Mezinárodní vyšetřovací tým v čele s brněnským protidrogovým oddělením Generálního ředitelství cel rozbil gang prodejců obchodujících se zakázanými anaboliky.
Na vyšetřování se podíleli také polské a slovenské orgány. První část vyšetřování proběhla v ČR začátkem února 2024, následovalo Slovensko v létě téhož roku a závěrečný zátah se uskutečnil v listopadu v Polsku.
V České republice byli dle zprávy Celní správy zadrženi dva pachatelé. Ti byli obviněni z nedovoleného dovozu a distribuce látek s hormonálním účinkem a neoprávněného podnikání. Zásahová jednotka celní správy měla zajistit „vozidlo za milion a půl korun, přes milionu korun v hotovosti, látky s hormonálním účinkem za půl milionu korun a výpočetní techniku“. Celkem mezinárodní tým zadržel několik tun zakázaných produktů a látek s hormonálním účinkem.
V Polsku se měl nacházet gang, který produkty vyráběl, skladoval a expedoval mimo jiné i do České a Slovenské republiky. Místní složky tam ve spolupráci s našimi orgány zatkly 7 osob.
Slovenská skupina prodávala produkty na několika e-shopech, kterými prošlo do celého světa na sto tisíc zásilek s hodnotou přes osm milionů EUR, stojí dále ve zprávě.
Pachatelé měli dovážet nelegální produkty zejména z Polska, ale i z Hongkongu, a tyto pak prodávat v České republice na několika volně dostupných e-shopech, kde se k nim mohli dostat i děti a mladiství.
„Jednalo se o širokou škálu zakázaných produktů, zejména ale o selektivní modulátory androgenních receptorů SARM, které jsou v České republice na seznamu zakázaných látek s hormonálním účinkem,“ uvádí se v tiskové zprávě celníků.
Na e-shopech byly k dispozici i zakázané přípravky s obsahem látek jako Efedrin, Yohimbin, DMAA, DMHA. Jedná se o látky umístěné na seznamu antidopingové agentury WADA. To však není vše.
„Nebezpečnost jejich jednání umocňoval i fakt, že výrobky často neobsahovaly deklarovaný obsah. Například SARM na tekuté bázi, který dováželi z Hongkongu, prodávali často pod jiným názvem. Koncový zákazník si objednal například dva typy látek Ibtutamoren a Testolone, ale zásilka obsahovala úplně jinou zakázanou látku, Ligandrol. Kupující mohl nevědomky konzumovat látku s odlišným účinkem ve dvojnásobném množství,“ upozorňuje Celní správa.
Podle dosavadního vyšetřování nepoctivci prodali za necelý rok a půl „nejméně osm tisíc takových produktů a výdělek z trestné činnosti přesáhl pět milionů korun“. Hlavní pachatel byl přitom již v minulosti zadržen za stejnou trestnou činnost a nacházel se v podmínce. Teď čeká ve vazbě na soud. V případě usvědčení hrozí českým prodejcům osm let odnětí svobody.