se otevřela nová výcviková střediska a v příštím roce by mělo docházet i k častějšímu výcviku střelby preferovaných skupin policistů.
Ochrana obyvatelstva
V rámci celé České republiky uskutečňují specialisté stovky školení pro různé skupiny obyvatelstva, jako je například státní správa, vzdělávací instituce nebo lidé v komerčních sektoru.
„Maximálně přitom využíváme filmu Utíkej, schovej se, bojuj!, díky kterému lze posluchačům účinně vštěpovat základní zásady chování při takto mimořádných událostech. Na tato školení zpravidla navazují taktická cvičení, která se v součinnosti ostatních složek IZS pravidelně konají jak na úrovni krajů, tak také jednotlivých územních odborů.“
Informovanost veřejnosti
Vytváří se systém včasného varování obyvatelstva pomocí technologie CELL BROADCAST, na kterém spolupracuje policie i s hasičským záchranným sborem. Po spuštění, které by se mělo uskutečnit v průběhu roku 2025, by mělo být podle policie možné varovat obyvatelstvo v řádu vteřin.
Centrální registr zbraní
„Do stávajícího centrálního registru zbraní je od tohoto roku přidán základní analytický nástroj,“ uvádí zpráva. Díky němu bude mít policie možnost se dotazovat na konkrétní typy zbraní či na držitele zbrojních průkazů. „Stejně tak byla zřízena tzv. červená dlaždice, pomocí které mohou prodejci aktivně hlásit nákupy zbraní a střeliva, které na základě svých zkušeností vyhodnotí jako neobvyklé či podezřelé,“ objasňuje policie.
Vybavení
Pro zvyšující se nároky na připravenost policejních sborů jsou i nutné finanční prostředky. Nakupovat se budou nové samopaly, balistické vesty, štíty a helmy. Plánuje se mimo jiné i obnova vozového parku nebo výstavba nových střelnic.
„Potřeby, které jsme na následující tři roky identifikovali, přesahují tři miliardy Kč. Vláda již tento záměr schválila, a budeme proto i v následujících letech usilovat o navýšení rozpočtu tak, aby bylo možné níže popsané konkrétní aktivity realizovat.“
Policie se chce také zaměřit na rozvoj svých schopnosti, aby mohla lépe řešit kyberkriminalitu.